Comarch największym polskim dostawcą systemów ERP

Comarch największym polskim dostawcą systemów ERP Comarch

Comarch potwierdził pozycję największego krajowego dostawcy oprogramowania ERP, a jego udział w rynku stale się umacnia, zwłaszcza w porównaniu z globalnymi graczami. W raporcie IDC „Poland Enterprise Application Software Market Analysis and 2022 Vendor Shares” firma zajęła drugie miejsce wśród dostawców systemów ERP, a pierwsze wśród polskich producentów. Comarch posiada obecnie blisko 24% rynku, generując przychody na poziomie 75,84 mln USD. Spółka utrzymała również pozycję lidera w segmencie małych firm, zdobywając 52,4% rynku.

Powiązane firmy

Comarch S.A.

W 2022 r. Comarch jako jedyny z trzech największych producentów systemów informatycznych do zarządzania przedsiębiorstwem zwiększył swój udział w krajowym rynku tych rozwiązań – z 22,5% do 23,6%. 

Źródło: Raport IDC

Comarch oferuje szereg produktów i modeli cenowych, co pozwala na dostosowanie ich do potrzeb danej organizacji. Jesteśmy też bardziej elastyczni w porównaniu do globalnych systemów ERP i mamy nad nimi przewagę cenową. Koszty utrzymania systemów Comarch ERP są niższe głównie dzięki rozbudowanej sieci Partnerów oraz wycenianiu naszych licencji i usług w PLN, a nie obcych walutach, co chroni Klientów przed wahaniami kursów walut – mówi Zbigniew Rymarczyk, wiceprezes Comarch i dyrektor Sektora ERP.

Jak rozwija się polski rynek systemów ERP?

Analitycy z IDC oszacowali, że całkowita wartość rynku rozwiązań informatycznych do zarządzania przedsiębiorstwem w Polsce w 2022 r. wynosiła 321,67 mln USD, co stanowi spadek o 3,6% w porównaniu z 2021 rokiem. Ocenia się, że jest to spowodowane przede wszystkim wahaniami kursów walut związanymi z wojną w Ukrainie. W raporcie czytamy, że „pomimo różnych napięć, rynek pozostaje silny, napędzany stosunkowo pozytywnym stanem gospodarki – PKB Polski wzrósł o 5,1% w 2022 r. - oraz licznymi inicjatywami transformacji cyfrowej polskich organizacji”.

Mimo zawirowań geopolitycznych i gospodarczych polski rynek oprogramowania dla  przedsiębiorstw ma nadal duże możliwości rozwoju. W czasach niepewności, organizacje na nowo weryfikują efektywność swoich procesów biznesowych i częściej decydują sie na ich cyfryzację. To co jest obecnie najbardziej poszukiwane to rozwiązania zapewniające stabilność, bezpieczeństwo i zgodność z regulacjami, jednocześnie umożliwiające elastyczne działania i dynamiczne dostosowanie do zmieniającej się rzeczywistości – komentuje Edyta Kosowska, Product Manager IDC Europe.

Autorzy raportu wśród głównych czynników wpływających na polski rynek systemów ERP wymieniają:

  • transformację cyfrową zapoczątkowaną podczas pandemii Covid-19, w wyniku której polskie przedsiębiorstwa kontynuują inwestycje w celu digitalizacji procesów i poprawy konkurencyjności,
  • rozwój systemów ERP – obecnie przedsiębiorstwa koncentrują się na zakupie oprogramowania nowej generacji, opartego na chmurze, które szybko można skalować w odpowiedzi na rozwój firmy,
  • nadchodzący obowiązek raportowania do Krajowego Systemu e-Faktur, co sprawia, że producenci oprogramowania muszą dostosować swoje systemy do przepisów, a przedsiębiorstwa mogą wykorzystać moment konieczności spełnienia wymogów regulacyjnych, jako okazję do wprowadzenia zmian zwiększających efektywność biznesową, 
  • niedobór wykwalifikowanych pracowników w niektórych obszarach i rosnąca presja na podnoszenie wynagrodzeń sprawia, że firmy chętnie inwestują w rozwiązania IT zwiększające efektywność, w tym rozwiązania  do automatyzacji procesów oparte o Robotic Process Automation (RPA) czy sztuczną inteligencję,  
  • rozwój technologii generatywnej sztucznej inteligencji – oczekuje się, że w przyszłości będzie on miał znaczący wpływ na rynek ERP. 

Jednocześnie obserwuje się zewnętrzne czynniki, wpływające na popyt na oprogramowanie, takie jak niepewność gospodarcza i spadek wzrostu PKB w Polsce w 2023. Może to spowodować konieczność odroczenia w czasie inwestycji w oprogramowanie IT. Dodatkowo spowolnienie gospodarcze doprowadziło do wydłużenia cykli sprzedaży rozwiązań ERP, na co producenci również muszą być gotowi. 

Przewaga Comarch ERP nad innymi rozwiązaniami

Comarch konsekwentnie realizuje strategię oferowania szerokiej gamy produktów, w tym dodatkowych rozwiązań takich jak e-commerce, punkty sprzedaży (POS), elektroniczna wymiana dokumentów, analizy Business Intelligence, obsługa PPK, zarządzanie magazynem (WMS), optyczne rozpoznawanie tekstu (OCR), systemy zarządzania dokumentami, czy backup baz danych. W połowie 2023 r. na rynku zadebiutowała także platforma sprzedażowa wszystko.pl, która jest zintegrowana z systemami Comarch ERP.

Jako producent oprogramowania przykładamy dużą wagę do działań R&D, aby stale ulepszać istniejące produkty i wprowadzać nowe rozwiązania takie jak Comarch sPrint (narzędzie do wydruków), czy usprawnienia z zakresu AI i RPA. Jednocześnie intensywnie pracujemy nad rozwojem funkcjonalnym obecnych rozwiązań, szczególnie pod kątem procesów biznesowych w firmach produkcyjnych – podkreśla Zbigniew Rymarczyk.

Wtedy wiele firm zaczęło dostrzegać, że starsze oprogramowanie nie jest już wydajne ani skuteczne i może stanowić przeszkodę w rozwoju firmy i jej produktywności. Dlatego zaczęto weryfikować wybory, dokonywać analizy kosztów i obliczać uzasadnienie biznesowe. W rezultacie rozwiązania Comarch okazują się często najbardziej odpowiednią i opłacalną alternatywą.

Inną istotną przewagą jest troska o bieżące dostosowywanie systemów w związku ze zmianami w prawie, aby zachować zgodność, np. z nadchodzącymi przepisami dotyczącymi obowiązkowego korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur.

Dostawcy działający na rynku oprogramowania dla przedsiębiorstw w Polsce stoją przed szeregiem wyzwań. Zwiększające się wymagania klientów, rosnąca konkurencja oraz nieustannie zmieniające się trendy technologiczne to tylko niektóre z nich. Comarch już kilka lat temu postawił na tworzenie kompleksowej oferty, stały rozwój wbudowanych w produkty innowacji oraz elastyczne podejście do klienta. Konsekwentne realizowanie tej strategii pozwala na sukcesywne zdobywanie udziału w rynku – mówi Edyta Kosowska.

Źródło: Comarch

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 7-8/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę