Ecol dla energetyki jądrowej

Pixabay

Spółka z Rybnika od lat realizuje usługi serwisu olejowo-smarowniczego między innymi dla energetyki i przemysłu. Ecol, jako jedna nielicznych polskich firm, wykonuje również specjalistyczne usługi w elektrowniach atomowych w Czechach, Rosji, na Słowacji i Ukrainie.

W ostatnich tygodniach spółka prezentowała swoje doświadczenia między innymi podczas Polsko-Koreańskiego Forum Energetyki Jądrowej.

Ostatnimi laty, gdy czynniki zewnętrzne cechuje duża dynamika zmian, firma Ecol, podejmując nowe wyzwania, gruntownie analizuje nie tylko swoje możliwości, ale także działanie innych uczestników rynku oraz istniejące uwarunkowania – podkreśla prezes zarządu Wojciech Majka. – Wiele z naszych sukcesów zawdzięczamy szybkiemu reagowaniu na potrzeby rynku i podejmowaniu wyważonego ryzyka biznesowego. Tak było również w przypadku usług dla energetyki jądrowej – branży, w której działamy z powodzeniem od kilkunastu lat. Dlatego jesteśmy przygotowani do współpracy zarówno z firmami, które będą budować, jak i tymi, którzy będą odpowiedzialne za eksploatacje pierwszej polskiej elektrowni atomowej.

Koreański państwowy koncern KHNP (Korea Hydro&Nuclear Power) już kilka lat temu zgłosił swoje zainteresowanie udziałem w procedurze wyłonienia partnera przy budowie polskiej elektrowni jądrowej. Według dostępnych w prasie branżowej informacji Koreańczycy opracowali, używają i eksportują reaktor ciśnieniowy APR 1400 o mocy 1400 MWe, z wieloma elementami bezpieczeństwa pasywnego. Konstrukcja ta spełnia wszystkie najnowsze wymagania bezpieczeństwa UE i zdobyła stosowny certyfikat EUR. Koreańczycy certyfikują ją również w USA.

Udział w Forum był doskonałą okazją do wymiany doświadczeń i rozmowy z potencjalnymi partnerami. Zwłaszcza, że w grę wchodzi także współdziałanie na innych rynkach niż Polski i nie tylko w energetyce – podsumował prezes Majka.

Forum, zainicjowane przez Korea Hydro & Nuclear Power, trzeciego na świecie właściciela i operatora elektrowni jądrowych, miało na celu omówienie aktualnego statusu polskiego i koreańskiego programu jądrowego, prezentację wybranych koreańskich i polskich firm pracujących w sektorze jądrowym, prezentację możliwości polskiej gospodarki/przemysłu pod kątem rozwinięcia dalszej współpracy przemysłowej (jądrowej). Ambasada Republiki Korei w Polsce objęła swoim patronatem pierwsze polsko-koreańskie forum jądrowe.

Źródło: Ecol

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 4/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę