Program „Design for Life”. Dassault Systèmes zaprezentuje kolejną instalację

Dassault Systèmes zaprezentuje kolejną instalację Dassault Systèmes

Firma Dassault Systèmes ogłosiła premierę kolejnej instalacji w ramach programu „Design for Life”, ukierunkowanego na współpracę z projektantami z całego świata. „Aurora” jest owocem współpracy firmy z cenionym architektem Arthurem Mamou-Manim. Instalacja ta jest interaktywną manifestacją potencjału drzemiącego w integracji designu, nauki i przemysłu na potrzeby tworzenia zrównoważonych innowacji, mających na celu zapewnienie harmonii między produktami, naturą i życiem. „Aurora” będzie prezentowana w Londynie w ramach wystawy Waste Age od 23 października 2021 r. przy okazji odbywającej się niemal równocześnie w Glasgow 26. konferencji ONZ w sprawie zmian klimatu (COP26).

Powiązane firmy

Dassault Systemès Sp. z o.o.

Najnowsza współpraca w ramach programu „Design for Life” została zainicjowana dwa lata temu w formie eksperymentalnego projektu badawczego ukierunkowanego na wykorzystanie tzw. „upstreamthinking”, czyli podejścia projektowego kładącego nacisk na regenerację, oraz oprogramowania Dassault Systèmes w celu zaprezentowania zasad innowacji cyrkularnych. „Aurora” jest niejako efektem tamtych badań: eksperymentalną instalacją wykonaną z modułów, które można przetworzyć, przetopić i uformować na nowo w ciągłym procesie reinwencji i odradzania.

– „Aurora” jest celebracją nowego początku po globalnej traumie związanej z pandemią – mówi architekt Arthur Mamou-Mani. – Projektanci, architekci oraz inżynierowie mogą wreszcie wspólnymi siłami tworzyć doświadczenia współdzielone zamiast typowych projektów, zapewniając ludziom narzędzia do zwiększania produktywności oraz kreatywności.

Syngalizacja końca ery konsumpcji dóbr

Począwszy od doboru materiałów, a skończywszy na wykonaniu, instalacja „Aurora” sygnalizuje koniec ery konsumpcji dóbr (ang. take-make-waste) na rzecz środowisk budowanych z myślą o regeneracji oraz inkluzywności oraz wykorzystujących wiedzę i know-how z wielu różnych dziedzin. Po szczegółowej analizie molekularnej różnych materiałów wybór padł na polilaktyd, nietoksyczny polimer pochodzenia roślinnego, który nadaje się do druku 3D, a ponadto łatwo poddaje się recyklingowi w ciągłym obiegu zamkniętym. Zespół zdecydował się użyć chmurowej wersji platformy 3DExperience firmy Dassault Systèmes, która nie tylko sprzyja współpracy, ale także pozwoliła stworzyć wirtualne kopie bliźniacze w przestrzeni stanowiącej replikę atrium londyńskiego Design Museum.

Celem tej współpracy było zrealizowanie instalacji w oparciu o holistyczny proces sprzyjający integracji i odkrywaniu – mówi Anne Asensio, wiceprezes Dassault Systèmes, ds. designu. – Kwestionując poszczególne aspekty produkcji oraz cyklu życia, począwszy od szczegółowej oceny wpływu materiału na środowisko, a skończywszy na analizie opcji demontażu i ponownego wykorzystania, chcieliśmy zaprezentować zwiedzającym fascynujące możliwości związane z tworzeniem środowisk do życia w przyszłości.

Oznacza to zastąpienie tradycyjnej urbanistyki bazującej na danych zupełnie nowymi narracjami sprzyjającymi włączaniu mieszkańców w proces projektowania miast ukierunkowanych na zrównoważony rozwój. Dzięki realistycznym wizualizacjom zespół mógł sprawdzić wygląd instalacji w świecie wirtualnym o różnych porach dnia z uwzględnieniem różnego natężenia światła oraz cieni i przepływu powietrza. Wirtualne kopie bliźniacze pozwoliły przede wszystkim na zwizualizowanie, a następnie eksperymentowanie, optymalizowanie, testowanie i doskonalenie instalacji w 3D bez użycia jakichkolwiek materiałów w celu oceny wpływu poszczególnych decyzji projektowych na środowisko. Pozwoliło to zrealizować cele projektu oraz dostarczyć zoptymalizowane wrażenia przedstawiające świat, w którym każdy wytworzony przez człowieka obiekt, od przedmiotów użytkowych lub związanych ze stylem życia po rozwiązania z zakresu mobilności oraz elementy tkanki miejskiej, powstaje w duchu zrównoważonego rozwoju.

Współpraca z uwzględnieniem potrzeb środowiska

W dekadzie realizacji zobowiązań globalna emisja CO2 ma zostać ograniczona o połowę, co oznacza, że eksperci ds. designu i naukowcy muszą połączyć siły, aby stworzyć nowe, zunifikowane praktyki i modele ukierunkowane na zrównoważony rozwój planety o ograniczonych zasobach. Platforma 3DExperience sprzyja współpracy oraz wykorzystaniu takich technologii, jak rzeczywistość wirtualna, modelowanie 3D, symulacje oraz projektowanie w świecie wirtualnym. Rozwiązanie to unifikuje poszczególne dyscypliny naukowe, ułatwia przyswajanie nowych koncepcji dzięki zastosowaniu trójwymiaru oraz ułatwia podejmowanie decyzji w duchu zrównoważonego rozwoju od poziomu molekularnego po gotowy produkt oraz jego ponowne wykorzystanie/recykling.

Rozpoczęty dekadę temu program „Design for Life” powstał z myślą o promowaniu zastosowania nauki i technologii w designie w celu budowania lepszego i bardziej zrównoważonego świata. Dotychczas w ramach programu Dassault Systèmes nawiązało współpracę m.in. z Kengo Kumą, Thomem Maynem oraz Patrickiem Jouinem.

Źródło: Dassault Systèmes

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę