DMG Mori zwiększa zaangażowanie w fabrykę FAMOT w Pleszewie

Famot

W minionym tygodniu w Pleszewie odbyła się uroczystość wbicia pierwszej symbolicznej łopaty pod budowę nowych hal produkcyjnych firmy FAMOT. Przedsiębiorstwo należące do niemiecko - japońskiego koncernu DMG MORI jest największym w Polsce producentem obrabiarek do metalu.

Do 2020 r. podwojone mają zostać zdolności produkcyjne oraz sprzedaż firmy FAMOT. Rozpoczęta rozbudowa kosztować będzie ponad 25 mln euro, a łączne nakłady inwestycyjne DMG MORI w Pleszewie osiągną poziom około 100 mln euro. Zakończenie budowy hal produkcyjnych planowane jest na czerwiec 2018 r., tym samym powierzchnia produkcyjna przedsiębiorstwa zwiększy się o 7.000 m2 i wyniesie razem z logistyką prawie 32.000 m2.

Powiązane firmy

W ubiegłym roku zakończono budowę nowego centrum logistycznego. Dodatkowo, planowane jest uruchomienie obszaru produkcji wrzecion i procesu wysoko zaawansowanej, japońskiej technologii hartowania indukcyjnego o łącznej wartości 3,7 mln euro. Na wydziale obróbki mechanicznej uruchomione zostaną kolejne centra obróbkowe i elastyczne systemy produkcyjne do korpusów obrabiarek. Byłem przekonany - stwierdza Zbigniew Nadstawski, prezes zarządu FAMOT Pleszew - że kierowana przeze mnie firma ma duże szanse na kolejne inwestycje. Rosły one z roku na rok wraz z rozwojem spółki.

Prezes koncernu DMG MORI: "Jestem wielkim fanem Polski"
Christian Thoenes, prezes zarządu DMG MORI, podczas wizyty w Pleszewie podkreślił, że Polska jest bardzo atrakcyjnym miejscem inwestycji, a FAMOT najlepszym zakładem produkcyjnym w koncernie. Ponadto dodał, że w 2017 r. europejska i japońska część Grupy DMG MORI wyprodukują łącznie ponad 12.000 obrabiarek, a sprzedaż tylko europejskiej części DMG MORI AG z Bielefeld w roku 2016 wyniosła 2.265,7 mln euro, a zysk przed opodatkowaniem (EBIT) był bliski 104 mln euro.

Koncern DMG MORI posiada 14 zakładów produkcyjnych i 150 spółek zajmujących się sprzedażą i serwisem w 70 krajach świata. Zbigniew Nadstawski dodał, że rozwój FAMOT jest przykładem produkcji wysoko przetworzonych, opartych na innowacyjnych technologiach, zaawansowanych technicznie, sterowanych numerycznie obrabiarek do obróbki skrawaniem, które powstają we własnym dziale konstrukcji i rozwoju.

 

W roku 1999 FAMOT został przejęty przez dzisiejszego właściciela, japońsko-niemiecki koncern DMG MORI. W tym czasie sprzedaż wzrosła prawie 15-krotnie, do 140 milionów euro rocznie. Celem obecnych inwestycji jest podwojenie produkcji do 2 tys. obrabiarek rocznie i zwiększenie sprzedaży do 200 mln euro. W roku 2017 FAMOT wyprodukuje 1.300 maszyn, z czego 800 trafi do klientów w Europie. Łącznie spółka eksportuje do ponad 50 krajów świata.

- Gdyby mnie spytać o największy problem - mówi prezes Nadstawski - to odpowiem, że są to aktualnie zbyt długie terminy realizacji zamówień. Z tego powodu konieczna jest rozbudowa firmy. Kolejną, problematyczną kwestią są wymagania dotyczące eksportu towarów podwójnego zastosowania (są nimi produkowane w Pleszewie obrabiarki), które w porównaniu z innymi krajami Unii Europejskiej, są w Polsce naszym zdaniem zbyt rygorystyczne i utrudniają wzrost eksportu. W konsekwencji klienci konfrontowani z koniecznością spełniania dodatkowych formalności, rezygnują z zamówienia maszyny w Polsce. Oczekujemy więc zmian w polskich przepisach i wsparcia rządu.

Biznes musi się opłacać
Prezes Nadstawski w trakcie uroczystości zaznaczył, że podwojenie produkcji i sprzedaży nie będzie możliwe bez zwiększenia zatrudnienia. Jednocześnie podkreślił, że najważniejszym celem firmy nie jest tworzenie nowych miejsc pracy, ale utrzymanie jej konkurencyjności na aktualnym poziomie. Obecnie w FAMOT pracuje około 540 osób, w tym 147 inżynierów. W Pleszewie swoją siedzibę ma również spółka DMG MORI Polska, odpowiedzialna za sprzedaż i serwisowanie obrabiarek koncernu na rynku polskim, która zatrudnia około 70 osób. Spółka współpracuje z Politechniką Poznańską i z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Kaliszu. Jednym z ważniejszych przykładów inwestowania w kapitał ludzki jest utworzenie od września 2017 roku klasy patronackiej w Zespole Szkół Technicznych w Pleszewie.

Christian Thoenes dodał, że we wrześniu 2017 r. na najważniejszych na świecie dla branży obrabiarek targach EMO w Hanowerze zaprezentowanych zostanie wiele nowych, innowacyjnych rozwiązań koncernu. Będą to między innymi skonstruowane w Pleszewie systemy automatyzacji tokarek i frezarek. Dotychczasowe wyniki firmy i jej planowany rozwój są także olbrzymią szansą rozwoju miasta i gminy Pleszew.

Źródło: Famot

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę