Ergis rozwija produkcję folii nano stretch

Fotolia
Reklama
Reklama

Ergis zwiększa prace badawczo-rozwojowe. Firma inwestuje przede wszystkim w produkcje folii stretch nanoErgis, na którą zapotrzebowanie rośnie o 30 proc. rocznie. W II kw. 2017 roku Ergis planuje uruchomić trzecią linię produkcyjną, która ma zwiększyć moce produkcyjne o 40 proc. Na wyniki firmy w 2017 roku mogą wpłynąć rosnące ceny surowców polimerowych.

Walczymy o zachowanie przewagi konkurencyjnej w nano stretchu. Zdecydowaliśmy się na inwestycję polegającą na postawieniu trzeciej i największej z dotychczasowych linii do produkcji nano stretch w Oławie. Między sobą mówimy już nano stretch 2. To wynik naszych istotnych prac rozwojowych – podkreśla w rozmowie z agencją Newseria Inwestor Tadeusz Nowicki, prezes Ergis.

Reklama

Folia nano stretch to flagowy i najbardziej innowacyjny produkt Ergis. Tylko w pierwszych trzech kwartałach 2016 roku jej sprzedaż wzrosła o ok. 30 proc., dlatego firma rozwija jej produkcję. Większa sprzedaż to efekt prac badawczo-rozwojowych, na które Ergis położył nacisk kilka lat temu. Tylko w ciągu ostatnich 18 miesięcy grupa zatrudniła pięciu ekspertów, których głównym zadaniem była właśnie praca nad nano stretchem. Firma zwiększa też moce produkcyjne, w przyszłym roku ma ruszyć budowa nowej, trzeciej linii produkcyjnej.

Linia produkcyjna w Oławie będzie działać od II połowy 2017 roku. Wszystkie prace postępują zgodnie z planem, kończą się przed pierwszym śniegiem. Myślimy, że uda się tę linię uruchomić w pierwszych tygodniach II półrocza 2017 roku. Ta linia wniesie kilkanaście, prawdopodobnie docelowo 17– 18 tys. ton rocznie folii wielowarstwowej nano stretch – wskazuje Nowicki.

Nowa linia ma pozwolić na zachowanie rentowności przy znacznym zwiększeniu produkcji (o ok. 40 proc.). Tym samym moce produkcyjne zwiększą się z obecnych 45 tys. do ponad 60 tys. ton. Trzecia linia do produkcji nanoErgis w Oławie ma kosztować 30 mln zł.

Reklama

W ocenie firmy segment wyrobów opakowaniowych rozwija się dynamicznie i Ergis będzie się skupiać na dalszym rozwoju tego obszaru swojej działalności.

Inne innowacje to nowe produkty w zakresie laminatów do pakowania żywności, laminatów barierowych do pakowania żywności – zapowiada prezes Ergis.

Grupa Ergis w okresie trzech kwartałów tego roku miała 530,8 mln zł skonsolidowanych przychodów ze sprzedaży, o 3,8 proc. więcej niż rok wcześniej. Zysk operacyjny wzrósł o 6,2 proc., natomiast zysk netto spadł o 3 proc. do 21,12 mln zł. Ceny surowców polimerowych stopniowo jednak idą w górę. Wydatki na ten cel to zaś większość kosztów dla przetwórców i to one w dużej mierze decydują o osiąganych wynikach finansowych. W przyszłym roku zdaniem części analityków ceny surowców będą rosły.

Obecnie mamy do czynienia z zaburzeniem sezonowości. Zazwyczaj w IV kw. ceny polimerów spadały, w tym roku tego spadku już nie obserwujemy, a w przypadku zmiękczaczy polimerowych ceny stanowczo wzrosły. Wielu analityków spodziewa się, że ropa, a co za tym idzie półprodukty takie jak etylen czy propylen mogą w 2017 roku – podkreśla Tadeusz Nowicki.

Źródło: Newseria

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama