Bezsmarowe łożyska stojakowe do paneli słonecznych

Bezsmarowe łożyska stojakowe do paneli słonecznych igus

Aby umożliwić panelom słonecznym wydajne wytwarzanie energii, wykorzystuje się ruchome moduły, które automatycznie dopasowują się do pozycji słońca, a tym samym zapewniają wysoki uzysk energii. Firma igus opracowała łożysko stojakowe igubal ESQM specjalnie do montażu modułów na profilach kwadratowych, a teraz rozszerzyła je o dwa dodatkowe wymiary.

Jedną z branż, która obecnie kwitnie, jest przemysł fotowoltaiczny. Łączna moc zainstalowana w źródłach fotowoltaicznych na koniec 2019 r. wynosiła w Polsce prawie 1500 MW, a już w maju 2020 r. przekroczyła 1950 MW. Energia słoneczna jest wykorzystywana nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. W Hiszpanii, systemy fotowoltaiczne odpowiadają za 19% produkcji energii elektrycznej.

Producenci instalacji takich farm fotowoltaicznych stają w obliczu rosnącej konkurencji i presji cenowej. Koszty produkcji energii elektrycznej powinny być bardzo niskie, a wykorzystanie modułów bardzo wysokie. W tym celu coraz więcej operatorów zwraca się ku modułom dwustronnym, które przechwytują padające światło nie tylko z przodu, ale także z tyłu modułu.

Aby zapewnić bezpieczeństwo łożysk paneli słonecznych na kwadratowych profilach, firma igus opracowała serię łożysk stojakowych igubal ESQM, niezawodne i przetestowane rozwiązanie wykonane z wysokowydajnego polimeru. – Ze względu na duże zapotrzebowanie na nasze łożyska w przemyśle słonecznym, rozszerzyliśmy naszą serię o rozmiary 100x100 mm i 140x140 mm. W wymiarach 110x110 mm i 120x120 mm łożysko zostało użyte na kwadratowych profilach już 500 000 razy, na całym świecie. Dzięki nowym rozmiarom, możemy teraz zaoferować innym dostawcom trwałe rozwiązanie – wyjaśnia Monika Gawryś, manager produktu igubal w igus Polska.

Łożysko igubal składa się z polimerowej oprawy wykonanej z materiału igumid G i czaszy kulistej z igliduru J4. Trybopolimery zapewniają, że łożysko jest odporne na promieniowanie UV i niekorodujące. Ponadto, łożysko stojakowe jest całkowicie bezsmarowe, dzięki czemu jest niewrażliwe na kurz i brud, a ponadto bezobsługowe. Jednocześnie, z łatwością kompensuje przesunięcia spowodowane np. nierówną powierzchnią. Łożyska igubal objęte są 25-letnim okresem gwarancyjnym, który odpowiada standardowej żywotności modułu słonecznego.

Źródło: igus

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę