Charakterystyka nitów zrywalnych

Pixabay
Reklama
Reklama

Trwałe łączenie elementów wykonanych z różnych materiałów – to główne zadanie, jakie jest stawiane przed nitami zrywalnymi. Z racji swej funkcji ich zastosowanie może być bardzo szerokie. Warto wiedzieć, jakie typy nitów zrywalnych występują najczęściej.

 

Nity zrywalne standardowe i specjalne

Reklama

Bardzo często występującym rodzajem nitów zrywalnych są nity zrywalne standardowe, czyli uniwersalne, składające się z 2 części, takich jak łeb i gwóźdź. Złączenie przez nie utworzone jest bezpieczne. Nie cechuje się bowiem zniekształceniami ani zniszczeniem powierzchni materiału.

Specjalne nitywy zrywalne z kolei, jaka sama nazwa wskazuje, są bardziej ukierunkowane na posiadanie konkretnych właściwości, zaprojektowane z myślą o dopasowaniu do danego materiału bądź przeznaczeniu do określonego typu zastosowań. To właśnie ta cecha, ogólnie rzecz biorąc, odróżnia je od nitów zrywalnych standardowych. Często mogą być produkowane pod wymagania konkretnego odbiorcy i wyróżniać się chociażby zwiększoną odpornością na działanie wody.

Nity zrywalne strukturalne i nitonakrętki

Powiązane firmy

Reklama

Inną z grup są nity zrywalne strukturalne, posiadające trzpień pozwalający na modyfikację korpusu, umożliwiając tym samym osiąganie lepszych parametrów technicznych. Aby spełniał swoje funkcje, odpowiedni rodzaj nitów zrywalnych strukturalnych należy dobrać adekwatnie do konkretnych właściwości, jakie powinien posiadać, np. wytrzymałości na rozciąganie czy kwestie antyrotacyjności.

Użytkownicy mogą korzystać również m.in. z nitonakrętek zapewniających trwałe, proste i szybkie połączenie dwóch materiałów, nadających się zwłaszcza do montażu nieprzelotowego. Nitonakrętki w zalezności od potrzeb mogą być wykonane z aluminium, stali ocynkowanej lub stali nierdzewnej. Korpus mogą mieć sześciokątny, do połowy sześciokątny lub cylindryczny, a także gładki lub radełkowany. Ponadto kołnierze nitonakrętek są dostępne w kształtach: cylindrycznym, stożkowym (wymagającym pogłębienia przed zastosowaniem), a także zredukowanym, co pozwala na idealne wyrównanie powierzchni. Do ich montażu zaś niezbędne jest urządzenie nazywane nitownicą do nitonakrętek.

Źródło: Sariv

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama