Politechnika Łódzka będzie współtworzyć innowacyjne rozwiązanie filtrujące

PŁ będzie współtworzyć innowacyjne rozwiązanie filtrujące Politechnika Łódzka

Politechnika Łódzka będzie współtworzyła system przepływowy służący do zbioru mikroalg. To projekt, którego wartość przekracza kwotę 2 milionów euro. Nad rozwiązaniem pracują naukowcy z Instytutu Maszyn Przepływowych Wydziału Mechanicznego wspólnie z Zespołem Rentgenografii Strukturalnej i Krystalochemii Wydziału Chemicznego oraz firmą Pintech.

Innowacyjne rozwiązanie zbierające mikroalgi to projekt szkockiego biotechnologicznego start-upu uFraction8 założonego przez dr Monikę Tomeckę i dra Briana Millera. Został zgłoszony do realizacji wspólnie z Politechniką Łódzką i znalazł się na czele listy rankingowej konkursu NCBR „Szybka Ścieżka” z wynikiem 16/16. Zaprojektowane moduły filtrujące mają umożliwić skuteczny i dużo tańszy sposób pozyskiwania mikroalg z wody morskiej.

Start-up uFraction8 zaprezentował innowacyjne rozwiązanie

Start-up stworzył moduł skutecznie filtrujący niewielkie objętości wody, który wykorzystuje zaawansowaną technologię zwaną mikroprzepływami, do tańszego i łatwiejszego separowania mikroorganizmów niezbędnych do produkcji żywności, chemikaliów czy leków. Rozwiązanie to zostało wyróżnione prestiżową nagrodą Nature Spinoff „One to Watch”.

Interdyscyplinarny zespół naukowców z Politechniki Łódzkiej „przeskaluje system” opracowany przez start-up. Oznacza to, że zaprojektowane zostanie urządzenie składające się z bardzo wielu takich modułów, a docelowo nawet 100. Dzięki temu koszt pozyskania mikroalg będzie dużo mniejszy. To zaś sprawi, że praktycznie wszyscy będą mogli korzystać z naturalnych produktów stworzonych na ich bazie.

Na czym w ramach start-upu będą polegały działania Politechniki Łódzkiej?

- Aby połączyć taką liczbę modułów filtrujących, musimy najpierw dobrze zrozumieć, jak działa każdy z nich. Przeprowadzimy kompleksowe badania pojedynczego modułu i uzyskamy jego charakterystykę oraz warunki, w których filtracja jest najbardziej skuteczna. Dzięki tej wiedzy będzie możliwe przeprowadzenie dalszych badań i prac projektowych mających na celu odpowiednie ukształtowanie kanałów przepływowych. Idealny kształt kanału to taki, w którym każdy filtr pracuje w zakresie optymalnym. To trochę jak strojenie instrumentów dla 100-osobowej orkiestry - wyjaśniał dr inż. Grzegorz Liśkiewicz z Instytutu Maszyn Przepływowych (IMP), kierujący projektem ze strony Politechniki Łódzkiej.

Dr Liśkiewiczowi pomogą także dr hab. Krzysztof Sobczak z IMP, który będzie prowadził badania numeryczne. Z kolei badania eksperymentalne będą nadzorowane przez dra hab. Aleksandra Olczyka, również z IMP. Pomiar poziomu stężenia mikrocząstek w zawiesinie będzie zaś możliwy dzięki współpracy z zespołem Rentgenografii Strukturalnej i Krystalochemii Wydziału Chemicznego PŁ.

Źródło: Politechnika Łódzka

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 10/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę