Wysoka sprężystość dzięki wzmocnieniu włóknem

Wysoka sprężystość dzięki wzmocnieniu włóknem igus

Specjalista od motion plastics igus opracował igumid P190, nowy filament do druku 3D, który jest niezwykle sztywny i wytrzymały dzięki wzmocnieniu włóknem węglowym. Dzięki temu nadaje się do elementów konstrukcyjnych i specjalnych uchwytów montażowych dla e-prowadników, a także do dwukomponentowego druku 3D w połączeniu z iglidur i190. igumid P190 jest dostępny jako filament do samodzielnego drukowania, a wkrótce będzie również oferowany w usłudze drukowania 3D online firmy igus.

Powiązane firmy

igus Polska Sp. z o.o.

Od 2020 r. firma igus, specjalizująca się w tworzywach sztucznych, zapewnia dwukomponentowy druk 3D (2K), co ułatwia łączenie różnych właściwości materiałów. Taka jest również idea nowego, wzmocnionego włóknem filamentu igumid P190, które zostało specjalnie opracowane jako partner materiałowy dla trybofilamentu iglidur i190. Dzięki stałym smarom zawartym w materiale, iglidur i190 charakteryzuje się wysoką odpornością na zużycie i doskonałą żywotnością. Wzmocniony włóknami igumid P190 oferuje większą wytrzymałość i wyższą sztywność niż materiał iglidur. 

Dzięki drukowi wielomateriałowemu te dwa filamenty można połączyć w jednym etapie produkcyjnym, aby utworzyć komponent o wysokiej wytrzymałości, który jest również zoptymalizowany pod kątem tarcia — wyjaśnia Monika Gawryś, menadżer ds. produkcji addytywnej w firmie igus. Drukarki 2K wykorzystują proces „Fused Deposition Modelling” (FDM). Oba tworzywa są topione, każdy we własnej dyszy ciśnieniowej, i gromadzone warstwami, tworząc obrabiany przedmiot. 

Oba filamenty razem mają bardzo dobre wiązanie materiałów. To sprawia, że są idealne do drukowania wielu materiałów — mówi Monika Gawryś. Komponenty 2K są używane na przykład w chwytakach, dzięki czemu mają korpus odporny na zginanie i są połączone z elastycznymi powierzchniami chwytającymi dla bezpiecznego uchwytu.

Wytrzymałe, lekkie, sprawdzone

Wysoka wytrzymałość materiału zapewnia również mniejsze wymagania materiałowe. Filament ma niską gęstość 1,25g/cm³. W rezultacie igumid P190 może być również używany do lekkich konstrukcji. Ponadto produkcja addytywna zajmuje zwykle tylko kilka godzin — od wydrukowania do funkcjonalnych, pojedynczych części. Lekkość, wysoka wytrzymałość, szybka dostępność i elastyczna implementacja w druku sprawiają, że igumid P190 jest również interesujący do produkcji dopasowanych na zamówienie specjalnych uchwytów montażowych dla e-prowadników. Poszczególne rozwiązania mają tę wielką zaletę, że na przykład e-prowadniki można instalować w sposób oszczędzający miejsce. Ponadto włókno ma właściwości materiałowe zbliżone do e-prowadników wykonanych metodą wtrysku, a dzięki swojej wytrzymałości obciążenia rozciągające i zginające nie stanowią problemu. 

Ze względu na wysoką stabilność i sztywność igumid P190 nadaje się również do produkcji elementów konstrukcyjnych o wysokiej wytrzymałości. Testy przeprowadzone zgodnie z normą DIN EN ISO 178, we własnym laboratorium firmy igus o powierzchni 3800 m2, wykazały, że dzięki wzmocnieniu włóknami filament ma ogromną wytrzymałość na zginanie do 237 MPa i moduł zginania 11,5 GPa (wydrukowane płaskie, drukowane linie wyrównane zgodnie z optymalną wytrzymałością, zoptymalizowany kierunek wypełniania).

Źródło: igus

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę