Zagazowanie węgla poprawi jakość powietrza w Polsce

Technologię zagazowania węgla próbuje popularyzować w Polsce firma SES EnCoal Energy. Jej celem jest zagospodarowanie niskiej jakości materiałów węglowych w najmniej szkodliwy dla środowiska sposób.
Dzięki tej technologii, Polska może realizować cele Unii Europejskiej w zakresie wytwarzania czystej energii wykorzystując własne surowce, w tym niezagospodarowane dotychczas odpady węglowe – powiedział Jacek Pydo, prezes SES EnCoal Energy.
Zgazowanie technologią SGT jest procesem częściowego utleniania, który przekształca złożone węglowodory (takie jak paliwa kopalne), poprzez reakcję termodynamiczną z tlenem i parą wodną, w gaz syntezowy, który jest mieszaniną wodoru i tlenku węgla (tzw. syngas) i może być wykorzystywany do produkcji paliw, energii i związków chemicznych.
W ciągu ostatnich dziesięciu lat spółka SES wybudowała w Chinach pięć komercyjnych zakładów
do produkcji metanolu i paliw gazowych z węgla, w których funkcjonuje 12 instalacji zgazowania. SGT jest jedyną sprawdzoną komercyjnie technologią zgazowania, będącą w stanie przetwarzać efektywnie odmiany węgla oraz odpady węglowe znajdujące się w Polsce.
SGT umożliwia wykorzystanie jako paliwa zanieczyszczonych materiałów węglowych składowanych obecnie na hałdach i w osadnikach mułów węglowych. Pozwala na poprawę jakości powietrza dzięki zaawansowanym procesom technologicznym, w których następuje eliminacja emisji drobnoziarnistych pyłów i innych groźnych substancji (w tym siarki, metali ciężkich, dwutlenku węgla) powstających podczas spalania węgla niskiej jakości. Technologia SGT umożliwia także przetwarzanie innych materiałów odpadowych, takich jak biomasa i paliwa pochodzące z odpadów ("RDF"), przy użyciu tego samego zestawu procesowego, z minimalnymi modyfikacjami.
TAURON Wytwarzanie SA nawiązał współpracę z Instytutem Chemicznej Przeróbki Węgla (IChPW), której przedmiotem jest opracowanie koncepcji projektu technicznego modernizacji bloku energetycznego 200 MW z wykorzystaniem technologii SGT. Studium zostanie ukończone w marcu 2018 roku.