Alternatywne materiały budowlane pochłaniające CO2 dzięki fotosyntezie

Alternatywne materiały budowlane pochłaniające CO2 Instytut Fraunhofera IKTS

Nowy materiał rozwiązuje problem emisji dwutlenku węgla podczas produkcji i użytkowania betonu, wykorzystując dość nietypową siłę roboczą: cyjanobakterie. Bio-cement wytwarzany przez te mikroorganizmy wykorzystuje proces, który istnieje w przyrodzie od 3,5 miliarda lat.

Problem węgla w betonie został już bardzo dobrze nagłośniony. Według Scientific American, produkcja jednego kilograma betonu uwalnia do atmosfery jeden kilogram dwutlenku węgla. Wynika to nie tylko z reakcji chemicznych wykorzystywanych do jego wytworzenia, ale także z paliw kopalnych spalanych w celu doprowadzenia gigantycznych pieców do temperatury 1450 °C potrzebnej do wypalenia wapienia, będącego prekursorem do produkcji cementu, który stanowi podstawę betonu. Produkcja betonu odpowiada obecnie za około 8% całkowitej światowej emisji dwutlenku węgla.

To powiedziawszy, ponieważ jest to tak skuteczny materiał budowlany, trudno od niego uciec. W rzeczywistości, według raportu Arizona State University, beton jest drugim najczęściej używanym materiałem na świecie, pokonanym jedynie przez wodę.

W rezultacie zaobserwowanych zostało kilka pomysłowych sposobów na tworzenie go - lub substancji, które go naśladują - w znacznie bardziej ekologiczny sposób. Mowa o metodzie, która zastępuje piece wapienne metodą elektrolizy o zerowej emisji dwutlenku węgla; wykorzystaniu sody oczyszczonej w celu zmniejszenia emisji dwutlenku węgla; oraz dodaniu biowęgla do cementu w celu stworzenia betonu, który pochłania 23% własnej masy dwutlenku węgla z otaczającego środowiska.

Laboratorium sprzed trzech miliardów lat

Teraz naukowcy z Niemiec stworzyli betonową alternatywę, która jest nie tylko neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla, ale także ujemna pod względem emisji dwutlenku węgla. Aby go stworzyć, przyjrzeli się sposobowi, w jaki struktury znane jako stromatolity powstawały w wapieniu przez ponad trzy miliardy lat, a następnie odtworzyli ten proces w laboratorium.

Na początek stworzyli kultury bakterii z cyjanobakterii - powszechnie znanych jako niebiesko-zielone algi - zapewniając im idealne źródło światła i składników odżywczych, aby zoptymalizować ich wzrost i zdolność do fotosyntezy. Następnie, aby skłonić bakterie do mineralizacji i stworzenia struktur podobnych do stromatolitów, dodali chlorek wapnia i inne źródła wapnia. Do tej mieszanki dodano następnie hydrożele i inne wypełniacze, takie jak piasek, w podobny sposób, w jaki kruszywa są dodawane do cementu w celu stworzenia betonu. Na koniec do zawiesiny wpompowano dwutlenek węgla, aby wspomóc proces wzrostu, który jest napędzany światłem.

 

Obraz cyjanobakterii wykorzystanych do stworzenia struktury biobetonu

Rozwijająca się stała struktura jest nadal porowata podczas procesu, więc światło dostaje się do środka i napędza wiązanie dwutlenku węgla poprzez mineralizację wapienia – powiedział kierownik projektu Matthias Ahlhelm z Fraunhofer Institute for Ceramic Technologies and Systems IKTS. – Możemy zatrzymać ten proces, usuwając światło i wilgoć lub zmieniając temperaturę.

Materiał może być wylewany do form lub struktur kratowych w celu tworzenia cegieł lub niemal nieograniczonej liczby innych kształtów, może być wytłaczany lub wykorzystywany w produkcji addytywnej, takiej jak konstrukcje drukowane w 3D, lub może być nakładany przez natryskiwanie.

Porowate struktury można wypełnić biomateriałem, aby uczynić je jeszcze mocniejszymi

Obecnie zespół pracuje nad zwiększeniem skali produkcji materiału i uczynieniem go jeszcze bardziej ekologicznym. Naukowcy twierdzą na przykład, że mogliby pozyskiwać dwutlenek węgla z zanieczyszczeń przemysłowych i pozyskiwać wapń z odpadów wytwarzanych przez bazalt i inne kopalnie.

Źródło: Fraunhofer-Gesellschaft 
 

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 10/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę