Współpraca Dow Chemical, Mura Technology i igus na rzecz recyklingu tworzyw

Innowacyjny projekt recyklingu tworzyw sztucznych igus

Firma Dow Chemical dołączyła do igus oraz Mura Technology przy realizacji projektu innowacyjnego recyklingu tworzyw sztucznych.

Hydrotermalne rozwiązanie z zakresu recyklingu tworzyw sztucznych (HydroPRS) to nowatorska technologia opracowana przez firmę Mura Technology. Celem jest stworzenie zrównoważonej gospodarki obiegowej tworzyw sztucznych i zapobieganie przedostawaniu się odpadów do środowiska. Metoda ta wykorzystuje wodę, ciepło i ciśnienie do przekształcenia odpadów plastikowych ponownie w olej w ciągu zaledwie 25 minut.

Startup Mura Technology nawiązał już współpracę z firmą KBR, świadczącą usługi inżynieryjne, oraz firmą igus, specjalizującą się w tworzywach sztucznych. Pod koniec 2019 r. igus stał się pierwszym inwestorem z sektora przemysłowego, a w marcu zwiększył inwestycję do 5 milionów euro. Teraz Dow Chemical dołączył jako kolejny znaczący partner.

Plastikowe odpady przekształcają się w nowe opakowania

Pierwszy na świecie obiekt wykorzystujący HydroPRS na dużą skalę jest obecnie budowany w Teesside, w Wielkiej Brytanii. Pierwsza linia, o wydajności 20 000 ton rocznie, ma rozpocząć pracę w 2022 r. Po ukończeniu wszystkich czterech linii, Mura będzie w stanie przetwarzać do 80 000 ton odpadów z tworzyw sztucznych rocznie i dostarczać firmie Dow surowce uzyskane w tym procesie. Dow wykorzysta je w celu opracowania nowych tworzyw sztucznych do pakowania żywności i innych produktów opakowaniowych, które ostatecznie wrócą do globalnych łańcuchów dostaw.

Zaangażowanie firmy Dow ma również pokazać, że rozwiązanie firmy Mura może spełnić zarówno wymagania przemysłu w zakresie zrównoważonego rozwoju, jak i wydajności, a produkty wytworzone przy użyciu HydroPRS mogą być wykorzystywane na dużą skalę do produkcji nowych tworzyw sztucznych.

Źródło: igus

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę