ArcelorMittal Poland modernizuje dąbrowską wapnialnię

ArcelorMittal Poland modernizuje dąbrowską wapnialnię ArcelorMittal Poland

Ponad 40 mln zł ArcelorMittal Poland zainwestuje w modernizację trzech pieców Maerza w dąbrowskiej wapnialni, czyli zakładzie, który wytwarza wapno niezbędne w dalszych procesach produkcji stali. Poza nowymi piecami przebudowana będzie też cała instalacja oczyszczania spalin. Nowe filtry będą spełniały surowe wymogi Najlepszych Dostępnych Technik (BAT) europejskiej dyrektywy o emisjach przemysłowych i pozwolą zredukować emisje pyłowe nawet pięciokrotnie. 

Piece Maerza to instalacje, w których wypala się wapno. Gotowy produkt trafia następnie do stalowni, gdzie zużywany jest głównie w procesie świeżenia, czyli oczyszczania stali. Wszystkie trzy piece są w stanie wytworzyć dziennie ponad 1000 ton wapna, które dodane do stali pozwala usunąć z niej niepożądane składniki. 

Wiosną rozpoczęła się modernizacja pierwszego z trzech zaplanowanych do wymiany pieców. Jest to remont na dużą skalę, taką, jakiej nie było w tym zakładzie od wielu lat. Samo murowanie jednego pieca Maerza zajmuje ok. 40 dni i obejmuje m.in. montaż ceramiki oraz nowych pancerzy. Cały remont potrwa ok. 90 dni i ma się zakończyć w III kwartale tego roku. Teren budowy obejmuje ok. 4500 m2, a do montażu 4-metrowych segmentów używane są m.in. ogromne dźwigi, czy żurawie wieżowe.

ArcelorMittal Poland modernizuje dąbrowską wapnialnię zdjęcie w treści artykułu

Cała inwestycja wydłuży kampanię pieca aż o 10 lat, to ważne, bo wcześniejsze remonty trzeba było wykonywać już po ok. siedmiu latach – zaznacza Grzegorz Maracha, dyrektor zarządzający Oddziału Surowcowego w ArcelorMittal Poland. – Nowe instalacje pozwolą również podnieść jakość produkowanego wapna, a co za tym idzie – finalnie też czystość stali – dodaje. 

Jednym z najważniejszych elementów tej inwestycji będzie modernizacja układów oczyszczania spalin. Chodzi o trzy filtry tkaninowe odpowiadające za odpylanie wszystkich trzech pieców w wapnialni. Po zakończeniu remontu filtry będą spełniać restrykcyjne wymogi Najlepszych Dostępnych Technik (BAT) europejskiej dyrektywy o emisjach przemysłowych – emisja nie będzie przekraczać 10 mg/m3. Dodatkowo wymienione zostaną kanały spalin i wentylatory odciągowe. 

Modernizacja pieców Maerza to kolejne duże przedsięwzięcie środowiskowe w naszej firmie realizowane w tym roku. Dzięki remontowi systemu odpylającego znacząco ograniczymy emisje pyłowe z terenu wapnialni – mówi Wojciech Koszuta, dyrektor generalny ArcelorMittal Poland. – Ta inwestycja, w połączeniu z projektem odzysku ciepła odpadowego i modernizacją wielkiego pieca nr 2 da nam wymierne efekty i pozwoli jeszcze bardziej zminimalizować oddziaływanie naszej dąbrowskiej huty na środowisko – dodaje.  

Remont pierwszego z trzech pieców Maerza zakończy się w trzecim kwartale tego roku. Kolejne dwa mają być modernizowane w przyszłym roku. Cała inwestycja pochłonie ponad 40 mln zł. 

Modernizacja w liczbach:

  • 40 mln zł – tyle wyniesie wartość całej inwestycji
  • 40 dni – tyle potrwa wymurowanie jednego nowego pieca Maerza
  • 10 lat – tak długo będą mogły pracować nowe instalacje
  • 1882 m2 – taką powierzchnię filtracyjną ma każdy z trzech filtrów odpylających proces produkcji wapna 
  • 576 – tyle sztuk worków filtracyjnych zostanie zamontowanych w każdym z trzech filtrów

Źródło: ArcelorMittal Poland

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę