Charakterystyka nitów zrywalnych

Nity zrywalne – różne rodzaje i typowe zastosowania Pixabay

Trwałe łączenie elementów wykonanych z różnych materiałów – to główne zadanie, jakie jest stawiane przed nitami zrywalnymi. Z racji swej funkcji ich zastosowanie może być bardzo szerokie. Warto wiedzieć, jakie typy nitów zrywalnych występują najczęściej.

 

Nity zrywalne standardowe i specjalne

Bardzo często występującym rodzajem nitów zrywalnych są nity zrywalne standardowe, czyli uniwersalne, składające się z 2 części, takich jak łeb i gwóźdź. Złączenie przez nie utworzone jest bezpieczne. Nie cechuje się bowiem zniekształceniami ani zniszczeniem powierzchni materiału.

Powiązane firmy

Sariv Sp. z o. o.

Specjalne nitywy zrywalne z kolei, jaka sama nazwa wskazuje, są bardziej ukierunkowane na posiadanie konkretnych właściwości, zaprojektowane z myślą o dopasowaniu do danego materiału bądź przeznaczeniu do określonego typu zastosowań. To właśnie ta cecha, ogólnie rzecz biorąc, odróżnia je od nitów zrywalnych standardowych. Często mogą być produkowane pod wymagania konkretnego odbiorcy i wyróżniać się chociażby zwiększoną odpornością na działanie wody.

Nity zrywalne strukturalne i nitonakrętki

Inną z grup są nity zrywalne strukturalne, posiadające trzpień pozwalający na modyfikację korpusu, umożliwiając tym samym osiąganie lepszych parametrów technicznych. Aby spełniał swoje funkcje, odpowiedni rodzaj nitów zrywalnych strukturalnych należy dobrać adekwatnie do konkretnych właściwości, jakie powinien posiadać, np. wytrzymałości na rozciąganie czy kwestie antyrotacyjności.

Użytkownicy mogą korzystać również m.in. z nitonakrętek zapewniających trwałe, proste i szybkie połączenie dwóch materiałów, nadających się zwłaszcza do montażu nieprzelotowego. Nitonakrętki w zalezności od potrzeb mogą być wykonane z aluminium, stali ocynkowanej lub stali nierdzewnej. Korpus mogą mieć sześciokątny, do połowy sześciokątny lub cylindryczny, a także gładki lub radełkowany. Ponadto kołnierze nitonakrętek są dostępne w kształtach: cylindrycznym, stożkowym (wymagającym pogłębienia przed zastosowaniem), a także zredukowanym, co pozwala na idealne wyrównanie powierzchni. Do ich montażu zaś niezbędne jest urządzenie nazywane nitownicą do nitonakrętek.

Źródło: Sariv

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 10/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę