Coboty w procesach produkcyjnych sposobem na szybszą automatyzację

Coboty sposobem na szybszą automatyzację Targi Kielce

Na zbliżających się targach STOM-ROBOTICS w ramach Przemysłowej Wiosny będzie można zobaczyć najnowsze rozwiązania w zakresie cobotów, które w prosty sposób można zaadaptować do różnych zadań produkcyjnych. Uczestnicy targów będą mogli zapoznać się z pełnym wachlarzem możliwości, jakie oferują najnowsze roboty współpracujące.

Coboty są nowoczesnym rozwiązaniem, które znacząco przyspiesza proces automatyzacji w produkcji. Są to maszyny, które mogą wykonywać zarówno proste, powtarzalne czynności, jak i bardziej złożone zadania, wspierając operatorów w ich pracy, co umożliwia szybsze i bardziej elastyczne procesy produkcyjne.

Powiązane firmy

Yaskawa Polska Sp. z o.o.
Cloos-Polska Sp. z o. o.

– Coboty uzupełniają linie produkcyjne tam, gdzie potrzebna jest automatyzacja kolejnego procesu a brakuje miejsca, bądź też skala jest zbyt mała, żeby zastosować robota przemysłowego. Szeroka gama aplikacji sprawia, że doskonale poprawiają ergonomię pracy, pozwalając pracownikom skupić się na bardziej złożonych zadaniach, zwiększając wydajność, precyzję, bezpieczeństwo i elastyczność produkcji przy jednoczesnej redukcji kosztów – mówi Grzegorz Będkowski, Channel Development Manager w firmie Universal Robots. – Trzeba pamiętać, że wdrożenie, oprócz standardowej integracji, musi obejmować analizę bezpieczeństwa, która jest kluczowa przy współpracy człowiek – cobot.

Typowe zastosowania cobotów w produkcji

Montaż i pakowanie – coboty idealnie nadają się do montażu komponentów, szczególnie w sytuacjach, gdy proces jest powtarzalny, ale wymaga precyzyjnego dopasowania części. Dzięki możliwości łatwego przeprogramowania coboty mogą obsługiwać różne linie montażowe, zapewniając dużą elastyczność. Z kolei w procesach pakowania coboty przejmują rutynowe zadania, takie jak sortowanie produktów, pakowanie do pudełek czy etykietowanie, co znacznie zwiększa wydajność i poprawia dokładność.

Inspekcja i kontrola jakości – zastosowanie cobotów wyposażonych w zaawansowane systemy wizyjne umożliwia przeprowadzanie szczegółowej kontroli produktów, np. w branży elektronicznej czy motoryzacyjnej. Roboty współpracujące potrafią zidentyfikować wady, takie jak pęknięcia, zarysowania czy inne uszkodzenia powierzchniowe, a także dokonać pomiarów i testów, co pozwala na szybszą i bardziej dokładną kontrolę jakości.

Spawanie i lutowanie – w branży metalowej coboty znajdują szerokie zastosowanie w procesach spawania czy lutowania. Z racji swojej precyzji i powtarzalności są w stanie wykonywać operacje spawalnicze, zapewniając wysoką jakość połączeń. Dzięki integracji z odpowiednimi systemami bezpieczeństwa coboty potrafią również pracować w trudnych warunkach, takich jak wysoka temperatura czy obecność niebezpiecznych oparów.

– Skupiamy się głównie nad doskonaleniem wykorzystania cobotów w procesach spawania. Główne funkcje, nad jakimi pracujemy, to sensory pozwalające na korektę położenia ramienia robota podczas i przed procesem spawania – mówi Tomasz Jastrzębski, dyrektor ds. sprzedaży w CLOOS Polska. – Te funkcje prezentować będziemy podczas tegorocznej edycji targów STOM. Pracujemy również nad implementacją nowych procesów możliwych do wykorzystania przy współpracy z cobotem. Mowa tu głównie o spawaniu laserowym i spawaniu TIG z podawaniem zimnego drutu.

Firma Yaskawa Polska w tym roku na targach STOM-ROBOTICS wyjątkowo postawi na „cięższe” aplikacje i zaprezentuje zaawansowane roboty przemysłowe, które mogą sprostać wymagającym zadaniom w różnych aplikacjach, jakimi są np. spawanie, zgrzewanie, szlifowanie czy też gięcie blach.

– Na wielu poprzednich edycjach targów prezentowaliśmy jednak aplikacje, które cieszą się nieustannym zainteresowaniem naszych klientów, czyli spawanie oraz paletyzację z użyciem cobota – wyjaśnia Karolina Krupnicka, Product Support Engineer w Yaskawa Polska. – Te rozwiązania są niezwykle popularne, ponieważ pozwalają na zwiększenie efektywności i powtarzalności w procesach produkcyjnych. Dużym zainteresowaniem coboty cieszą się także ze względu na bezpieczeństwo podczas pracy. Klienci często zgłaszają się do nas z potrzebą wdrożenia takich systemów, dlatego zawsze staramy się dostosować nasze prezentacje do ich oczekiwań i wymagań rynku.

Automatyzacja procesów produkcyjnych to nie tylko trend, ale konieczność w obliczu rosnącej konkurencji i potrzeb Przemysłu 4.0. Jednym z najbardziej obiecujących rozwiązań, które wspierają ten proces, są coboty – roboty współpracujące, które oferują ogromne korzyści, szczególnie w kontekście przyspieszania automatyzacji w produkcji.

>>Zobacz więcej informacji o tegorocznej edycji targów STOM – Pobierz bezpłatny MM Magazyn Targowy<<

Omówione w artykule rozwiązania to jedynie przykłady innowacyjnych technologii, które zostaną zaprezentowane podczas Przemysłowej Wiosny. Targi będą okazją do zapoznania się z wieloma rozwiązaniami oferowanymi przez wystawców z danej branży, a także do bezpośrednich rozmów z ekspertami z różnych firm.

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 3/2025

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę