Zastosowanie standardowych elementów maszyn w drukarkach 3D

Zastosowanie standardowych elementów maszyn w drukarkach 3D Elesa+Ganter

Druk 3D zrewolucjonizował proces produkcyjny w wielu branżach. Dzięki niemu precyzyjne tworzenie detali stało się znacznie łatwiejsze i szybsze. Nowa technologia rozwija się coraz szybciej i oferuje coraz więcej możliwości. Drukarki 3D wymagają zastosowania standardowych elementów maszyn.

Wrocławska firma Zmorph to jeden z najstarszych polskich producentów drukarek 3D. Od 2012 produkuje drukarki, które ze względu na swój unikalny design cieszą się szczególnie dużą popularnością na rynku amerykańskim. Zmorph jest jednym z niewielu na świecie producentów urządzeń „multi-tool”, które poza drukiem 3D pozwalają również na obróbkę CNC lub cięcie i grawerowanie laserowe. Najnowszym produktem firmy jest profesjonalna produkcyjna drukarka 3D Zmorph i500 dla małych i średnich przedsiębiorstw. Duże pole robocze 440 x 300 x 500 mm znajduje zastosowanie zarówno w prototypowaniu, jak również w produkcji niskoseryjnej.

Powiązane firmy

Współpraca z firmą Zmorph pokazuje, że standardowe elementy maszyn od Elesa+Ganter pomagają tworzyć doskonałe produkty, odpowiadając na bieżące potrzeby użytkowników oraz rynku. Jednocześnie wpasowują się w nowoczesny design, zwiększając ergonomię i łatwość użytkowania – powiedział Filip Granowski, dyrektor zarządzający Elesa+Ganter Polska. 

Zmorph S.A realizując swoje projekty stosuje standardowe elementy maszyn produkowane i dostarczane przez firmę Elesa+Ganter. W prezentowanym modelu drukarki 3D został zastosowany jeden z najnowszych modeli zamków CMS, który służy do otwierania drzwi, umożliwiających dostęp do obszaru roboczego 

 Zamek serii CMS w drukarce Zmorph i500
Rys. 1 Zamek serii CMS w drukarce Zmorph i500

Seria CMS to innowacyjne rozwiązanie, które integruje w sobie dwie funkcje: uchwytu oraz zamka zatrzaskowego. Drzwi można otworzyć pociągając za uchwyt w kierunku wskazanym przez trójkątny znacznik. Konstrukcję zamka stanowią: korpus z uchwytem i zaczepem oraz rygiel zatrzaskowy wykonany z technopolimeru w kolorze czarnym.

Zamek zatrzaskowy z uchwytem CMS Elesa+Ganter
Rys. 2 Zamek zatrzaskowy z uchwytem CMS Elesa+Ganter

Ponadto drzwi do obszaru roboczego oraz pokrywa górna drukarki są osadzone na zawiasach z serii CFT. (rys. 3). Zawiasy wykonywane są w całości ze wzmocnionego włóknami szklanymi technopolimeru. Dodatkowym atutem konstrukcji zastosowanych zawiasów są montowane na wcisk pokrywy śrub, które poprawiają estetykę montażu. W efekcie końcowym śruby montażowe nie są widoczne od zewnątrz.  

Zawias CFT Elesa+Ganter w drukarce Zmorph i500
Rys. 3 Zawias CFT Elesa+Ganter w drukarce Zmorph i500

Kolejnym produktem zastosowanym w drukarce Zmorph i500 jest uchwyt kasetowy serii PR-PF. Mocowane w różnych częściach urządzenia uchwyty pełnią trzy różne funkcje i umożliwiają:

  • transport całego urządzenia;
  • otwieranie pokrywy górnej;
  • otwieranie szuflady z filamentem (rys. 4).
Rys. 4 Uchwyty PR-PF w drukarce Zmorph i500
Rys. 4 Uchwyty PR-PF w drukarce Zmorph i500

Uchwyt serii PR-PF (rys. 4) jest wykonany ze wzmocnionego włóknami szklanymi technopolimeru na bazie poliamidu (PA). Mocowanie uchwytu odbywa się poprzez zatrzaśnięcie w odpowiednio wykonanym otworze montażowym. Największą korzyścią płynącą z zastosowania uchwytów kasetowych Elesa+Ganter jest oszczędność przestrzeni oraz estetyka, ponieważ po zamontowaniu praktycznie nie wystają poza obrys urządzenia. Dodatkowym atutem jest specjalny system zatrzaskowy, który pozwala zaoszczędzić czas montażu i gwarantuje bezluzowe spasowanie z obudową.

Drukarka Zmorph i500 w swojej konstrukcji posiada możliwość ustawienia jej na nierównych powierzchniach i wypoziomowania. Funkcję tę uzyskuje, dzięki zastosowaniu stopek wahliwych serii LSX.A (rys. 5).

Stopy wahliwe LSX.A w drukarce Zmorph i500
Rys. 5 Stopy wahliwe LSX.A w drukarce Zmorph i500

Konstrukcję stopy wahliwej stanowi gwintowany trzpień z chwytem pod klucz płaski, wykonany ze stali ocynkowanej oraz talerzyk wykonany z technopolimeru (rys. 5). Seria LSX.A została stworzona z myślą o zastosowaniach przemysłowych wszędzie tam, gdzie nie mamy dużej przestrzeni montażowej. Dużą zaletą zastosowanego modelu stopy jest fakt, że po montażu nie wystaje ona poza obrys urządzenia. 

Źródło: Elesa+Ganter

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę