8. edycja konkursu vector rozstrzygnięta

8. edycja konkursu vector rozstrzygnięta Raven Media

Pierwszy dzień targów ITM Industry Europe był w tym roku okazją do rozdania vectorów – nagród przyznawanych przez firmę igus dla najlepszych konstruktorów, tworzących innowacyjne i unikalne rozwiązania z zastosowaniem e-prowadników.

Sprostanie wysokim wymaganiom, jakie stawiają przed konstruktorami dynamiczne szybkości, niewielkie przestrzenie montażowe, wysokie obciążenia dodatkowe czy pomieszczenia czyste, sprawia, że prowadniki kablowe i przewody muszą być stale opracowywane od nowa. Dlatego też firma igus od lat wspiera innowatorów, którzy konstruują najciekawsze rozwiązania z zastosowaniem e-prowadników.

Powiązane firmy

igus Polska Sp. z o.o.

Konkurs o nagrody vector to inicjatywa zapoczątkowana przez centralę igus w Kolonii i rozpowszechniona na wszystkie oddziały firmy na świecie. W każdej edycji również igus Polska rozstrzyga konkurs lokalnie. Tak było i w tym roku. Trofea oraz nagrody pieniężne w  wysokości 2000 zł za pierwsze miejsce, 1500 zł za drugie, 1000 zł za trzecie miejsce oraz zielony vector i wyróżnienie zostały wręczone na targach ITM Industry Europe w Poznaniu. Zwycięzców wybiera jury złożone ze specjalistów z dziedziny nauki, prasy branżowej oraz stowarzyszeń. W trzyosobowym jury polskiej edycji konkurscu, obok Daniela Marca i Huberta Kowalczyka z igus Polska, zasiadał także Paweł Kruk, redaktor naczelny MM Magazyn Przemysłowy.

 

ceremonia wręczenia nagród vector 2022

Złoty vector 2022 przyznano firmie Protomatic z Tychów. Nagrodzony projekt łączy aplikację spawalniczą, handlingową oraz cięcie laserem. W znacznym stopniu skraca czas to potrzebny na wykonanie produktu oraz zapewnia większe bezpieczeństwo podczas obróbki detalu aluminiowego.

System transporterów przemieszcza detal pod suwnicę, na której umieszczony jest wyposażony w twisterband chwytak zasilany przez prowadniki. Zasilanie i komunikacja narzędzi odbywa się poprzez prowadnik e-spool, natomiast robot handlingowy wyposażony jest w systemy twisterchain, prowadniki triflex oraz system odciągu triflex R. Aplikacja do cięcia laserem korzysta z kolei z twisterchainów i odciągu RSE.

ceremonia wręczenia nagród vector 2022

Zastosowanie produktów igus nie tylko pozwoliło na skrócenie czasu montażu i umożliwiło zasilanie i komunikację w ruchomej, bardzo ograniczonej przestrzeni. Przyniosło także redukcję kosztów poprzez zapobieżenie nieplanowanym przestojom produkcyjnym, związanym z blokowaniem się przewodów oraz traceniem sygnału.

Nagroda srebrnego vectora 2022 trafiła do firmy Festo, która skonstruowała uniwersalnego robota równoległego Festo EXPT. Służy on do realizacji aplikacji pick-and-place o bardzo wysokiej wydajności. Wyposażony został w specjalny chwytak z dodatkową osią A5, która umożliwia chwytanie detali na płasko i odkładanie ich w orientacji pionowej. W aplikacji wykorzystano dedykowane rozwiązanie prowadnika RBR o wyjątkowo niskiej masie i wysokiej żywotności, dzięki czemu zredukowano do minimum awaryjność przewodów do osi A5, która zamontowana jest na końcówce roboczej tripoda EXPT.

ceremonia wręczenia nagród vector 2022

Firma W-IREX Przedsiębiorstwo Prywatne Wiesław Ciura otrzymała trzecią, brązową nagrodę vector 2022 za innowacyjną, mobilną pilarkę taśmową CZ-1/ZT do cięcia drewna, umożliwiającą odtworzenie mostu czy budowę przeprawy z drewna, pozyskanego bezpośrednio z lasu lub na miejsca budowy. Pilarka została wyposażona w 5 zestawów prowadników igus serii R4.32 oraz R15, które doprowadzają przewody chainflex: zasilające, serwo, enkoderowe, sterownicze, czujnikowe oraz pneumatykę do wszystkich ruchomych osi odpowiadających za rozkrój surowych bali drewna.

ceremonia wręczenia nagród vector 2022

Odpowiedzialność za dbanie o środowisko zobowiązuje, dlatego już po raz drugi jury konkursowe postanowiło przyznać zieloną nagrodę vector. Uhonorowano nią firmę Absu Water z Sokołowa. Nagrodę przyznano za stację uzdatniania wody do zastosowań antykryzysowych, np. gdy brakuje dostępu do wody czystej lub jej jakość nie jest znana. Urządzenie uzdatnia wodę z jezior, rzek, stawów, odwiertów czy terenów popowodziowych do jakości wody nadającej się do użycia, ale także wodę wodociągową, w przypadku skażenia bakteriami i wirusami. Stacja jest w pełni mobilna, dzięki czemu może pracować wszędzie tam, gdzie zachodzi potrzeba jej użycia.

ceremonia wręczenia nagród vector 2022

Uwagę jury zwróciła też aplikacja Bufor/Sorter TLB320 firmy Nowy Styl, nagrodzona w tegorocznej edycji wyróżnieniem. Bufor/Sorter to urządzenie wchodzące w skład zautomatyzowanej linii do produkcji mebli biurowych, które składa się z 4 bliźniaczych alejek. Jego zadaniem jest kompletowanie zamówień i wydawanie ich do produkcji końcowej w wymaganej dacie i kolejności, zgodnie z  procesem montażu i pakowania.

ceremonia wręczenia nagród vector 2022

Nagroda vector honoruje śmiałe zastosowania w zakresie zasilania energią. Tegoroczni laureaci z pewnością są tego niezaprzeczalnym dowodem.

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 4/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę