Egzoszkielet regulowany w kilka sekund

igus
Reklama
Reklama

Egzoszkielety, takie jak Harmony firmy Harmonic Bionics, mają pomóc w odbudowie dróg nerwowych ramion i barków. Aby szybko dostosować system wspomagany przez robota do różnych rozmiarów ciała pacjenta, konstruktorzy polegają na lekkiej, bezsmarowej i bezobsługowej technologii łożysk ślizgowych firmy igus.

Każdego roku 16 milionów ludzi na całym świecie cierpi z powodu udaru. Aby umożliwić pacjentom rehabilitację, amerykańska firma Harmonic Bionics przy wsparciu National Science Foundation opracowała egzoszkielet przeznaczony specjalnie do leczenia uszkodzeń mięśni. Robot o nazwie Harmony odciąża staw barkowy i maksymalizuje zakres ruchu pacjenta, a w rezultacie umożliwia naturalną i kompleksową terapię ramienia. W tym celu Harmony polega na dwustronnej terapii synchronicznej (BST). Robot rejestruje ruchy zdrowego ramienia i synchronizuje je ze stroną dotkniętą udarem, aby pomóc w odbudowie dróg nerwowych. Aby egzoszkielet poruszał się wraz z ludzkim ciałem, oś robota musi być odpowiednio dopasowana do pacjenta, ponieważ nieprawidłowe ustawienie może doprowadzić do urazu stawów. W celu szybkiej adaptacji robota Harmony, konstruktorzy zastosowali prowadnice liniowe i łożyska ślizgowe firmy igus, specjalizującej się w produkcji polimerowych komponentów do pracy w ruchu.

Reklama

Bezsmarowe i szybko regulowane

Prowadnice szynowe drylin serii T i R, łożyska liniowe drylin R oraz łożyska ślizgowe iglidur umożliwiają łatwe dostosowanie systemu do wzrostu pacjenta, długości ramienia i szerokości ramion. Polimerowe łożyska wykonane z wysokowydajnego materiału iglidur J, wyróżniają się wysoką odpornością na zużycie oraz długą żywotnością. Ponieważ nie ma potrzeby stosowania zewnętrznych smarów, łożyska są całkowicie bezobsługowe, czyste i higieniczne oraz idealnie sprawdzają się w technologii medycznej. Wszystkie komponenty są wykonane z lekkich materiałów, takich jak plastik i aluminium. Konstrukcja jest tak kompaktowa, że można ją zintegrować ze smukłą konstrukcją robota.

Reklama

Dzięki zastosowaniu technologii polimerowych łożysk firmy igus, egzoszkielet może być teraz dostosowany do pacjenta w ciągu kilku sekund – wyjaśnia Rohit John Varghese, szef działu badań i rozwoju w Harmonic Bionics.

Źródło: igus

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama