ArcelorMittal odroczył uruchomienie pieca w Krakowie

ArcelorMittal
Reklama
Reklama

Po rozmowach z władzami Krakowa i Małopolski ArcelorMittal Poland podjął decyzję o odłożeniu w czasie rozruchu wielkiego pieca nr 5 w krakowskim oddziale. Proces pierwotnie zaplanowano na okres przed Światowymi Dniami Młodzieży, które odbywają się w Krakowie. Nowy termin uruchomienia instalacji to godziny wieczorne 31 lipca.

Produktem wielkiego pieca jest surówka żelaza, z której następnie w stalowni powstaje stal. Jedyny wielki piec w krakowskim oddziale ArcelorMittal Poland przeszedł właśnie remont generalny. Inwestycja, której wartość przekracza 175 mln zł, znacznie wpłynie na zmniejszenie oddziaływania zakładu na środowisko naturalne. Wielki piec będzie miał najnowocześniejszy w Europie układ chłodzenia, a dwa zmodernizowane elektrofiltry zmniejszą emisję do powietrza do poziomów zgodnych z normami wchodzącymi w życie dopiero w 2018 roku.

Reklama

- Technologia rozruchu przewiduje wystąpienie emisji niezorganizowanej do powietrza. Może się ona pojawiać okresowo przez pierwsze trzy do czterech dni, ale chciałbym podkreślić, że nie stanowi zagrożenia dla zdrowia ludzkiego. Ze względu na charakter tej emisji zakładamy, że nie będzie się ona rozprzestrzeniać na większe odległości i że będziemy w stanie ograniczyć jej zasięg do terenu naszej krakowskiej huty. Niemniej jednak będzie ona widoczna – wyjaśnia Sanjay Samaddar, prezes zarządu ArcelorMittal Poland.

- Emisje podczas rozruchu instalacji są przewidziane w zapisach prawa ochrony środowiska – mówi Paweł Ciećko, dyrektor Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska (WIOŚ) w Małopolsce.

Władze Krakowa zwróciły się do ArcelorMittal Poland z prośbą o odłożenie w czasie rozruchu wielkiego pieca, tak aby proces odbył się po uroczystościach związanych ze Światowymi Dniami Młodzieży, a tym samym nie wzbudzał zaniepokojenia pielgrzymów i innych uczestników tego wydarzenia.

Reklama

Decyzja, którą podjęliśmy, jest wyjątkowa, bo na pewno znajdzie odzwierciedlenie w naszych wynikach – komentuje Sanjay Samaddar. – Rozumiemy jednak, jak ważnym wydarzeniem są Światowe Dni Młodzieży, a będąc firmą odpowiedzialną społecznie, chcemy, aby przebiegły one pomyślnie – dodaje.

- Doceniam stanowisko ArcelorMittal Poland o odłożeniu w czasie uruchomienia wielkiego pieca i dziękuję kierownictwu firmy za otwartość i słuszną, mądrą decyzję – mówi Józef Pilch, wojewoda Małopolski.

Przed rozpoczęciem rozruchu wielkiego pieca ArcelorMittal Poland przekaże informacje na temat tego procesu zarówno do WIOŚ, jak i Centrum Zarządzania Kryzysowego Miasta Krakowa, tak aby mieszkańcy zostali z wyprzedzeniem poinformowani o jego szczegółach.

Źródło: ArcelorMittal Poland

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama