Bezsmarowe łożyska stojakowe do paneli słonecznych

igus
Reklama
Reklama

Aby umożliwić panelom słonecznym wydajne wytwarzanie energii, wykorzystuje się ruchome moduły, które automatycznie dopasowują się do pozycji słońca, a tym samym zapewniają wysoki uzysk energii. Firma igus opracowała łożysko stojakowe igubal ESQM specjalnie do montażu modułów na profilach kwadratowych, a teraz rozszerzyła je o dwa dodatkowe wymiary.

Jedną z branż, która obecnie kwitnie, jest przemysł fotowoltaiczny. Łączna moc zainstalowana w źródłach fotowoltaicznych na koniec 2019 r. wynosiła w Polsce prawie 1500 MW, a już w maju 2020 r. przekroczyła 1950 MW. Energia słoneczna jest wykorzystywana nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. W Hiszpanii, systemy fotowoltaiczne odpowiadają za 19% produkcji energii elektrycznej.

Reklama

Producenci instalacji takich farm fotowoltaicznych stają w obliczu rosnącej konkurencji i presji cenowej. Koszty produkcji energii elektrycznej powinny być bardzo niskie, a wykorzystanie modułów bardzo wysokie. W tym celu coraz więcej operatorów zwraca się ku modułom dwustronnym, które przechwytują padające światło nie tylko z przodu, ale także z tyłu modułu.

Aby zapewnić bezpieczeństwo łożysk paneli słonecznych na kwadratowych profilach, firma igus opracowała serię łożysk stojakowych igubal ESQM, niezawodne i przetestowane rozwiązanie wykonane z wysokowydajnego polimeru. – Ze względu na duże zapotrzebowanie na nasze łożyska w przemyśle słonecznym, rozszerzyliśmy naszą serię o rozmiary 100x100 mm i 140x140 mm. W wymiarach 110x110 mm i 120x120 mm łożysko zostało użyte na kwadratowych profilach już 500 000 razy, na całym świecie. Dzięki nowym rozmiarom, możemy teraz zaoferować innym dostawcom trwałe rozwiązanie – wyjaśnia Monika Gawryś, manager produktu igubal w igus Polska.

Reklama

Łożysko igubal składa się z polimerowej oprawy wykonanej z materiału igumid G i czaszy kulistej z igliduru J4. Trybopolimery zapewniają, że łożysko jest odporne na promieniowanie UV i niekorodujące. Ponadto, łożysko stojakowe jest całkowicie bezsmarowe, dzięki czemu jest niewrażliwe na kurz i brud, a ponadto bezobsługowe. Jednocześnie, z łatwością kompensuje przesunięcia spowodowane np. nierówną powierzchnią. Łożyska igubal objęte są 25-letnim okresem gwarancyjnym, który odpowiada standardowej żywotności modułu słonecznego.

Źródło: igus

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama