Zetkama R&D pracuje nad nowymi technologiami produkcji zaworów

Zetkama R&D pracuje nad technologiami produkcji zaworów Zetkama R&D

Uruchomione w grudniu 2020 r. w zakładzie w Sosnowcu nowoczesne laboratorium armatury spółki Zetkama R&D uzyskało status centrum badawczo-rozwojowego.  W roku 2022 Zetkama R&D wdrożyła 364 nowe technologie w należących do niej zakładach produkcyjnych. Rok wcześniej wartość ta wyniosła 191.

Zetkama R&D świadczy usługi badawczo-rozwojowe, przede wszystkim w obszarze armatury, na rzecz zakładów wchodzących w skład Grupy Zetkama (Z01 Ścinawka Średnia i Z02 Sosnowiec). Z kolei właścicielem spółki Zetkama R&D jest Mangata Holding SA, mający 100% udziału w kapitale zakładowym.

Nasza działalność koncentruje się na dostarczaniu nowej wiedzy technicznej z zakresu armatury przemysłowej odbiorcom z sektorów energetyki, przemysłu stoczniowego, ciepłownictwa i ogrzewnictwa, wreszcie wentylacji i klimatyzacji, produkcji instalacji przemysłowych oraz gazownictwa – podkreśla Robert Wojtynek, prezes zarządu spółki Zetkama R&D – Ciągłe doskonalenie elementów armatury przemysłowej jest konieczne ze względu na wysokie i systematycznie podnoszone wymagania dotyczące niezawodności instalacji przemysłowych, wynikające zarówno z regulacji prawnych (normy, dyrektywy), jak i z indywidualnych potrzeb producentów oraz użytkowników instalacji. Nie zapominajmy również o aspektach środowiskowych. Prace badawczo-rozwojowe obejmują w tym przypadku poprawę parametrów funkcjonalnych zaworów pod kątem zmniejszenia emisji czynników szkodliwych dla środowiska. Działając zgodnie z trendem elektro mobilności, Zetkama realizuje duże projekty w kraju, dostarczając armaturę dla Zakładów produkujących materiały katodowe, które są kluczowym elementem akumulatorów litowo-jonowych. Oczywiście My również jesteśmy w ten projekt zaangażowani – kończy prezes.

Armatura przemysłowa stanowi jeden z kluczowych elementów większości linii produkcyjnych i instalacji przemysłowych. Elementy armatury wykorzystywanej w przemyśle pracują często w ekstremalnie wymagającym środowisku, charakteryzującym się wysokim ciśnieniem transportowanego w instalacjach medium (ciecze, gazy), zróżnicowaną strukturą fizyczną/chemiczną transportowanego medium czy też stycznością instalacji z niekorzystnym otoczeniem (np. bardzo wysokie lub bardzo niskie temperatury, zanieczyszczenie pyłami bądź oparami itp.). Armatura przemysłowa ma więc bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo ludzi, ciągłość procesów technologicznych, trwałość infrastruktury technicznej, a także ilość strat powstałych w wyniku potencjalnych awarii. Idąc naprzeciw klientom, Spółka Zetkama rozwija usługi serwisowe w zakresie wsparcia technicznego, przeglądów oraz naprawy instalacji przemysłowych.

Ciekawym przykładem jest armatura przemysłowa wykorzystywana w instalacjach tlenowych. W tym przypadku stosowane są zawory ze stali nierdzewnej. Niezwykle ważne są reżim technologiczny i odtłuszczanie powierzchni przepływu tlenu ze względu na bardzo dużą wybuchowość tego czynnika.

– Nie wystarczy dotrzymywać technologicznego kroku światowym konkurentom. W naszej branży liczy się także podejmowanie wyzwań, które inni omijają lub odkładają na później – wyzwań, które prowadzą do zdobywania nowej wiedzy w niezwykle innowacyjnych i przyszłościowych obszarach, w szczególności w branżach będących nośnikiem postępu technicznego. Za przykład niech posłużą realizowane przez nas od ubiegłego roku prace nad zaworami mającymi zastosowanie w instalacjach wodorowych – wyjaśnia prezes Wojtynek. 

Zetkama R&D pracuje nad nowymi technologiami produkcji zaworów zdjęcie w treści artykułu

Pierwszy raz wyroby stosowane na wodór były pokazywane na targach Valve World w Dusseldorfie w 2022 r., w których Zetkama brała udział. 

Opracowywane lub optymalizowane w ramach realizowanych przez spółkę usług badawczo-rozwojowych produkty znajdują swoich nabywców w ponad 70 krajach świata, w tym m.in. w Niemczech, Holandii, we Włoszech, Szwecji, we Francji oraz w krajach pozaeuropejskich, takich jak Egipt, Indonezja, Brazylia, Chiny, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Arabia Saudyjska, RPA, USA.

Ciekawym przykładem jest dostawa filtrów siatkowych ze wskaźnikami zanieczyszczenia sita do zakładu przemysłowego w Berlinie. Wskaźniki te działają na podstawie różnicy ciśnień pomiędzy wejściem i wyjściem filtra, co umożliwia określenie stopnia zabrudzenia sita. Bez konieczności demontażu pokrywy możemy uzyskać informację o potrzebie oczyszczenia wkładu. Informacja przekazywana jest za pomocą pętli prądowej 4–20 mA. Poza tym w pierwszym półroczu roku 2023 produkowana przez spółkę armatura przemysłowa trafiła do kolejnych krajów m.in.: Nigerii, Jordanii, Benin, Mongolii, Algierii oraz Meksyku – dodaje prezes Wojtynek.

Zetkama R&D współpracuje z jednostkami naukowymi w całym kraju, czego efektem jest rozwój wiedzy i kompetencji w obszarze prac badawczo-rozwojowych. Głównymi partnerami spółki są Politechnika Wrocławska, Politechnika Rzeszowska oraz Górnośląski Instytut Technologiczny (wcześniej Instytut Spawalnictwa).

Przeprowadzamy obliczenia numeryczne w zakresie symulacji przepływowych i wytrzymałościowych. Dzięki możliwościom laboratorium wyniki symulacji są potwierdzane w warunkach rzeczywistych – wyjaśnia prezes – Efektem prowadzonych przez spółkę Zetkama R&D usług badawczo-rozwojowych jest przede wszystkim ustanawianie nowych trendów w branży armatury przemysłowej. Rezultatem realizowanych projektów niejednokrotnie jest zdobycie wiedzy w dziedzinach, o których wspomniano powyżej, a także na pograniczu dziedzin takich jak automatyzacja i robotyzacja procesów przemysłowych. Przemysł 4.0 stanowi jeden z głównym tematów rozwojowych spółki. Przykładem jest uruchomiony pod koniec roku 2022 system automatycznego załadunku maszyn CNC, dający możliwość kontrolowania pracy robota z poziomu smartfona.

Źródło: Zetkama R&D

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 4/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę