Badania i rozwój w przemyśle produkcyjnym

Badania i rozwój w przemyśle produkcyjnym ConTrust Communication

Jak wynika z raportu Deloitte „Central European Corporate R&D Report 2022” ponad połowa firm w Europie Środkowej, pomimo rynkowych perturbacji, planuje utrzymać inwestycje w badania i rozwój. Dotyczy to szczególnie przemysłu wytwórczego, co podkreślają eksperci Wuzetem, globalnego dostawcy stalowych komponentów precyzyjnych do pojazdów, maszyn i urządzeń. Dlatego firma rozwija w swoich strukturach Dział Rozwoju Badań i Konstrukcji, który jest nie tylko źródłem przewagi konkurencyjnej, ale także pozwala elastycznie reagować na zmieniające się potrzeby Klientów.

Według Central European Corporate R&D Report 2022 25% respondentów zamierza zwiększyć inwestycje w dziedzinie badań i rozwoju, a jedynie 3% nie planuje żadnych działań w tym zakresie. Choć wynik jest mniej optymistyczny w porównaniu do poprzednich lat, to jednak ukazuje wagę badań i rozwoju w przemyśle produkcyjnym. Pomimo niepewnej sytuacji gospodarczej i geopolitycznej przedsiębiorcy niechętnie rezygnują z innowacji, ponieważ wiedzą, że jest ona kluczowa w budowaniu konkurencyjności firmy.

Przemysł wytwórczy szczególnie teraz powinien wykazywać się niezwykłą elastycznością, aby dostosować linię produkcyjną do zmieniających się oczekiwań klienta i warunków panujących na rynku. Dlatego Wuzetem inwestuje w Dział Rozwoju, Badań i Konstrukcji, w ramach którego działa Laboratorium Badawczo-Rozwojowe pozwalające doskonalić produkty i procesy związane z ich wytwarzaniem.

Elastyczny wymiar produkcji

Praca nad doskonaleniem i rozwijaniem produktów ma równie duże znaczenie niemal w każdym sektorze gospodarki – niezależnie czy chodzi o przemysł spożywczy, farmaceutyczny czy mechaniczny. Wuzetem, dzięki nowoczesnemu parkowi produkcyjnemu i Laboratorium Badawczo-Rozwojowemu, jest w stanie zaoferować szeroki wachlarz stalowych komponentów precyzyjnych do pojazdów, maszyn i urządzeń. 

Rynek nieustannie testuje wytrzymałość procesów produkcyjnych – zwłaszcza w dzisiejszych, tak zmiennych i wymagających czasach. W przemyśle wytwórczym należy wybiegać daleko w przyszłość, mieć otwarty umysł i poszerzać swój asortyment o coraz to nowsze konstrukcje. W Wuzetem stawiamy sobie za cel wdrożenie nawet 25 nowych referencji każdego roku. O tym, co zostanie wprowadzone na rynek decydują klienci – produkujemy dokładnie to, czego potrzebują. Pozyskane od klientów informacje i zamówienia pozwalają nam stworzyć tzw. plan nowych uruchomień, który finalnie jest akceptowany przez Zarząd – mówi Grzegorz Kaczyński, lider Działu Rozwoju Badań i Konstrukcji.

Dział nastawiony na rozwój

Dział Rozwoju, Badań i Konstrukcji jest jednym z kluczowych działów w Wuzetem, odpowiedzialnym za cały proces związany z realizacją planu nowych uruchomiań. Funkcjonuje w Wuzetem od początku istnienia firmy i ma znaczący wpływ na efektywność realizowanych projektów. W ramach działu funkcjonuje Laboratorium Badawczo-Rozwojowe, w którym badane są wszystkie charakterystyki detali na podstawie których opracowana zostaje dokumentacja konstrukcyjna. Sprawia to, że firma stale rozszerza swój asortyment o coraz to nowsze konstrukcje zgodnie z oczekiwaniami rynku. Dzięki takiemu podejściu zakład jest w stanie wykonać dowolne stalowe elementy precyzyjne do zastosowania w dowolnych pojazdach, maszynach czy urządzeniach. Gotowe wyroby w procesie produkcyjnym są weryfikowane zarówno pod kątem funkcjonalnym jak i spełnienia wszystkich przyjętych założeń konstrukcyjnych. Dział ten pełni również rolę wsparcia produkcji w całym procesie wytwórczym, w zakresie realizowanych badań oraz weryfikacji wyrobów na poszczególnych etapach procesu.

Eksperci i maszyny w służbie innowacji

W Dziale Rozwoju, Badań i Konstrukcji pracuje trzech wysokiej klasy specjalistów. Jeden pracownik z Laboratorium Aparatury Paliwowej oraz dwóch konstruktorów, którzy opracowują dokumentację konstrukcyjną, czyli plik stanowiący zbiór informacji o danym produkcie. Wspólnie monitorują pracę laboratorium, w którym nie tylko sprawdza się funkcjonalność części zamiennych, ale także odbywa się proces kontroli wszystkich wzorców, używanych na produkcji, w celu weryfikacji stanowiska pracy, pod kątem prawidłowych i jednakowych wskazań na wszystkich przyrządach pomiarowych.

Posiadane przez nas urządzenia pomiarowe i doświadczenie pozwalają nam na przeprowadzenie kompletnego procesu produkcji, w zasadzie dowolnych elementów o średnicy do około 50 mm z zachowaniem bardzo wysokich parametrów wytrzymałościowych i z dokładnością do mikrometrów. Tłoczymy na automatach 6-wrzecionowych, frezujemy w 5 osiach oraz szlifujemy kłowo i bezkłowo. Przeprowadzamy kompletny proces obróbki skrawaniem, poprzez obróbkę cieplną oraz elektrodrążenie z dokładnością do 1 mikrona. Mamy też możliwość nakładania powłok DLC metodą PECVD. Możemy dostarczać komponenty, produkowane z zastosowaniem tych technologii i zachowaniem najwyższych standardów do dowolnych systemów uzbrojenia i sprzętu wojskowego – mówi Janusz Rostek, Starszy Technolog w Wuzetem.

Struktura i sposób funkcjonowania Działu Rozwoju, Badań i Konstrukcji w Wuzetem pozwala firmie elastycznie reagować na zmiany i zaoferować produkt, którego Klient potrzebuje. To nie tylko podnosi się wartość przedsiębiorstwa, poszerza wiedzę i rozwija ekspertyzę oraz spektrum możliwości, ale także umacnia pozycję firmy na arenie międzynarodowej.

Źródło: ConTrust Communication 

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę