Całkowita wartość produkcji przemysłowej i wyzwania w obecnym klimacie gospodarczym

Całkowita wartość produkcji przemysłowej Canva

Badania przeprowadzone przez Interact Analysis pokazują, że region Azji i Pacyfiku (APAC), Europa i Stany Zjednoczone radziły sobie bardzo różnie pod względem wzrostu produkcji przemysłowej w 2022 r. Wzrost w Europie był powolny przez cały rok, podczas gdy w USA był silny, a w APAC stabilny. Branża maszynowa radziła sobie lepiej niż sektor produkcyjny ogółem, a pomimo obecnych wyzwań, kolejne globalne spowolnienie dla produkcji nie jest spodziewane przed końcem 2025 lub początkiem 2026 r.

Pomimo trwających problemów z łańcuchem dostaw i presji inflacyjnej, ogólny wzrost produkcji globalnego przemysłu wytwórczego osiągnął 3,8% w 2022 r. W ujęciu regionalnym przemysł wytwórczy w USA osiągnął dobre wyniki, a stopa wzrostu w obu Amerykach wyniosła 6,9% w 2022 r., w porównaniu z 3,3% w regionie Azji i Pacyfiku oraz 2,6% w Europie. Jednak ze względu na słabość gospodarczą we wszystkich regionach, w 2023 r. dla regionu obu Ameryk prognozuje się wzrost jedynie o 3,1%.

Globalny wzrost produkcji przemysłowej i braży maszynowej

Wzrost produkcji Źródło: Interact Analysis 

Wielka Brytania i Niemcy przeżywają szczególnie zły okres gospodarczy ze względu na zależność Niemiec od rosyjskiej energii i obecne zawirowania polityczne w Wielkiej Brytanii. Ponadto niemiecki przemysł również silnie opiera się na innych krajach, dlatego też eksport tego kraju uzależniony jest w dużej mierze od sytuacji na innych rynkach. Pomimo tego, niektóre sektory nadal dobrze sobie radzą w Niemczech, w tym maszyn formujących, gdzie liczba zamówień wzrosła o 7% w 2022 r. m.in. względu na silny popyt eksportowy. Ogólnie rzecz biorąc, niemiecki wzrost gospodarczy był powolny i wyniósł w 2022 r. zaledwie 0,2%. Również w Wielkiej Brytanii sytuacja jest podobnie nieciekawa. Drugi rok z rzędu produkcja przemysłowa skurczyła się o około 0,5%, zmuszając Wielką Brytanię do negatywnej prognozy na 2022 rok.

W przeciwieństwie powyższych liderów europejskiego rynku, perspektywy dla Chin pozostają pozytywne, a lata 2023-2025 mają być dla tego kraju okresem wzrostu i ożywienia. W wyniku dalszych blokad COVID-19, produkcja przemysłowa osłabła, a wzrost skurczył się do 2,9% w 2022 r. Przewidywane recesje w USA i Europie przyczynią do ponownego spowolnienia gospodarek do 2026 r. i spadków najważniejszych wskaźników do poziomów obserwowanych w 2020 r., gdy uderzyła pandemia COVID-19. W Chinach najwyższe stopy wzrostu w 2022 r. zaobserwowano w przemyśle chemicznym i farmaceutycznym, który wzrósł o 4,9%.

Pandemia COVID-19 miała niewątpliwy wpływ na świat, a wiele regionów, zwłaszcza Chiny, wciąż odczuwa jej następstwa. To, w połączeniu z rosnącymi stopami procentowymi, inflacją i ograniczeniami w łańcuchu dostaw, stanowi podstawę obecnej trudnej sytuacji. W Europie najbardziej cierpią Wielka Brytania i Niemcy i oczekuje się, że sytuacja ta utrzyma się przez kilka następnych lat. Sytuacja w USA wydaje się być nieco bardziej różowa, gdzie wzrost w 2022 r. osiągnął 8,7% dla produkcji, a 12% dla produkcji maszyn ogółem – komentuje Adrian Lloyd, dyrektor generalny w Interact Analysis.

Źródło: Interact Analysis 

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę