ARP i Siemens Gamesa intensyfikują współpracę

Reklama
Reklama

4 czerwca przedstawiciele Agencji Rozwoju Przemysłu oraz Siemens Gamesa Renewable Energy podpisali porozumienie, którego celem jest wzmocnienie potencjału produkcyjnego odnawialnych źródeł energii. Jednocześnie została zawarta umowa pomiędzy Baltic Operator (grupa kapitałowa ARP) a Siemens Gamesa na dostawę 11 wież wiatrowych dla jednej z farm lądowych w Polsce.

Zawarcie porozumienia między ARP a Siemens Gamesa Renewable Energy o wzmocnionej współpracy w sektorze morskiej energetyki wiatrowej ma służyć wprowadzaniu innowacji w tej branży i wykorzystaniu morskich turbin wiatrowych nowej generacji. Docelowo pozwoli to na obniżenie ponoszonych przez konsumentów kosztów.

Reklama

Zgodnie z porozumieniem strony będą dążyć do realizacji wspólnych średnio - i krótkoterminowych projektów, a także wypracują najbardziej efektywne formy współdziałania pomiędzy Siemens Gamesa, ARP lub innymi podmiotami z grupy ARP, uwzględniające wymogi biznesowe oraz prawne. 

Obok porozumienia o współpracy z Siemens Gamesa, nasza spółka z grupy kapitałowej Baltic Operator podpisuje umowę na dostawę 11 wież wiatrowych dla jednej z mających powstać w Polsce farm wiatrowych. To już kolejny projekt realizowany wspólnie z Siemens Gamesa – w zeszłym roku Grupa Baltic podpisała kontrakt na 14 kompletnych wież lądowych. Nowa umowa i dzisiejsze porozumienie to dowód na to, że jesteśmy sprawdzonym kontrahentem, a Baltic Operator spełnia oczekiwania światowych liderów w branży odnawialnych źródeł energii – powiedział Mateusz Berger, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu.

Wspomniana farma wiatrowa ma być zlokalizowana na terenie województwa pomorskiego i składać się maksymalnie z 11 turbin SG132 o mocy 3,45 MW każda. Planowana całkowita moc farmy wyniesie 38 MW. Przewiduje się, że Baltic Operator dostarczy wieże jeszcze w 2020 r. Natomiast dostawa i instalacja turbin oraz uruchomienie farmy ma nastąpić do końca marca 2021 r. 

Reklama

Wierzymy, że podpisana dzisiaj umowa z ARP dowodzi zaangażowania Siemens Gamesa Renewable Energy na polskim rynku energetyki wiatrowej, a przyjęcie kolejnego zamówienia na wieże od Baltic Operator potwierdza naszą gotowość do rozwijania rynku lokalnego w Polsce. Jesteśmy przekonani, że nasze działania pozwolą na stworzenie mocnej bazy dostawców, która stanie się podstawą rozwoju lokalnego przemysłu wiatrowego – powiedział Paweł Przybylski, dyrektor zarządzający SGRE w Polsce.

ARP w ramach prowadzonej działalności statutowej sprawuje nadzór korporacyjny nad producentami wież wiatrowych oraz fundamentów i pozostałych elementów infrastruktury morskich i lądowych farm wiatrowych. Wśród nich znajdują się miedzy innymi Baltic Operator i Energomontaż Północ Gdynia.

Siemens Gamesa Renewable Energy jest światowym liderem w sektorze energii wiatrowej z silną pozycją w obszarach energetyki morskiej i lądowej.

Źródło: Siemens Gamesa

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama