Aktywna kabina bezpieczeństwa laserowego

Kabina do bezpiecznego spawania laserowego Sap-Weld

Stale rosnąca moc laserów i coraz wyższe skupienia wiązki sprawiają, że w wielu zastosowaniach zwiększa się potencjalne ryzyko zagrożenia zdrowia człowieka. Coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją, kiedy pasywna ochrona przed promieniowaniem laserowym okazuje się niewystarczająca lub wręcz niemożliwa do wykonania. 
 

Dla takich przypadków opracowana została aktywna kabina bezpieczeństwa laserowego, która podstawową osłonę pasywną łączy z funkcjonalnością czujnika LaserSpy. Modułowa budowa samonośnej kabiny firmy Sap-Weld umożliwia dostosowanie do indywidualnych potrzeb. Konstrukcję ścian opracowano tak, aby zapewnić zarówno zewnętrzną, jak i wewnętrzną „optyczną szczelność” oraz jak najlepsze działanie zespołu czujników bezpieczeństwa i sensorów LaserSpy, które odpowiadają za ochronę aktywną. 

LaserSpy to optyczny czujnik zgodny z kategorią EN 954-3, przetestowany i certyfikowany przez TÜV, skonstruowany i dystrybuowany na podstawie licencji firmy Füchtenkoetter.

W przypadku przepalenia laserem wewnętrznego poszycia ściany kabiny następuje zakłócenie ciemni panującej w tej ścianie zabudowanej z 2 poszyć aluminiowych. Naruszenie tej wewnętrznej szczelności optycznej jest wychwytywane przez LaserSpy, który wyłącza źródło laserowe. 

Aktywna kabina laserowa stanowi niezależne urządzenie „wpięte” do układu bezpieczeństwa stanowiska, zapewniając wymagany poziom bezpieczeństwa przy zastosowaniach z laserami o mocy do 20 kW.

Źródło: Sap-Weld

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 7-8/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę