Cyfrowa przyszłość miedziowego giganta
Cyfryzacja, cyberbezpieczeństwo, rozwój nowoczesnych technologii – KGHM rozpoczyna nowy program edukacyjny dla uczniów szkół ponadpodstawowych z Zagłębia Miedziowego oraz województwa lubuskiego „Cyfrowa przyszłość Miedzi”. Na początek współpracę podejmie 8 placówek. Projekt będzie koordynować oddział miedziowej spółki, Centralny Ośrodek Przetwarzania Informacji (COPI).
Celem programu przygotowanego przez zespół COPI jest zapewnienie rozwoju uczniów szkół ponadpodstawowych w zawodach, w których kompetencje cyfrowe są niezbędne. Branża IT w ostatnim czasie wyszła na pozycje lidera zarówno w kontekście potrzeb pracodawców, jak i pod względem atrakcyjności wynagrodzeń.
– KGHM proponuje uczniom program, który pozwoli m.in. zwiększyć nasz wpływ na kształtowanie lokalnego rynku specjalistów IT. W takiej spółce jak KGHM wykorzystywanie technologii cyfrowych to już codzienność. Chcemy zachęcić młodych ludzi do odkrywania tego świata z nami. Uczestnicy projektu będą mieli szanse na wizyty w oddziałach spółki, praktyki czy staże – powiedział Tomasz Zdzikot, prezes zarządu KGHM Polska Miedź SA. Prezes KGHM dodał, że liczy oczywiście na to, że przyszli absolwenci szkół objętych programem zasilą w przyszłości załogę miedziowej spółki.
Adam Bugajczuk, zastępca dyrektora naczelnego COPI podkreśla, że program to korzyść dla wszystkich. – Zapewniamy uczniom nabycie specjalistycznych kompetencji zawodowych i możliwość powiązania teorii z praktyką. Mają szanse sprawdzić swoje umiejętności w realnych warunkach – mówi Adam Bugajczuk.
Program „Cyfrowa przyszłość Miedzi” skierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych: techników, w których funkcjonują klasy o profilu informatycznym oraz liceów ogólnokształcących z kierunkami ścisłymi – przyszłymi potencjalnymi studentami kierunków informatycznych. Chęć współpracy z KGHM wykazało już 8 szkół, to jest ok. 250 uczniów.
MOŻE ZAINTERESUJE CIĘ TAKŻE
Oprócz specjalistów z COPI program swoimi autorytetami wesprą również kadry oraz studenci Politechniki Wrocławskiej i Akademii Wojsk Lądowych im. T. Kościuszki we Wrocławiu. Dla uczniów zaplanowane zostaną zajęcia i wykłady, konferencje naukowe oraz seminaria z udziałem ekspertów.
KGHM od 2018 r. realizuje program „Kompetentni w branży górniczo-hutniczej”. W projekcie patronatem miedziowej spółki objętych jest 9 szkół z Zagłębia Miedziowego. Uczniowie mają szanse na lekcje ze specjalistami z KGHM czy stypendia za najlepsze wyniki w nauce. KGHM doposaża placówki edukacyjne w specjalistyczny sprzęt. Założeniem jest przygotowanie absolwentów szkół technicznych i branżowych do podjęcia zatrudnienia w KGHM.
Źródło: KGHM