Co wpływa na jakość i wydajność obróbki?

Reklama
Reklama

O tym, jakie parametry procesu obróbczego - żywotność maszyn, mocowanie i wyważanie narzędzi, automatyzacja załadunku-wyładunku, chłodzenie, zwiększanie liczby głowic, osi obróbki czy systemy sterowania - mają obecnie największy wpływ na wydajność i jakość obróbki – odpowiada Jędrzej Kowalczyk, prezes zarządu FANUC Polska.

Na jakość i wydajność obróbki wpływa bardzo wiele czynników. W pierwszej kolejności należy wymienić parametry obrabiarki wykorzystywanej w procesie produkcyjnym tj. czas wymiany narzędzi, przejazdy szybkie, parametry wrzeciona: prędkość obrotowa, moment obrotowy, sztywność konstrukcji obrabiarki i ogólną niezawodność obrabiarki. Można powiedzieć, że sukces w połowie zależy od właściwego doboru maszyny. Dlatego już na etapie projektowania systemu produkcyjnego należy poświęcić odpowiednio dużo uwagi doborowi obrabiarki do konkretnych celów produkcyjnych. Właściwy dobór obrabiarek może zarówno w znaczący sposób obniżyć nakłady inwestycyjne na budowę systemu produkcyjnego (często zakup obrabiarek stanowi blisko 50% kosztu projektowania i budowy systemu), jak też prowadzić do minimalizacji kosztów eksploatacyjnych czy maksymalizacji stopnia wykorzystania maszyn.

Reklama

Kolejnym czynnikiem, istotnie wpływającym na efekty produkcyjne są narzędzia. Ich dobór również zależy od tego jaka obróbka będzie realizowana w ramach systemu produkcyjnego.

We współczesnych fabrykach stosuje się narzędzia specjalne pozwalające zastąpić kilka narzędzi jednym. Narzędzia dobiera się także pod kątem obrabianego materiału np. do aluminium i magnezu stosuje się narzędzia PKD, gdzie ostrza są pokryte diamentem polikrystalicznym, odporne na ścieranie, dzięki którym można uzyskać większe prędkości skrawania.

Powiązane firmy

Reklama

Innymi, często uwzględnianymi czynnikami są rodzaje mocowania detalu. Poszukuje się optymalnych rozwiązań gwarantujących szybką wymianę detalu, a także możliwość wykonania jak największej liczby operacji przy jak najmniejszej liczbie przemocowań detalu.

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama