To będzie pierwsza fabryka w kosmosie

Airbus pionierem fabryki satelitów w kosmosie Airbus

Jeśli w przyszłości ludzie mieliby zamieszkać gdzieś w kosmosie, konieczne będzie nie tylko wybudowanie im mieszkań oraz innych obiektów niezbędnych do życia. Koniecznością stanie się również budowa fabryk, skąd pochodzić będą produkty pierwszej potrzeby. I właśnie nad projektem pierwszej kosmicznej fabryki rozpoczęły się prace pod kierownictwem Komisji Europejskiej.

Komisja Europejska wspólnie z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) wybrały firmę Airbus jako lidera projektu, którego celem jest zbadanie możliwości wybudowania fabryki w kosmosie. Projekt PERIOD (PERASPERA In-Orbit Demonstration), realizowany w ramach programu „Horyzont 2020”, będzie się koncentrować w pierwszej fazie na montażu i produkcji gotowych satelitów i podzespołów do nich bezpośrednio na orbicie. Umowa o wartości 3 milionów euro będzie obowiązywać przez dwa lata.

Fabryka orbitalna

Fabryka ta będzie przecierała drogę do budowania w przyszłości bezpośrednio w przestrzeni kosmicznej części zamiennych do satelitów, statków kosmicznych czy baz kosmicznych oraz montażu różnych elementów konstrukcyjnych.

Produkcja bezpośrednio na orbicie będzie miała dużo zalet w porównaniu do tradycyjnego podejścia, w którym elementy te są produkowane na Ziemi, a następnie transportowane w kosmos. Przede wszystkim rozwiązany zostanie problem wystrzeliwania w kosmos obiektów o dużej masie i dużych gabarytach, co docelowo ograniczy w znacznym stopniu koszty związane z wysyłaniem w kosmos kolejnych misji.

Aby osiągnąć ten cel, Airbus Defence and Space w Bremie przewodzi zespołowi kilku europejskich innowatorów wnoszących własne doświadczenie w dziedzinach takich jak: obsługa robotów, rzeczywistość wirtualna czy montaż w przestrzeni kosmicznej. Konsorcjum kierowane przez Airbusa obejmuje: DFKI, EASN-TIS, GMV, GMV-SKY, ISISPACE i SENER Aeroespacial and Space Applications Services. W pierwszej fazie projektu powstać ma wersja demo kosmicznej fabryki, która następnie będzie testowana już na orbicie okołoziemskiej.

Firma Airbus jest już mocno zaangażowana w wiele innych kosmicznych programów od ponad 10 lat, m.in. w projekcie MANTOS, programów w ramach Europejskiej Agencji Kosmicznej czy Niemieckiej Agencji Kosmicznej. Z kolei ESA planuje budowę również innych obiektów w niedalekiej przyszłości w kosmosie – rozważana jest m.in. budowa farm solarnych czy stacji paliw.

Źródło: Airbus

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 4/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę