Branża robotyki na polu walki z pandemią Covid-19

Eksperci w dziedzinie robotyki, automatyki i produkcji w wielu przedsiębiorstwach przezbrajają obecnie linie przemysłowe na produkcję elementów mających wspierać walkę z koronawirusem. W ekspresowym tempie wdrażane są nowe rozwiązania, które pozwolą ograniczyć wąskie gardła np. w dostawach maseczek ochronnych. Roboty coraz częściej wykorzystywane są także do innych zadań na polu walki z pandemią.

Zewsząd dostrzegamy elastyczność i kreatywność wielu firm – mówi Patrick Schwarzkopf, dyrektor zarządzający VDMA Robotics + Automation Association. – Nowe inicjatywy i pomysły nadchodzą z różnych stron, a ich celem jest wykorzystanie zautomatyzowanych technologii do przezwyciężenia pandemii koronawirusa. Firmy pracują z zapierającą dech w piersiach szybkością.

Z branży automotive do medycznej

Przedsiębiorcy coraz częściej potrafią całkowicie zmienić profil swojej działalności. Na przykład firma PIA Automation, producent maszyn z Amberg koło Norymbergii, zwykle produkuje w pełni zautomatyzowane systemy produkcyjne dla przemysłu motoryzacyjnego. W ciągu kilku tygodni od wybuchu epidemii firma przebudowała dwie istniejące linie produkcyjne w zakładzie w Chinach, przestawiając się na produkcję do 150 000 masek ochronnych dziennie. Dzięki zdobytemu doświadczeniu w tym pilotażowym projekcie firma pracuje obecnie nad kolejnymi zamówieniami, a także rozpoczęła budowę nowych linii montażowych w Niemczech. Pierwsza dostawa planowana jest na początek maja. Umożliwi to wyprodukowanie ponad miliona masek oddechowych dziennie.

Kolejnym przykładem takiego przebranżowienia swojej produkcji może być firma Ruhlamat z Marksuhl w Turyngii, które również w krótkim czasie opracowała linię produkcyjną jednorazowych masek chirurgicznych. Materiał filtrujący do ochrony dróg oddechowych może być przetwarzany elastycznie w zależności od wymaganych poziomów bezpieczeństwa.

Testy na koronawirusa w aucie

Boka Automatisierung, bawarski dostawca automatyki przemysłowej, wpadł na pomysł w pełni zautomatyzowanego systemu, przypominającego restaurację typu drive-through, w ramach którego każdy kierowca może wykonać test na koronawirusa bez wysiadania ze swojego auta. Po wykonaniu identyfikacji ramię robota pobiera od kierowcy próbkę. Każdy uczestnik testu jest następnie telefonicznie informowany o wyniku przeprowadzonego testu.

Robot sortuje 3000 próbek krwi dziennie

Gwałtowny wzrost liczby testów na wirusa Covid-19 wymaga przeprowadzenia wielu badań krwi. Proces ten – tradycyjnie wykonywany ręcznie przez techników laboratoryjnych – jest bardzo czasochłonny i monotonny. W szpitalu uniwersyteckim w Aalborg w Danii działa laboratorium, w którym testy są częściowo zautomatyzowane. Każdego dnia nawet 3000 próbek krwi jest starannie sortowana przez dwa roboty Kuka, dzięki czemu pracownicy mogą skoncentrować się na bardziej wyrafinowanych czynnościach.

Robot James pomaga w zakazach odwiedzin w domach opieki

RobShare, firma z grupy Hahn w Rheinböllen w Niemczech, pomaga mieszkańcom domów opieki społecznej utrzymać kontakt z członkami rodziny w czasie kwarantanny. James to imię robota, który odwiedza ludzi w pomieszczeniach poddanych kwarantannie i łączy członków rodziny za pośrednictwem wideokonferencji. RobShare oferuje wynajem robotów bezpłatnie. – Nie zarabiamy ani grosza na tej kampanii – mówi Konstantin Dick z grupy HAHN. – Dlatego już zaczęliśmy szukać sponsorów, aby kampania mogła być oferowana całkowicie bezpłatnie dla domów opieki.

Robot zabija wirusy

Współpracujący robot UVD firmy Blue Ocean Robotics samodzielnie porusza się po różnych pomieszczeniach szpitalnych, emitując skoncentrowane światło UV-C w celu wyeliminowania wirusów i innych szkodliwych mikroorganizmów. Dzięki takiej dezynfekcji aż 99,99% wszystkich wirusów jest zabijana, zmniejszając ryzyko zakażenia pacjentów oraz personelu.

To tylko kilka przykładów wykorzystania robotów do walki z pandemią Covid-19. Roboty wykorzystywane są ponadto do dostarczania pacjentom pokarmów oraz lekarstw, a pracownikom szpitali odpowiednich materiałów. Osobną kwestią są wykorzystywane już przed okresem pandemii roboty medyczne, które pomagają w przeprowadzaniu różnego rodzaju zabiegów.

Źródło: VDMA

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę