Awaryjne otwieranie drzwi radiologicznych, dzięki elementom Elesa+Ganter

Awaryjne otwieranie drzwi radiologicznych Elesa+Ganter

Nowotwory są obecnie jednym z największych zagrożeń dla naszego zdrowia i życia. W dzisiejszych czasach medycyna rozwija się bardzo szybko, co oznacza, że powstaje coraz więcej skutecznych sposobów zwalczania tego problemu. Jedną z takich metod jest leczenie radioterapią. Na przykładzie współpracy firmy Elesa+Ganter z firmą Radpro zaprezentowany został sposób, w jaki standardowe elementy maszyn Elesa+Ganter można stosować w urządzeniach pracujących przy źródłach promieniowania.

Powiązane firmy

Elesa+Ganter Polska Sp. z o.o.

Szeroka gama, różnorodność oraz uniwersalność produktów Elesa+Ganter umożliwiają ich wykorzystanie w różnych gałęziach przemysłu. Idealnym przykładem jest opisana poniżej aplikacja Radpro – firmy, z którą współpracujemy od lat – powiedział Filip Granowski, dyrektor zarządzający Elesa+Ganter Polska.

Radioterapia polega na miejscowym leczeniu nowotworów, wykorzystując energię promieniowania jonizującego, które jest podobne do wykorzystywanego podczas zwykłego prześwietlenia promieniami Roentgena (badanie RTG lub TK). Terapia taka odbywa się w specjalnie przygotowanych pracowniach radiologicznych.
       
Klient Elesa+Ganter – firma Radpro z Wielkopolski specjalizuje się w dostarczaniu rozwiązań do zastosowań w jednostkach pracujących ze źródłami promieniowania jonizującego.

W ich ofercie znaleźć można m.in.: pawilony do radioterapii oraz drzwi radiologiczne. W związku ze sporym doświadczeniem zawodowym zespołu inżynierów firma rozszerzyła również swoją działalność o usługi z zakresu mechaniki, automatyki przemysłowej oraz robotyki.

Radpro w swoich projektach bardzo często stosuje standardowe elementy maszyn produkowane przez firmę Elesa+Ganter. Jednym z projektów, w którym wykorzystano takie elementy są drzwi do ochrony radiologicznej (Rys. 1), które zabezpieczają personel, obsługę szpitala oraz pacjentów przed promieniowaniem, emitującym źródło w pomieszczeniu terapeutycznym.

Rys. 1. Drzwi radiologiczne

Drzwi do ochrony radiologicznej są zbudowane ze stalowej ościeżnicy oraz skrzydła wypełnionego materiałem ochronnym. Są projektowane do konkretnej aplikacji lub potrzeby klienta. Ze względu na to, że drzwi posiadają dużą wagę (dochodzącą nawet do 12 t) zostały w pełni zautomatyzowane. Za napęd drzwi jest odpowiedzialny silnik serwo z przekładnią planetarną połączony z zawiasem dolnym. Rozwiązanie to pozwala na otwieranie/zamykanie drzwi w czasie poniżej 10 s. 

Silnik wraz z ramieniem reakcyjnym zamontowano do ościeżnicy za pomocą dwóch cięgien, zakończonych przegubami kulistymi GN 648.2. Przeguby z ramieniem reakcyjnym zostały połączone przy pomocy śruby pasowanej ISO 7379 (Rys. 2).

Rys. 2. Silnik zamontowany na ramieniu reakcyjnym

Aby zwiększyć bezpieczeństwo działania, drzwi zostały zaopatrzone w optyczne sensory. Dodatkowym zadaniem z jakim przyszło mierzyć się firmie Radpro, było wykonanie awaryjnego otwierania drzwi na wypadek zaniku zasilania czy uszkodzenia napędu. Konstruktorzy poradzili sobie z tym, wykorzystując w dość ciekawy sposób mechanizm przesuwu GN 291. Mechanizm wyposażony został w koło ręczne GN 9234-R i łączniki GN 146.

Mechanizmy przesuwu serii GN 291 składają się ze śruby trapezowej z nakrętką prowadzącą, osadzonej obustronnie na łożyskach kulkowych w profilu. Na nakrętce prowadzącej jest zamocowany wodzik, przesuwający się w szczelinie wyfrezowanej w profilu (Rys. 3). Wodzik ten umożliwia zamocowanie elementu przesuwnego poprzez jeden ze standardowych łączników przy jednoczesnym zabezpieczeniu nakrętki prowadzącej przed obrotem. 

Rys. 3. Widok mechanizmu GN 291 z częściowym przekrojem

W aplikacji firmy Radpro zastosowano mechanizm przesuwu z kołem, który został zamocowany w skrzynce serwisowej za pomocą dwóch łączników. Do wodzika mechanizmu przesuwu przymocowano stalową linkę (Rys. 4).  

Rys. 4. Mechanizm przesuwu w skrzynce serwisowej

Drugi koniec linki jest zamocowany do śruby pasowanej poprzez specjalny zaczep. Kręcąc kołem mechanizmu jesteśmy w stanie zerwać połączenie śruba pasowana ISO 7379 – nakrętka DIN 7967, prowadząc do wyciągnięcia śruby i zwolnienia połączenia ramienia reakcyjnego z ościeżnicą (rys. 65. Dzięki temu silnik zostaje rozłączony i drzwi można otworzyć ręcznie.

Rys. 5. Połączenie mechanizmu ze śrubą pasowaną za pomocą stalowej linki

Skrzynka serwisowa z mechanizmem przesuwu jest zamontowana na ścianie nad podwieszanym sufitem od strony wejścia do pomieszczenia (Rys. 6).

Rys. 6. Umiejscowienie mechanizmu

Takie rozwiązanie pozwala przeszkolonemu personelowi otworzyć drzwi w razie konieczności i przy braku zasilania. Umiejscowienie mechanizmu nad podwieszanym sufitem powoduje, że jest on ukryty przed niepowołanymi osobami i zapobiega przed nieuprawnionym otwarciem.

Źródło: Elesa+Ganter

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę