Wydajna technologia napędowa – przyszłość branży produkcyjnej

Wydajna technologia napędowa to przyszłość sektora produkcji norelem

Wraz ze wzrostem popytu branża wytwórcza będzie musiała polegać w coraz większym stopniu na solidnej i niezawodnej technologii napędowej, stanowiącej podstawę przyszłego rozwoju produkcji. Marcus Schneck, dyrektor generalny norelem, wyjaśnia, dlaczego inżynierowie i kierownicy zakładów muszą mieć pewność, że ich technologia napędowa jest odpowiednia do danego zastosowania, biorąc pod uwagę fakt, że przemysł wciąż ewoluuje w kierunku inteligentniejszych, bardziej ekologicznych i wydajniejszych procesów produkcyjnych.

Powiązane firmy

Działanie systemów przemysłowych na całym świecie jest uzależnione od napędów i silników. Napęd jest odpowiedzialny za odbieranie i zarządzanie energią elektryczną dostarczaną do silnika na najbardziej podstawowym poziomie. Rozwiązania napędowe, sterując momentem obrotowym i prędkością, zapewniają kontrolę procesu i wydajność dla systemów takich jak: wentylatory, sprężarki, pompy i przenośniki, które są wykorzystywane w zastosowaniach przemysłowych na całym świecie. W miarę, jak rozwój automatyzacji staje się coraz bardziej widoczny, rośnie zapotrzebowanie na wydajną i efektywną technologię napędową.

Dzięki optymalizacji procesów przenoszenia mocy operatorzy korzystają z niższych kosztów operacyjnych i mniejszego zużycia energii. Przy wielu systemach i opcjach dostępnych na rynku konieczne jest określenie odpowiedniego typu sprzętu, aby zwiększyć dokładność i produktywność procesów.

Szeroki zakres wyboru

Wybierając odpowiedni system napędowy do danej aplikacji, inżynierowie muszą wziąć pod uwagę kluczowe zalety każdej technologii.

Napędy łańcuchowe  napęd łańcuchowy składa się z różnego rodzaju kół łańcuchowych i łańcuchów rolkowych, a niektóre rozwiązania są uzupełnione o napinacze i deflektory. Jest to najmocniejszy i najtrwalszy system napędowy, a napędy łańcuchowe firmy norelem są produkowane zgodnie z normą DIN/ISO 606. Zęby są frezowane i hartowane, zapewniając dokładne dopasowanie rowka z wierzchołkiem zęba. Wybór ten przyniesie znaczne korzyści użytkownikom, którzy chcą wdrożyć system napędowy charakteryzujący się przenoszeniem znacznej mocy na niewielką odległość przy niskich wymaganiach konserwacyjnych. Koła łańcuchowe są również opcjonalnie dostępne w wykonaniu ze stali nierdzewnej, co sprawia, że stanowią one powszechny wybór w przemyśle spożywczym.

Napędy z paskiem zębatym – systemy napędów pasowych wyposażone w pasek zębaty wraz z dwoma lub więcej kołami pasowymi mają wiele zalet. Pasy zębate mogą przenosić znaczne siły z dużym przyspieszeniem, zapewniając jednocześnie dokładne pozycjonowanie i stałą prędkość. Po prawidłowym zainstalowaniu i dopasowaniu systemu z wykorzystaniem komponentów niezbędnych do danego zastosowania paski zębate mogą być energooszczędnym, cichym i precyzyjnym rozwiązaniem, które pozwala w razie potrzeby na wysokie wartości przyspieszenia. Dzięki temu system ten doskonale sprawdza się w takich sektorach inżynierii mechanicznej, jak motoryzacja i lotnictwo.

Koła zębate, zębatki i przekładnie stożkowe – napędy zębate również znajdują powszechne zastosowanie w inżynierii mechanicznej, umożliwiając przenoszenie dostosowanych momentów obrotowych z jednego wału na drugi, przy zachowaniu kompaktowej i prostej konstrukcji. Zmieniając poszczególne przełożenia, użytkownicy mogą po prostu dostosować moment obrotowy lub prędkość, co w razie potrzeby zapewnia większą elastyczność. Przekładnie, podobnie jak napędy łańcuchowe, nie wymagają konserwacji i mogą przenosić duże siły na krótkich dystansach, oferując bezpoślizgową, dopasowaną do kształtu konstrukcję.

Przekładnie ślimakowe / zestawy przekładni ślimakowych – nazwa «ślimak» odnosi się do wału z jednym lub kilkoma gwintami, który jest połączony z kołem ślimakowym (z zębami śrubowymi), tworząc przekładnię ślimakową. Oś systemu jest przesunięta o 90°, co pozwala na zamianę dużych przełożeń na małe prędkości.

Tego typu systemy są naturalnie wytrzymałe, dzięki swojej konstrukcji opartej o przekładnie ślimakowe firmy norelem zdolne do ciągłej pracy przy wysokich prędkościach i z dużym momentem obrotowym. Warto jednak zauważyć, że ponieważ rozwiązanie napędowe wykorzystuje zarówno ruch toczny, jak i przesuwny, przekładnia nie jest tak wydajna jak inne dostępne opcje.

Grafika

Technologia napędowa dostosowana do danej aplikacji ma wiele zalet: każdy system oferuje unikatowe możliwości dostosowane do konkretnych zastosowań. Przykładowo: podczas gdy żywotność i niskie wymagania konserwacyjne napędów łańcuchowych i zębatych stanowią pożądane rozwiązanie w branży budowy maszyn, napędy z paskiem zębatym będą lepiej sprawdzać się w zastosowaniach wymagających precyzyjnej kontroli procesu i wysokiej wydajności produkcji. Podobnie komponenty ze stali nierdzewnej będą lepszym wyborem w aplikacjach o podwyższonych wymaganiach higienicznych, takich jak przemysł medyczny lub spożywczy. Dobór właściwego systemu pozwala inżynierom na znalezienie napędu optymalnie dostosowanego do aplikacji i wspomaga wydajność produkcji. Integracja z procesem właściwego systemu pozwala producentom czerpać korzyści w postaci optymalnego przenoszenia mocy, zmniejszonego zużycia, ograniczenia konserwacji, dłuższej żywotności systemu i stałych przełożeń.

W dłuższej perspektywie precyzyjnie dostrojony system napędowy nie tylko zapewni optymalną wydajność, ale także zmniejszy zapotrzebowanie na energię potrzebną do zasilania systemu.
W rezultacie pomoże to firmom obniżyć koszty operacyjne, a nawet zmniejszyć ślad węglowy, co jest ważnym czynnikiem dla producentów zobligowanych do realizacji celów środowiskowych, wyznaczonych przez rządy na całym świecie.

Oczekuje się, że w przyszłości popyt będzie nadal rósł, a przy wyższych wskaźnikach produkcyjnych wymaganych od wytwórców w nadchodzących latach automatyzacja procesów okaże się kluczowa. Technologia napędowa nie jest już tylko procesem czysto mechanicznym – systemy napędowe firmy norelem można łatwo zintegrować z interfejsami cyfrowymi. Po pomyślnym wdrożeniu interfejsy te mogą zapewnić dodatkowe informacje o wydajności, ułatwić rozwiązywanie problemów i pomóc wdrażać niestandardowe rozwiązania poprawiające wydajność dla każdej konkretnej aplikacji. To z kolei otwiera szereg możliwości dalszego doskonalenia systemów techniki napędowej. Dzięki czujnikom wykrywającym na wczesnym etapie potencjalne usterki na linii produkcyjnej firmy mogą uniknąć nieprzewidzianych przerw w produkcji. Mniej nieplanowanych przestojów oznacza, że zakłócenia i pojawiające się zagrożenia mogą być szybko eliminowane, bez ograniczania wydajności.

Podczas gdy komponenty napędów są zbudowane tak, aby wytrzymać długotrwałe użytkowanie, automatyczne powiadomienia konserwacyjne, zapewniające regularne przeglądy systemu, znacznie zwiększą jego żywotność. Dodatkowo, przechwytując i wykorzystując dane procesowe, producenci mogą lepiej zoptymalizować swój system, aby jeszcze bardziej poprawić wydajność. Można to osiągnąć, analizując kluczowe obszary nieefektywności, i ograniczać je za pomocą modyfikacji, kontroli jakości i odpowiednich okresów konserwacji, co zwiększy możliwości układu napędowego.

Technologia napędowa będzie nadal odgrywać integralną rolę w nadchodzących latach, a inżynierowie muszą mieć gwarancję, że systemy będą odpowiednie do swoich zadań. Dzięki całemu portfolio rozwiązań napędowych firma norelem oferuje porady i wskazówki dla klientów w zakresie doboru systemów najlepiej odpowiadających ich wymaganiom. Ofertę komponentów napędowych można znaleźć w uznanym katalogu firmy norelem, czyli The Big Green Book.

Źródło: norelem

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę