Wizjonerska linia produkcyjna

Wizjonerska linia produkcyjna Omron

Niektóre firmy przodują w byciu wizjonerami i korzystaniu z najnowszych technologii. Jedną z takich organizacji jest Picomel Nutrition z siedzibą w Zeewolde w Holandii. Picomel opracowuje i produkuje wysokiej jakości żywność butelkową pod własną marką dla niemowląt, małych dzieci i dzieci w wieku przedszkolnym. Dostarcza opakowania, a także produkuje unikalne mleko modyfikowane pod marką własną dla niemowląt, które potrzebują specjalnej diety. Około 40% holenderskich niemowląt otrzymuje pokarm opracowany przez Picomel.

Powiązane firmy

Omron Electronics

Picomel to jedyna fabryka w Holandii, która uzyskała certyfikat zrównoważonego rozwoju BREEAM-NL Outstanding. Kreatywna wizja firmy zaprojektowanej przez Jana Keesa Verhage'a oznaczała, że chciał on już teraz opracować maszynę przyszłości. Aby to osiągnąć, poprosił o pomoc producenta maszyn Van Mourik oraz technologów automatyzacji z Omron Industrial Automation.

Szukaliśmy firmy, która mogłaby pomóc w dostarczeniu kompleksowego rozwiązania w zakresie automatyzacji. Potrzebowaliśmy również silnego wsparcia technicznego, od weryfikacji koncepcji do realizacji projektu. Firma Van Mourik poleciła nam firmę Omron, której rozwiązania dostarczyły odpowiedzi na wyzwania, przed którymi stanęliśmy – komentuje Jan Kees.

Wyznaczanie standardów dla nowej maszyny

Picomel, Van Mourik i Omron ściśle współpracowały ze sobą w celu opracowania nowego typu maszyny. Aby dostosować się do wyzwań i problemów na rynku, Picomel opracował zestaw wymagań dla maszyny, którą chciał zbudować. Potrzebna była duża pojemność, niewielka  powierzchnia i podatność na szybkie przezbrajanie. Musiała być w stanie obsługiwać produkty wieloformatowe i różne rozmiary puszek. Kolejny wymóg to intuicyjność, aby operatorzy nie musieli przechodzić intensywnego okresu skomplikowanego szkolenia. Wreszcie, musiała być skalowalna, bez odpadów i z mniejszym hałasem niż porównywalne maszyny.

Rynek odżywek dla niemowląt pod marką własną w mniejszych partiach jest bardzo wymagający. Klienci coraz częściej oczekują produktów, które są wytwarzane w sposób zrównoważony. Picomel to fabryka pionowa: dzięki grawitacji nie jest wymagana żadna pneumatyka, a do transportu przedmiotów potrzeba mniej maszyn. Zaczynamy od surowców, a kończymy na zapakowanym produkcie. Do produkcji potrzeba mniej energii, ponieważ ciepło z obszaru technologicznego jest wykorzystywane do ogrzewania powierzchni biurowej. Panele słoneczne generują wystarczającą ilość energii do obsługi pompy ciepła, więc nie jest potrzebne przyłącze gazu ziemnego. W firmach, w których pracowałem, operatorzy potrzebowali długiego, intensywnego szkolenia, aby zmienić maszynę. Czasy przezbrojeń były długie (do dwóch dni) i kosztowne, a do tego potrzebny był wysoko wykwalifikowany personel. Moim celem było skrócenie czasu przezbrojenia do minut, a nie dni. Dzięki automatyzacji całego procesu produkcyjnego w obszarze produkcyjnym potrzeba teraz tylko dwóch operatorów. Gwarantuje to maksymalną higienę i eliminację błędów ludzkich – wyjaśnia Jan Kees.

Tworzenie nowej maszyny

Firma Omron była zaangażowana w cały projekt, od pierwszego spotkania aż po wsparcie posprzedażowe. 

Wizja firmy Picomel doskonale pasuje do nowej długoterminowej wizji firmy Omron Kształtowanie przyszłości 2030 i jest zgodna z naszą technologią i-Automation! Servomatic to w pełni zintegrowana maszyna do napełniania i zamykania puszek w proszku, która ma najmniejszą na świecie powierzchnię (6 m²), zapewniając jednocześnie wysoką wydajność. Łatwa zmiana ustawień możliwa jest dzięki sterowanym serwomechanizmem recepturom zszywania. Nie ma potrzeby wstępnego gazowania ani stosowania dwutlenku węgla, nie ma też odpadów ani przeróbek po zatrzymaniu modułu lub linii. Wypełnienie puszek o kontrolowanej wadze zapewnia zwiększoną dokładność napełniania, a każdy pojedynczy szew jest sprawdzany pod kątem kontroli jakości. Jest to system modułowy, który można łatwo skonfigurować do 75 puszek na minutę. Maszyna doskonale nadaje się do małych partii i specjałów. Tradycyjna fabryka potrzebowałaby od czterech do pięciu razy więcej miejsca, aby osiągnąć tę samą wydajność. Ten bardzo kreatywny projekt skutecznie reprezentuje koncentrację na całym ekosystemie produkcyjnym – mówi Ronald Mol, kierownik projektu w firmie Omron.

Bardziej wydajna, ale także przyjazna dla środowiska maszyna

Pierwsza maszyna Servomatic została zainstalowana przez firmę Picomel kilka lat temu. Niedawno firma wybudowała kolejną fabrykę obok pierwszej, ponownie wyposażoną w maszynę Servomatic. W niedalekiej przyszłości planowana jest trzecia i czwarta fabryka w Picomel.

Dzięki maszynom Servomatic możemy dążyć do neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla, ponieważ nie jest wymagany CO2: maszyna potrzebuje również mniej energii, a dokładne pakowanie znacznie zmniejszyło marnotrawstwo żywności. Maszyna Servomatic daje nam większą elastyczność w produkcji i tworzy bardziej przyjazne dla pracowników miejsce pracy. Zapewnia wyższą przepustowość, bardziej stałą jakość i lepszą efektywność kosztową przy mniejszej powierzchni niż porównywalne maszyny do ewakuacji, gazowania i zszywania. W trakcie realizacji tego projektu byłem pod wrażeniem zaangażowania firmy Omron w poprawę jakości życia i przyczynianie się do tworzenia lepszego społeczeństwa, a także jakości zapewnianej przez firmę Omron – komentuje Jan Kees Verhage.

Źródło: Omron

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 4/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę