Współpraca Politechniki Wrocławskiej z ABB
Nowe programy dydaktyczne, szkolenia i kursy, nowe stanowiska w laboratoriach, wdrożenie usług chmurowych – to główne założenia porozumienia o współpracy pomiędzy Wydziałem Elektrycznym Politechniki Wrocławskiej a firmą ABB.
Porozumienie zawarte w ramach inicjatywy „Projekt Edukacja” ma przygotować przyszłych inżynierów do pracy w cyfrowym środowisku, a naukowcom dać szansę na korzystanie z nowoczesnych narzędzi dydaktycznych. Wszystko po to, by młodzi ludzie byli jak najlepiej przygotowani do realiów Przemysłu 4.0.
– Który staje się faktem – podkreśla dr inż. Joanna Budzisz, kierownik projektu z Wydziału Elektrycznego Politechniki Wrocławskiej. – Z perspektywy przedsiębiorstwa inwestycje w cyfrowe technologie to konieczność, aby zachować konkurencyjność w zmieniającym się dynamicznie otoczeniu rynkowym. Co istotne, czwarta rewolucja przemysłowa nie marginalizuje roli człowieka jako pracownika. Wręcz przeciwnie, brakować będzie specjalistów, potrafiących tworzyć poszczególne elementy inteligentnej fabryki przy wykorzystaniu dostępnych narzędzi, aparatów elektrycznych czy usług chmurowych.
Główny nacisk podpisanej umowy o współpracy położony zostanie na rozszerzenie oferty edukacyjnej Laboratorium Nowoczesnych Aparatów Elektrycznych. To już teraz jedna z najnowocześniejszych tego typu placówek w Polsce. Celem projektu jest popularyzacja cyfryzacji, m.in. poprzez opracowanie nowych programów dydaktycznych, programów szkoleń i kursów przeznaczonych dla szerokiej grupy odbiorców, wyposażenie laboratorium w nowe stanowiska dydaktyczne, wdrożenie usług chmurowych i zastosowanie innowacyjnych metod nauczania.
MOŻE ZAINTERESUJE CIĘ TAKŻE
Zgodnie z założeniami projekt nie będzie ograniczał się jedynie do uczelni wyższych, ale będą mogły z niego skorzystać również szkoły zawodowe i średnie.
Dzięki kursom, szkoleniom i bliskiej współpracy z firmą ABB także pracownicy uczelni dostaną szansę zdobycia dodatkowych, praktycznych umiejętności z zakresu nowych technologii i rynkowych trendów, takich jak cyfrowy bliźniak w chmurze, zarządzanie energią, predykcja w układach elektroenergetycznych i analiza danych w oparciu o rozwiązania internetu rzeczy.
Projekt będzie realizowany do lipca 2023 r. i jest finansowany z funduszy norweskich i funduszy EOG (Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego).
Źródło: Politechnika Wrocławska