Dotacje na wzornictwo przemysłowe dla firm

PixaBay
Reklama
Reklama

Program Polska Wschodnia (PO PW) pomoże firmom wprowadzić na rynek nowe produkty lub usługi wykorzystując wzornictwo, a tym samym wzmocnić swoją innowacyjność i pozycję na rynku.

Już w październiku ruszy nabór wniosków w działaniu „Wzór na konkurencję”. – To kompleksowy mechanizm
wsparcia pozwalający wykorzystać wzornictwo przemysłowe w procesie wdrażania nowych produktów i usług na rynek. Dzięki niemu przedsiębiorstwa z Polski Wschodniej będą mogły zyskać przewagę konkurencyjną. Na realizację tego działania przeznaczyliśmy ponad 576 mln zł – poinformowała wiceminister infrastruktury i rozwoju Iwona Wendel.

Reklama

Działanie 1.4 POPW „Wzór na konkurencję” skierowane jest do MŚP z Polski Wschodniej (województwa: lubelskie, podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie). Jego celem jest zwiększenie potencjału przedsiębiorstw z makroregionu w zakresie wykorzystywania wzornictwa przemysłowego w tworzeniu nowych produktów.

Mechanizm przewiduje dwa etapy wsparcia: przeprowadzenie audytu wzorniczego i opracowanie rekomendacji, co do dalszych działań związanych ze stosowaniem wzornictwa w firmie oraz ich wdrożenie. Finalnym efektem przedsięwzięcia będzie wprowadzenie na rynek innowacji – wyjaśniła wiceszefowa resortu.

Wsparcie „szyte na miarę”

Reklama

Tegoroczny konkurs dotyczy pierwszego etapu wsparcia. Maksymalna wartość dotacji, jaką może otrzymać firma to 100 tys. zł. Środki te umożliwią przeprowadzenie audytu wzorniczego, w ramach którego specjaliści zdiagnozują firmę m.in. w zakresie jej oferty produktowej, technologii, struktury organizacyjnej, trendów rynkowych oraz strategii marketingowej. Na podstawie dokonanych analiz wypracowany zostanie zestaw działań (strategia wzornicza) rekomendowanych do wdrożenia w drugim etapie wsparcia.

Konkurs ogłoszono 11 sierpnia br. Nabór wniosków potrwa od 20 października do 30 grudnia 2015 r. Co ważne, aby przedsiębiorstwa mogły ubiegać się o wsparcie, muszą wcześniej wybrać wykonawcę audytu wzorniczego oraz zawrzeć z nim warunkową umowę. Wnioski oceni panel ekspertów, który weźmie pod uwagę nie tylko potencjał firmy do realizowania procesów wzorniczych, ale także kompetencje audytora.

Po pierwszym etapie wsparcia firmy, które będą chciały wprowadzić na rynek swój nowy produkt lub usługę będącą efektem projektowania wzorniczego będą mogły starać się nawet o 3 mln zł dotacji na to w kolejnym konkursie.

Wzornictwo przemysłowe jest skutecznym narzędziem do zdobywania przez firmy przewagi konkurencyjnej, wykorzystując kreatywny potencjał przedsiębiorstw. Dzięki kompleksowemu wsparciu z POPW firmy wprowadzą na rynek innowacyjne produkty lub usługi, odpowiadające potrzebom i wymaganiom klientów. Skutecznie rozszerzą swoją ofertę i będą bardziej innowacyjne i konkurencyjne na rynku. Realizacja działania „Wzór na konkurencję” wpłynie także na wzrost wykorzystania przez firmy wzornictwa przemysłowego.

Źródło: Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama