ABB otwiera globalny innowacyjno-szkoleniowy kampus dla automatyki maszyn w B&R w Austrii

Innowacyjno-szkoleniowy kampus ABB dla automatyki maszyn ABB

ABB otworzyła nowy globalny kampus innowacyjno-szkoleniowy w siedzibie B&R w Eggelsbergu w Austrii, w którym zlokalizowane jest globalne centrum automatyzacji maszyn i fabryk. Nowy kampus stworzy do 1000 dodatkowych miejsc pracy w sektorze zaawansowanych technologii i obejmuje światowej klasy laboratoria badawczo-rozwojowe, a także globalne zaplecze szkoleniowe dla nawet 4000 osób rocznie we współpracy z uniwersytetami. ABB zainwestowała 100 mln EUR w rozbudowę siedziby B&R.

 

  • Nowy kampus służy jako globalne centrum R&D ABB w zakresie automatyzacji maszyn i fabryk, rozwiązań AI i oprogramowania
  • Globalny ośrodek innowacji został znacznie rozbudowany, aby gościć konstruktorów maszyn, producentów, start-upy, instytucje badawcze i edukacyjne

Innowacje kampusu wokół sztucznej inteligencji oraz automatyzacji maszyn i fabryk odegrają zasadniczą rolę w uwolnieniu potencjału przyszłej produkcji przemysłowej w takich sektorach, jak elektronika, e-mobilność, przemysł spożywczy, recykling, logistyka czy rolnictwo. Zwiększą one wydajność i elastyczność, pomagając klientom stać się bardziej zrównoważonymi i produkować bliżej swoich rynków końcowych.

– Innowacja jest w DNA ABB od ponad 130 lat, a nasza dywizja, B&R, jest prawdziwym punktem zwrotnym innowacji w transformacji w kierunku bardziej zautomatyzowanej produkcji – powiedział prezes ABB Björn Rosengren. – Oficjalne otwarcie tego kampusu jest momentem dumy dla firmy ABB, ponieważ tworzymy wysoko wykwalifikowane miejsca pracy, jednocześnie kształtując maszyny i fabryki przyszłości razem z naszymi klientami.

Centrum zintegrowanej produkcji, badań i szkoleń w Europie Środkowej

Nowy kampus powiększa całkowitą powierzchnię siedziby B&R do ponad 100 000 m², czyniąc z B&R jedno z największych miejsc zintegrowanej produkcji, badań i szkoleń w Europie Środkowej, zatrudniające obecnie około 2400 pracowników. Rozbudowa uwolni również przestrzeń, która posłuży jako dodatkowe moce produkcyjne, aby zaspokoić rosnący popyt na produkty B&R.

Nowy kampus ABB
Nowy kampus jest jednym z największych miejsc zintegrowanej produkcji, badań i szkoleń w Europie Środkowej, zatrudniającym obecnie około 2400 pracowników. Źródło: ABB

Kanclerz Austrii, Karl Nehammer, podziękował ABB za ważną inicjatywę: – Inwestycje w biznes zlokalizowany u nas to zawsze także inwestycje w przyszłość Austrii. Pandemia koronawirusa, zakłócenia w globalnych łańcuchach dostaw, a teraz wojna w Ukrainie wyraźnie przypominają nam, że musimy stać się bardziej niezależni, jeśli chcemy być lepiej przygotowani na przyszłe wyzwania. Dlatego cieszę się, że ABB podejmuje ważny krok w kierunku przywrócenia produkcji do kraju, otwierając swój nowy innowacyjny i szkoleniowy kampus. Będzie on nie tylko motorem napędowym dla digitalizacji i automatyzacji, ale także stworzy miejsca pracy i przyczyni się do dobrobytu w Austrii.

W szybko zmieniającym się świecie obiekty takie jak nowy globalny kampus ABB mają ogromne znaczenie dla roli Austrii w światowej gospodarce i generowania wzrostu jako centrum innowacji i inwestycji. Stale rosnąca cyfryzacja i automatyzacja naszego przemysłu będzie kluczowa dla reindustrializacji Europy, a także dla przywrócenia produkcji do Austrii. Poprzez homeshoring przemysłu tworzymy nowe miejsca pracy, zabezpieczamy europejski łańcuch dostaw i wykorzystujemy szanse na bardziej zrównoważoną przyszłość.

Sami Atiya, dyrektor biznesu Robotyki i Automatyki Dyskretnej ABB, dodał: – To jest dekada transformacji w kierunku robotyki i automatyki, ponieważ nasi klienci odpowiadają na globalne niedobory siły roboczej i dostaw, przyspieszające zapotrzebowanie konsumentów na spersonalizowane produkty oraz potrzebę bardziej zrównoważonego działania. Nowy kampus ABB będzie służył jako centrum współpracy z klientami na całym świecie, w którym współpracujemy z nimi, pomagając im odpowiedzieć na te trendy i wspierając B&R w stawaniu się partnerem z wyboru dla najbardziej ambitnych projektów automatyki przemysłowej na świecie.

Według badań ABB, 8 na 10 firm w Europie i USA planuje dalszą automatyzację, a 7 na 10 – zbliżenie lub przeniesienie produkcji. Wielkość globalnego rynku docelowego dla automatyzacji maszyn i fabryk jest obecnie szacowana na 20 mld USD rocznie i oczekuje się, że do roku 2030 wzrośnie do 31 mld USD rocznie.

Dzięki przejęciu B&R w 2017 roku ABB jest jedyną firmą oferującą klientom automatyki przemysłowej cały zakres zintegrowanych rozwiązań sprzętowych i programowych wokół sterowania, uruchamiania, robotyki, detekcji, a także analityki i elektryfikacji.

Otwarty hub innowacyjno-edukacyjny do wspólnego rozwoju i szkolenia

Innowacyjno-szkoleniowy kampus ABB będzie pełnił rolę otwartego centrum innowacji, w którym B&R będzie ściśle współpracować z międzynarodowymi klientami, firmami i nowo powstałymi przedsiębiorstwami z całego regionu, a także z instytucjami badawczymi i edukacyjnymi, aby wspólnie opracowywać rozwiązania w zakresie automatyki i szkolić talenty potrzebne w fabrykach przyszłości.

kampus ABB
W kampusie B&R będzie ściśle współpracować z międzynarodowymi klientami, firmami i nowo powstałymi przedsiębiorstwami z całego regionu, a także z instytucjami badawczymi i edukacyjnymi, aby wspólnie opracowywać rozwiązania w zakresie automatyki i szkolić talenty potrzebne w fabrykach przyszłości. Źródło: ABB

– Obecnie mamy do czynienia z rekordową liczbą ofert pracy w Austrii. Jednocześnie obecnie zatrudnionych jest więcej osób niż kiedykolwiek wcześniej. Tym bardziej ważne jest przeciwdziałanie luce w umiejętnościach, która jest odczuwalna w Europie, aby dotrzymać kroku transformacji cyfrowej i wykorzystać szanse, jakie ona stwarza. Nowy kampus B&R ze swoim podwójnym programem szkoleniowym jest ważnym przykładem tego, jak wprowadzić europejskie firmy produkcyjne do światowej czołówki dzięki inicjatywom w zakresie podnoszenia kwalifikacji i innowacjom, aby skutecznie sprostać obecnym wyzwaniom gospodarczym i społecznym – powiedział austriacki Minister Pracy Martin Kocher.

– Na terenie kampusu najwyższy priorytet będzie miała edukacja. Nasza Akademia Automatyki będzie oferować inspirację i możliwości szkoleniowe dla nawet 4000 studentów, praktykantów, ekspertów klientów i pracowników z całego świata każdego roku. Theis dodał, że B&R planuje zaoferować kształcenie dualne na poziomie uniwersyteckim we współpracy z instytucjami szkolnictwa wyższego – powiedział Jörg Theis, prezes B&R.

B&R prezentuje nową tożsamość marki

Wraz z nowym kampusem, B&R zaprezentował również nową tożsamość marki, tworzącą wizualne połączenie pomiędzy B&R i ABB. – Nasz nowy projekt wizualny podkreśla silne zaangażowanie ABB w B&R jako markę pokazuje siłę B&R i ABB, ponieważ rozwijamy się razem i pracujemy razem. Bycie częścią tej większej rodziny stwarza dla każdego pracownika wiele nowych możliwości proaktywnego kształtowania swojej kariery – powiedział Theis.

Zrównoważony kampus z jednym z największych samokonsumpcyjnych systemów PV w Austrii

W ramach swojej strategii zrównoważonego rozwoju 2030, ABB spodziewa się osiągnąć neutralność węglową w całej swojej działalności do końca dekady. W firmie B&R, ABB zainstalowała jeden z największych w Austrii systemów fotowoltaicznych (PV) z własnym zużyciem energii. Dodatkowe moduły PV na terenie kampusu zwiększą teraz całkowitą moc do 1,8 MW. Wskaźnik samokonsumpcji wynosi około 98 procent.

Ponad 110 lat historii w przemyśle austriackim

ABB działa w Austrii od ponad 110 lat i ma bogatą historię w austriackim przemyśle – od elektryfikacji kolei i zasilania wyciągów narciarskich po robotykę i automatyzację procesów. Przejęcie firmy B&R w 2017 roku uczyniło ABB największym dostawcą automatyki przemysłowej w Austrii.

Firma B&R, założona w 1979 roku przez Erwina Berneckera i Josefa Rainera, ma siedzibę w Eggelsbergu w Górnej Austrii. Dziś B&R jest wiodącym na świecie dostawcą rozwiązań w zakresie automatyzacji maszyn i fabryk oraz globalną dywizją Automatyzacji Maszyn w obszarze biznesu Robotyki i Automatyki Dyskretnej ABB. W sumie obszar biznesu Robotyki i Automatyki Dyskretnej ABB zatrudnia ponad 11 000 osób w ponad 100 lokalizacjach w ponad 53 krajach.

Źródło: ABB

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę