Branża leasingowa ogłosiła dobre wyniki

S. Hofschlaeger / pixelio.de
Reklama
Reklama

22 stycznia br. firmy leasingowe skupione w Związku Polskiego Leasingu (ZPL) zaprezentowały wyniki wypracowane w 2013 roku. Ogłoszony, 13-proc. wzrost oznacza sfinansowanie przez branżę aktywów ruchomych i nieruchomości o wartości ponad 35,3 mld zł.

Jak pokazują dane ZPL, wartość wszystkich aktywów sfinansowanych leasingiem i pożyczką w 2013 r. wyniosła – 35,3 mld PLN, co oznacza 13% wzrost w porównaniu do roku 2012 (31,2 mld zł w 2012 r.). EFL, będący prekursorem polskiego leasingu, zakończył ostatni rok z niemal 19-proc. wzrostem sprzedaży, której wynik przekroczył 3,1 mld PLN.  

W ciągu ostatnich 12 miesięcy, w segmencie ruchomości, branża sfinansowana aktywa za kwotę 33,6 mld zł – 13,1% więcej niż w roku 2012, natomiast na rynku nieruchomości – za kwotę 1,6 mld zł – 11,1% wzrost (rdr).

W 2013 roku najbardziej dynamicznie rozwijał się segment pojazdów, kończąc rok
z wynikiem lepszym o 22,9% w stosunku roku ubiegłego i finansowaniem na poziomie 20,7 mld zł. Przedsiębiorcy chętnie korzystali z finansowania - głównie leasingiem - samochodów osobowych, dostawczych do 3,5 tony, jak i ciężarówek czy ciągników siodłowych. W strukturze sfinansowanych ruchomości pojazdy stanowiły 61,5% rynku.

Drugim, wartościowo najważniejszym, przedmiotem transakcji były maszyny (ponad 1/3 zawartych transakcji). Finansowanie maszyn w ubiegłym roku przyniosło 11,5 mld zł oraz 3,4% wzrost liczony rok do roku. Nieznaczny wzrost popytu na usługi leasingu odnotowano również w branży IT, natomiast 38% spadek branża leasingowa zaraportowała w segmencie finansowania; statków, samolotów oraz taboru kolejowego.

Reklama

źródło: EFL www.efl.pl

Reklama
Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama