Współpraca Retech z Genicore w obszarze impulsowego spiekania plazmowego

Współpraca Retech z Genicore Seco/Warwick

Retech, amerykańska spółka córka należąca do Grupy Seco/Warwick, nawiązał współpracę z GeniCore, warszawską firmą zajmująca się inżynierią materiałów kompozytowych. Dzięki współpracy Retech rozszerzy swoją ofertę w zakresie procesów metalurgii proszków o impulsowe spiekanie plazmowe.

Proces Iskrowego Spiekania Plazmowego (ang. Spark Plasma Sintering (SPS)) umożliwia spiekanie materiałów proszków umieszczonych w formie grafitowej za pomocą kombinacji ciśnienia i energii cieplnej. Przypomina to „prasowanie na gorąco”, ale proces SPS zużywa znacznie mniej energii i, co najważniejsze, umożliwia łączenie znacznie szerszego zakresu materiałów w nowatorskie kompozyty nieosiągalne w innych procesach

Powiązane firmy

SECO/WARWICK S.A.

Retech z innowacyjną technologią

„Iskra” w iskrowym spiekaniu plazmowym jest w rzeczywistości raczej impulsowym prądem elektrycznym, który przepływa bezpośrednio przez proszek umieszczony w formie grafitowej, która jest poddawana jednoczesnemu prasowaniu. Aby sprostać warunkom panującym w procesie spiekania, formy są wykonane ze specjalnie obrobionego grafitu. Gdy spiekany materiał jest poddawany procesowi prasowania w komorze próżniowej, przez materiał przepuszczany jest impulsowy prąd stały, wytwarzając wysoką temperaturę niezbędną do zajścia procesu konsolidacji. Bezpośrednie nagrzewanie impulsami prądu poprzez wydzielanie ciepła Joule’a, doprowadza ciepło tylko tam, gdzie jest potrzebne, zużywając w ten sposób mniej energii niż tradycyjne metody prasowania na gorąco lub spiekania. 

Jesteśmy światowym liderem w dziedzinie urządzeń do metalurgii próżniowej, wprowadzenie SPS do naszego wachlarza ofertowego i reprezentowanie jego możliwości, jest ogromną korzyścią zarówno dla Retech, dla GeniCore jak i dla naszych klientów – powiedział Earl Good, dyrektor zarządzający Retech.

Co wyróżnia technologię SPS?

Pionierskim osiągnięciem GeniCore w technologii SPS jest specjalnie zaprojektowany zasilacz prądu stałego (DC), dzięki któremu urządzenia GeniCore cechuje jedyna na rynku światowym charakterystyka prądowa, umożliwiające najbardziej precyzyjną kontrolę parametrów procesu spiekania – w tym natężenia prądu, czasu trwania impulsu i odstępów miedzy impulsami prądowymi. Pozwala to na kontrolowaną konsolidację materiałów w niespotykanych dotąd niskich temperaturach.

Powyższe rozwiązania zaimplementowane w urządzeniu dają wręcz nieograniczone możliwości konsolidacji materiałów, w tym otrzymywanie materiałów nowej generacji, łączących cechy ceramiki, metali. GeniCore opracował wiele systemów SPS, zwanych U-FAST (ang. Upgraded Field Assisted Sintering Technology), z których każdy jest zoptymalizowany pod kątem określonych zastosowań.   

Możliwości iskrowego spiekania plazmowego

Wiele aplikacji SPS jest już wykorzystywanych w produkcji, a szerokie spektrum możliwości i aplikacji SPS jest wciąż badane i odkrywane. Procesy SPS są wykorzystywane zarówno przez producentów, jak i instytucje badawcze, w tym NASA i dużą europejską firmę zajmującą się inżynierią przemysłową. 

Misją GeniCore jest dostarczanie najwyższej jakości poprzez innowacyjną technologię SPS. Współpraca z Retech daje nam możliwość obsługiwania wymagających i wyróżniających się klientów na rynku północnoamerykańskim – skomentował Marcin Rosiński, CEO GeniCore. 

Retech jest jednym z liderów metalurgii proszków ciągle poszukującym innowacji. Partnerstwo z GeniCore i możliwość oferowania technologii iskrowego spiekania plazmowego będzie kolejnym impulsem do rozwoju.

Źródło: Seco/Warwick

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę