Zawiasy bezpieczeństwa do montażu na narożnikach maszyn i urządzeń

Zawiasy bezpieczeństwa na narożnikach maszyn i urządzeń Elesa+Ganter

Zawiasy bezpieczeństwa CFSQ-EA chronią użytkowników przed skutkami przypadkowego otwarcia drzwi. Zapewniają automatyczne rozłączenie zasilania, gwarantując bezpieczeństwo operatorowi. Konstrukcja zawiasów CFSQ-EA rozszerza zakres użytkowania standardowych elementów z tej serii, umożliwiając montaż zawiasu na zewnętrznym narożniku obudowy urządzenia.

Dotychczas można było zastosować zawiasy z funkcją bezpieczeństwa tylko w aplikacjach umożliwiających montaż na powierzchniach płaskich, gdzie pozycja wyjściowa zawiasu wynosiła 0°, tj. w ustawieniu, w którym obie powierzchnie mocowania znajdowały się w tej samej płaszczyźnie (rys. 1). Zakres działania takiego zawiasu wynosił wówczas maks. 190° i zawierał się w wartościach pomiędzy -10° a +180°. Dla zachowania prawidłowego funkcjonowania czujnika należało stosować zewnętrzne mechaniczne ograniczniki otwierania drzwi, ustawione tak, by nie przekroczyć kąta -10° (rys. 2).

Powiązane firmy

Elesa+Ganter Polska Sp. z o.o.
montaż zawiasów bezpieczeństwa
Rys. 1. Montaż zawiasów bezpieczeństwa CFSQ, w którym obie powierzchnie montażowe są na tej samej płaszczyźnie

 

zakres działania zawiasów
Rys. 2. Dotychczasowy zakres działania wszystkich zawiasów CFSQ

Wersja CFSQ-EA umożliwia montaż zawiasów na narożnikach obudów urządzeń, ponieważ pozycja wyjściowa zawiasu wynosi -90° (rys. 3). Jednocześnie zakres działania został rozszerzony do 270° (rys. 4). Stosowanie ograniczników otwarcia nadal jest wskazane, jednak ich umiejscowienie nie stanowi już żadnego problemu. Dzięki specjalnej konstrukcji zawiasów CFSQ-EA mogą być montowane na obudowach maszyn i urządzeń wykonanych z cienkich profili, blachy, szkła akrylowego (pleksiglas) itp. Kąt przełączenia czujnika w CFSQ-EA wynosi -84°, rozłączenie układu (lub załączenie – w konfiguracji ze stykiem normalnie otwartym NO) nastąpi więc przy uchyleniu skrzydła o 6°, czyli dokładnie w tym samym momencie, co w pozostałych standardowych wersjach CFSQ (rys. 5). Dla aplikacji wymagających specjalnego kąta przełączania czujnika jest możliwe zamówienie zawiasów o innym kącie w interwałach co 15°.

montaż zawiasów bezpieczeństwa
Rys. 3. Montaż zawiasów CFSQ-EA w pozycji wyjściowej -90°

 

zakres działania zawiasów bezpieczeństwa
Rys. 4. Zakres działania zawiasów CFSQ-EA wynosi 270°

 

kąt przełączenia czujnika zawiasu
Rys. 5. Kąt przełączenia czujnika w zawiasach CFSQ i CFSQ-EA

 

>>Zobacz więcej nt. zawiasu z wbudowanym wyłącznikiem bezpieczeństwa CFSQ<<

Źródło: Elesa+Ganter

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę