Zalety czyszczenia suchym lodem

Pamech

O zaletach wykorzystania suchego lodu opowiada Marcin Pawluk – właściciel firmy Pamech, wyłącznego dystrybutora maszyn do czyszczenia suchym lodem marki Intelblast. 

MM Magazyn Przemysłowy: Do jakiego rodzaju zabrudzeń szczególnie polecana jest technologia czyszczenia suchym lodem?

Marcin Pawluk: - Czyszczenie suchym lodem pozwala utrzymać w sprawności urządzenia, silniki i linie produkcyjne. Zabrudzenia, które najczęściej usuwamy, to pyły, farby, tłuszcze oraz resztki poprodukcyjne z silników, łańcuchów kół zębatych, prowadnic, przenośników, przewodów i robotów przemysłowych. Technologia ta doskonale sprawdza też się w czyszczeniu form w przetwórstwie tworzyw sztucznych i gumy – dzięki temu, że jest to proces nieabrazyjny i pozwala czyścić formy bez ich ściągania i schładzania. Można w ten sposób usunąć resztki tworzyw sztucznych, gumy i rozdzielaczy bez naruszania powierzchni form. Suchy lód bardzo dobrze radzi sobie również z klejami, żywicami, lakierami, farbami drukarskimi.

Czyszczenie suchym lodem jest metodą bezinwazyjną i nieprzewodzącą prądu, więc technologię tę wybiera się do usuwania brudu z urządzeń elektrycznych i linii produkcyjnych. Skutecznie pozbędziemy się w ten sposób zabrudzeń z tłuszczu, smarów, resztek produktów, przypaleń w branży spożywczej, a także smarów, nagarów i osadów przemysłowych w przemyśle ciężkim.

Jakie są główne przewagi tej technologii nad innymi metodami czyszczenia/mycia przemysłowego?

- Użytkownicy technologii czyszczenia suchym lodem najbardziej cenią to, że jest to metoda sucha – bez użycia środków chemicznych i wody, a tym samym niegenerująca dodatkowych odpadów. Suchy lód przy czyszczeniu zamienia się w dwutlenek węgla, więc nie ma tu dodatkowego zanieczyszczenia, które generuje piaskowanie, mycie wodą czy używanie środków chemicznych. A jeśli nie generujemy dodatkowego zabrudzenia, to nie musimy demontować maszyn i linii produkcyjnych. To daje nam wzrost wydajności i wymierne oszczędności w czasie i wydatkach. Kolejnym ważnym atutem suchego lodu jest to, że nie przewodzi on prądu i może być bezpiecznie używany przez wyspecjalizowane firmy do czyszczenia urządzeń elektrycznych i elektronicznych, gdzie użycie wody jest niewskazane lub zabronione. To szczególnie ważne dziś, kiedy w zakładach wykorzystuje się mnóstwo czujników i elektroniki. Suchy lód jest nieliczną z metod, którą można zastosować do ich czyszczenia. Ważnym aspektem tej technologii jest również jej nieabrazyjność. Czyszcząc, pozbywamy się zabrudzeń, a nie niszczymy powierzchni metali, plastików, okablowania i innych delikatnych elementów.

Dodatkowo jest to metoda bardzo dokładna, pozwalająca dotrzeć do bardzo trudno dostępnych miejsc, dzięki czemu możemy uzyskać doskonałe wyniki czyszczenia na całej powierzchni. Efekt końcowy jest nie do uzyskania w przypadku innych metod.

Zalet czyszczenia suchym lodem jest więcej, w tym jedna bardzo ważna – jest to metoda ekologiczna. Dwutlenek węgla potrzebny przy produkcji suchego lodu pochodzi z recyklingu, stanowi produkt uboczny procesów chemicznych. Zatem przy czyszczeniu suchym lodem nie generujemy dodatkowego ścierniwa, nie zużywamy setek litrów wody, nie wykorzystujemy środków chemicznych. Bardzo mocno redukujemy koszty utylizacji, a uzyskujemy bardzo dobry efekt czyszczenia. Proces ten jest więc całkowicie ekologiczny i neutralny, czego potwierdzeniem jest stosowanie tej metody przy produkcji żywności.

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 11–12/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę