Zrównoważony przemysł – ekskluzywny wywiad z Eryn Thomas Devola z firmy Siemens

Ekskluzywny wywiad z Eryn Thomas Devola z firmy Siemens Siemens
Paweł Kruk
31.7.2024

Podczas Realize Live 2024 w Las Vegas Paweł Kruk (redaktor naczelny MM Magazynu Przemysłowego) rozmawiał z Eryn Thomas Devola z firmy Siemens (Head of Sustainability at Siemens Digital Industries).

Jesteś odpowiedzialna za zrównoważony rozwój w Siemens Digital Industries. Co oznacza zrównoważony rozwój w kontekście firmy Siemens, Twojej pracy i Waszych klientów?

Eryn Devola: Nasi klienci przemysłowi szukają inżynieryjnych rozwiązań w zakresie oprogramowania, w zakresie automatyzacji i serwisowania tego typu produktów. To jest nasze portfolio, za które jestem odpowiedzialna w kontekście zrównoważonego rozwoju. Patrzymy na to przez 3 różne, ale uzupełniające się perspektywy.

Pierwsza to prowadzone przez nas operacje. Jestem odpowiedzialna za realizację naszych ram zrównoważonego rozwoju. Za to, w jaki sposób postrzegamy i jak wspieramy zrównoważony rozwój w naszych własnych operacjach, biurach, centrach danych i fabrykach, które prowadzimy. Drugą perspektywą są nasze produkty. Chcemy mieć pewność, że produkcja, a także finalne produkty spełniają zasady zrównoważonego rozwoju.

Trzecią perspektywą jest pomoc innym – by ich rozwój stał się bardziej zrównoważony, dzięki oferowanym przez nas produktom. Może to dotyczyć energooszczędniejszych silników czy obejmować funkcje zorientowane na zrównoważony rozwój w naszym portfolio oprogramowania inżynieryjnego.

To są 3 różne cele, ale – jak wspomniałam – w pewnym sensie uzupełniają się, ponieważ tak jak nasi klienci dekarbonizują swoje fabryki, tak samo i my to robimy.

Wiem, że masz duże doświadczenie w firmie Siemens. Co sprawia Ci największą satysfakcję w tej pracy?

Pracuję w Siemensie już 12 lat. Do firmy Siemens dołączyłam po ok. 10 latach pracy w branży agd. Zarówno w firmie Siemens, jak i w poprzednich miejscach dużo czasu spędziłam w fabrykach. Uwielbiam w nich przebywać, realizować projekty związane ze współpracą z fabrykami. Kiedy więc pomyślę o czasie spędzonym tutaj, dochodzę do wniosku, że część pracy, z której jestem najbardziej dumna, to tak naprawdę praca, którą wykonałam w fabrykach.

Paweł Kruk i Eryn Thomas Devola

Jakie największe korzyści, Twoim zdaniem, zrównoważony rozwój przynosi firmom i społeczeństwu?

Uważam, że zrównoważony rozwój naprawdę gwarantuje, że wszyscy będziemy mieli gdzie mieszkać w przyszłości. To naprawdę jest nasza przyszłość. Dlatego nie sądzę, że da się to osiągnąć bez działania w sposób zrównoważony. Myślę jednak, że jeśli spojrzymy na ten temat w bardziej tradycyjny sposób, zauważymy, że rentowność i zrównoważony rozwój w ogromnym stopniu się pokrywają.

Jeśli wrócę myślami do fabryk, w których spędziłam większość mojego zawodowego życia, prawie każda z nich działa według zasad Lean. Celem jest radykalne wyeliminowanie odpadów, gdziekolwiek się znajdują. To wspiera zrównoważony rozwój: pozbywasz się rzeczy, których nie potrzebujesz, zmniejszasz wagę tego, co masz, stajesz się coraz wydajniejszy dzięki zasobom, których używasz i które zabierasz.

Myślę, że czasami ludzie nie zdają sobie sprawy, że już pracują nad zrównoważonym rozwojem w swoich fabrykach. Muszą te procesy kontynuować i rozwijać, ale mają już pewne podstawy do działania.

A jakie wyzwania stoją przed branżą oprogramowania w obszarze zrównoważonego rozwoju?

To bardzo dobre pytanie. Uważam, że jednym z największych wyzwań, które branża oprogramowania pomaga nam rozwiązać, jest efektywne wykorzystanie dostępnych danych. Chodzi o to, aby połączyć różne źródła danych w spójną całość, umożliwiając przeglądanie informacji w wielu miejscach.

Tony Hemmelgarn, Prezes i Dyrektor Zarządzający Siemens Digital Industries Software, często podkreśla znaczenie wątków cyfrowych i  połączenia danych z różnych etapów procesów. Dzięki temu można stworzyć wszechstronniejszego cyfrowego bliźniaka, który pozwala na innowacje i testowanie rozwiązań w wirtualnym świecie, bez konieczności korzystania z zasobów w rzeczywistym środowisku.

Jeśli chodzi o zrównoważony rozwój w branży oprogramowania, istnieje wiele wyzwań, ale jednym z kluczowych jest zarządzanie danymi. Ważne jest, by zbierać tylko te dane, które są naprawdę potrzebne do podejmowania decyzji, unikając gromadzenia zbędnych informacji. Siemens koncentruje się na innowacyjnych i wydajnych technologiach, które pomagają poprawić zrównoważony rozwój przemysłu i zwiększyć wpływ w obszarze zrównoważonego rozwoju.

Na jakie innowacje i technologie firmy Siemens chciałabyś zwrócić naszą uwagę?

Co do innowacji i technologii firmy Siemens warto wspomnieć o dwóch obszarach. Pierwszy z nich to Siemens Industrial Copilot. Jest to narzędzie oparte na sztucznej inteligencji (SI), które pomaga w optymalizacji procesów przemysłowych. Dzięki generatywnemu SI, można osiągnąć większą efektywność i  zrównoważony rozwój w produkcji.

Drugie to nasze rozwiązania wodne: Siemens angażuje się w prace nad czystą wodą pitną, odsalaniem  dostępem do wody. To ważny obszar, który ma kluczowe znaczenie dla zagrożonych społeczności i dla zrównoważonego rozwoju.

A czy mogłabyś przybliżyć nam wiodące projekty, nad którymi pracowałaś w tych obszarach?

Niektóre z aspektów, nad którymi spędziliśmy dużo czasu w firmie Siemens, to zdefiniowanie, czym jest zrównoważony produkt i jakie cechy sprawiają, że możemy go postrzegać jako zrównoważony.

Ponadto istotne jest, abyśmy w firmie Siemens zapewniali przejrzystość dla naszych klientów, kiedy kupują nasze produkty. Robimy to poprzez ujawnianie informacji o produktach środowiskowych i kontekstualizację parametrów – by pomóc klientom w dokonywaniu bardziej zrównoważonych wyborów.

Kilka miesięcy temu wprowadziliśmy oznaczenie Ecotech, które zapewnia naszym produktom wyraźną przejrzystość. Dzięki temu klienci dowiadują się, dlaczego uważamy coś za zrównoważone i jakie cechy sprawiają, że produkt spełnia te kryteria.

Aby otrzymać etykietę Siemens EcoTech, wymagamy, aby produkty posiadały pełną deklarację środowiskową produktu (EDP) i były wytwarzane w fabrykach, które wykorzystują wyłącznie odnawialną energię elektryczną.

Przenosimy aspekty obiegu zamkniętego i zrównoważonego rozwoju naszych produktów do naszego procesu PLM. (product lifecycle management – systemy zarządzania cyklem życia produktów).

Oprogramowanie NX, które tworzymy, umożliwia wizualizację wpływu materiałów na środowisko już na etapie projektowania. To narzędzie jest nie tylko pomocne dla nas jako producenta oprogramowania, ale także dla producentów sprzętu. Na przykład, projektując elementy sprzętu, takie jak obudowy, możemy wybierać nmateriały, analizować ich wpływ na środowisko i dążyć do wyboru tych o niższym śladzie węglowym.

Jakie osobiste doświadczenia i przekonania motywują Cię do pracy na rzecz zrównoważonego rozwoju?

Uważam, że praca nad zrównoważonym rozwojem może być trudna i pełna wyzwań. Z jednej strony jest to uczucie ciężaru, ale jednocześnie z drugiej strony –
to bardzo ważne zadanie. Odpowiedzialność za przyszłość naszej planety naprawdę mobilizuje do działania. Świadomość, że nasze działania wpłyną na przyszłe pokolenia, dodaje sensu naszej pracy. Chcemy, by świat stał się sprawiedliwszym i przyjaźniejszym miejscem dla wszystkich.

A jakie cele biznesowe w tym obszarze stawiacie sobie na najbliższe lata?

Zrównoważony rozwój jest dla nas integralną częścią wszystkich procesów. Naszym głównym celem po stronie biznesowej jest dostarczenie inżynierom, planistom produktów i kierownikom zakładów odpowiednich narzędzi do podejmowania lepszych decyzji.

Chodzi o uwzględnienie aspektów zrównoważonego rozwoju w funkcjach, które chcą dodać, i w harmonogramach, które chcą uwzględnić. To nowy wymiar,
który muszą brać pod uwagę. Naszym zadaniem jest zapewnienie im narzędzi do wizualizacji tych aspektów, zintegrowanych z podstawowymi oprogramowaniami, których już używają.

O Autorze

Tagi artykułu

MM Magazyn Targowy METAL 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę