ABB dostarcza urządzania dla PKP Energetyka

Reklama
Reklama

– Pierwsze, zrealizowane przez ABB zamówienie dotyczy podstacji trakcyjnej Łachów. W kolejnych etapach dostarczymy urządzenia elektroenergetyczne, które wykorzystane zostaną przy realizowanych przez PKP Energetyka projektach modernizacji obiektów stacyjnych – mówi Hubert Krukowski, dyrektor marketingu i sprzedaży Lokalnej Jednostki Biznesu Stacje Elektroenergetyczne ABB.

Reklama

Wspomniane projekty dotyczą linii kolejowych E65 na odcinku Warszawa – Gdynia i E30 na odcinku Kraków – Rzeszów. Są to kluczowe w tym regionie Europy linie transportowe. Magistrala E65 łączy państwa nadbałtyckie z krajami położonymi nad Morzem Adriatyckimi i na Bałkanach. Z kolei magistrala E30 należy do III Paneuropejskiego Korytarza Transportowego, przebiegającego przez Niemcy, Polskę i Ukrainę.

W 2012 roku ABB Sp. z o.o. otrzymała zamówienie od PKP Energetyka o łącznej wartości prawie 110 mln PLN na dostawę zespołów prostownikowych dla podstacji trakcyjnych prądu stałego. Kolejne zamówienia na potrzeby modernizowanych linii kolejowych zostały złożone w latach 2013- 2014 i opiewają na łączną kwotę około 50 mln PLN.

W ramach tych nowych zamówień ABB dostarczy, zamontuje lub przeprowadzi nadzór nad montażem aparatury wysokiego napięcia. Jednym z kluczowych elementów zamówienia są moduły typu Compass – niezawodne urządzenia, z powodzeniem wykorzystywane od lat przez kolej we Włoszech, które charakteryzują się m.in. zmniejszonym wpływem na środowisko.

– Ich zmodernizowana wersja pozwala klientowi na redukcję kosztów eksploatacji w miejscu instalacji oraz umożliwia ograniczenie powierzchni stacji o 50 procent w stosunku do konwencjonalnych podstacji napowietrznych. Dzięki temu inwestor nie musi ponosić dodatkowych kosztów na zakup terenów pod modernizację – dodaje Paweł Fukiet, dyrektor marketingu i sprzedaży Lokalnej Jednostki Biznesu ABB Produkty Energetyki Wysokiego Napięcia.

Powiązane firmy

Reklama

W sumie ABB jako główny wykonawca dostarczy urządzenia elektroenergetyczne dla 9 stacji zasilania. Na kolejnych 9 inni wykonawcy dostarczą urządzenia ABB.

Koszty inwestycyjne programu Modernizacji Układów Zasilania PKP Energetyka, wykonywanego m.in. przy wykorzystaniu urządzeń ABB, wynoszą blisko 1 mld PLN. Jego realizacja pozwoli na skrócenie czasu podróży pociągów m.in. dzięki wprowadzeniu na polskie tory nowoczesnego taboru kolejowego. Wiąże się to z większym poborem energii przez pociągi, co wymaga rozwoju infrastruktury energetycznej.

– Nasza współpraca korzystnie wpłynie na rozwój transportu kolejowego w Polsce. Wykorzystanie nowoczesnych systemów i usług ABB jest gwarancją, że zrealizowane inwestycje posłużą kolei na długie lata i podniosą jej poziom do najwyższych europejskich standardów – dodaje Tomasz Besztak, pełnomocnik zarządu, dyrektor ds. eksploatacji i rozwoju sieci PKP Energetyka.

 

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama