Automatyzacja bez komplikacji: 4 kroki do zwiększenia wydajności

Automatyzacja: 4 kroki do zwiększenia wydajności Omron

Automatyzacja i digitalizacja to obecnie jedne z najważniejszych tematów dla firm przemysłowych. Badanie przeprowadzone przez firmę McKinsey przewiduje, że do 2025 roku rynek automatyki przemysłowej wzrośnie do ponad 115 mld USD — niemal 4% rocznie. Szczególnie duże zapotrzebowanie pojawi się na rozwiązania chmurowe i IoT, jednak wiele firm wymienia brak wykwalifikowanych pracowników i trudne warunki jako główne przeszkody w automatyzacji. 

Wiele firm, zwłaszcza tych średnich rozmiarów, z ostrożnością podchodzi do automatyzacji, ponieważ wydaje się ona zbyt skomplikowana, droga i czasochłonna. Po co silić się na rewolucję, która wymaga dodatkowego wysiłku, gdy stare procesy działają dobrze od lat? Ten sposób myślenia nie bierze pod rozwagę ogromnego potencjału innowacji, wydajności i zrównoważonego rozwoju, jakie oferują nowe technologie i robotyka. Tak, istnieją wyzwania do przezwyciężenia, ale przy odpowiedniej strategii zalety przewyższają wady.

Powiązane firmy

Omron Electronics

Jednym z przykładów potencjalnych przeszkód są wymogi prawne: zastosowanie nowej technologii automatyzacji wiąże się z różnymi wyzwaniami prawnymi. Duże ilości danych są często przetwarzane przy użyciu technologii automatyzacji. Przedsiębiorstwa muszą zapewnić bezpieczne przechowywanie i przetwarzanie tych danych oraz przedsięwziąć odpowiednie środki techniczne i organizacyjne w celu ochrony danych. Technologie automatyki muszą również spełniać wymagania rozporządzenia w Sprawie Ogólnego Bezpieczeństwa Produktów (GPSR), aby nie narażać użytkowników na niebezpieczeństwo. Ponadto, wiele technologii automatyzacji opiera się na oprogramowaniu, które musi być licencjonowane. Przedsiębiorstwa muszą zatem upewnić się, że posiadają wszystkie odpowiednie licencje i przestrzegają warunków, którym te licencje podlegają. Oprócz tego muszą przestrzegać różnych przepisów prawa pracy.

W jaki sposób można uprościć automatyzację? Pomocne mogą być następujące wskazówki:

Zacznij od małego projektu, a potem zwiększaj skalę

Automatyzacja jest często trudna dla małych i średnich firm, ponieważ ma sens i zapewnia korzyści tylko wtedy, gdy spełnia wymagania mniejszej firmy. Oznacza to, że odpowiednie narzędzie automatyzacji, takie jak kobot, powinno być elastyczne oraz zapewniać wysoką dostępność. Na samym początku pojawia się pytanie: jakie wyzwanie w firmie należy podjąć, jaki proces powinien zostać zautomatyzowany lub jakie usprawnienie jest potrzebne? Zaleca się rozpoczęcie od bardzo konkretnego problemu. Wprowadzenie nowych rozwiązań i robotyki wymaga starannego planowania. Zaczynając od małych projektów pilotażowych, firmy mogą sprawdzić skuteczność i akceptację swoich konkretnych działań. Jeśli wdrożenie powiedzie się, można je rozszerzyć, aby przyspieszyć wzrost. Ważne jest zaangażowanie pracowników i wszystkich interesariuszy w projekt już na samym początku, a także rozwiązywanie problemów, które zgłaszają i przedstawienie im korzyści płynących z automatyzacji.

Optymalizacja elastyczności i szybkości

Droga do opartej na współpracy, autonomicznej produkcji, to droga, która wymaga dobrego planowania. Przejście od weryfikacji koncepcji do punktu, w którym system może być wykorzystywany do generowania korzyści, wymaga czasu. Firmy powinny starannie rozważyć, z jakiej technologii chcą korzystać oraz jak chcą ją skalować pod względem kosztów i ryzyka. Na przykład kobot może być używany w różnych scenariuszach i obsługiwać kilka maszyn. Aby skrócić czas zmiany linii produkcyjnych, zaleca się zastosowanie platformy łączącej sterowanie maszynami i robotykę. Zintegrowana technologia synchronizuje automatyzację i robotykę, umożliwiając firmom zwiększenie szybkości i dokładności produkcji, symulację całej linii produkcyjnej, uproszczenie konserwacji i skrócenie czasu wprowadzania produktów na rynek.

Połącz IT z OT

Firmy powinny korzystać z możliwości zintegrowanych rozwiązań, które łączą wiedzę doświadczonych partnerów i technologię informacyjną (IT) z technologią operacyjną (OT). Takie podejście zapewnia bezproblemową implementację technologii automatyzacji. Nacisk kładzie się na innowacyjne technologie, takie jak sztuczna inteligencja (SI), uczenie maszynowe (ML) i 5G. Współpraca firm OMRON, Nokia i Dassault Systèmes jest dobrym przykładem wykorzystania rozwiązań IoT w branży. Pokazuje ona siłę współpracy w autonomicznym środowisku produkcyjnym. To synergiczne podejście łączy technologię bezprzewodowej sieci prywatnej 5G firmy Nokia, ekspertyzę firmy Dassault Systèmes w zakresie wirtualnych bliźniaków oraz inteligentną automatyzację firmy Omron, ukazując potencjał transformacji cyfrowej i rozwiązań automatyzacji opartych na IoT dla różnych branż. Firma Omron oferuje również specjalistyczne rozwiązania programowe do określonych zastosowań, takich jak spawanie lub paletyzacja, które upraszczają ich wdrożenie i obsługę — zwłaszcza jeśli w firmie brakuje pracowników dysponujących specjalistyczną wiedzą. Tego typu oprogramowania funkcjonalne można obsługiwać bez jakiejkolwiek znajomości zasad programowania. Użytkownicy mogą korzystać z gotowego, łatwego w obsłudze interfejsu. Nie trzeba też przeprowadzać długiego, specjalistycznego szkolenia, np. dla spawaczy.

Polegaj na doświadczonych partnerach

Technologie, takie jak robotyka, przetwarzanie dużych zbiorów danych i przetwarzanie w chmurze, rzeczywistość rozszerzona (AR) i Internet rzeczy (IoT), mogą pomóc w automatyzacji przepływów prac i ich uelastycznieniu. Jednak w wielu miejscach brakuje niezbędnej wiedzy specjalistycznej do wdrożenia takich technologii i dostosowania ich do indywidualnych wymagań. Współpraca z dostawcami technologii, takimi jak OMRON i ich partnerami, którzy są zaznajomieni z narzędziami takimi jak 5G, Edge AI lub analiza danych, może znacznie uprościć wdrożenie i stosowanie nowych technologii oraz robotów. Dzięki kobotom korzystanie z robotyki w firmach stało się już łatwiejsze, ponieważ można je wykorzystywać znacznie elastyczniej i szybciej w obszarach nowych i innych niż na przykład robotyka przemysłowa. Aby w pełni wykorzystać elastyczne możliwości zastosowań, warto polegać na doświadczonych konsultantach, którzy mogą pomóc rozpocząć tę drogę.

Źródło: Omron

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 10/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę