Europa Środkowo–Wschodnia bardziej „zielona”, niż to się w Brukseli wydaje

Reklama
Reklama

Polski komitet Energi Eklektycznej zorganizował debatę w Parlamencie Europejskim o przyszłości OZE w Europie Środkowo-Wschodniej. Wiceprezes PKEE Marta Gajęcka podkreśliła, że państwa regionu wykonały duży postęp w rozwijaniu OZE (wiatr, panele słoneczne oraz biomasa). 

Mimo tego że punkt startowy w modernizacji miksu energetycznego i potencjał inwestycyjnych nowych członków UE jest wciąż dużo niższy niż średnia unijna. W dyskusji wzięli udział eurodeputowani, przedstawiciele brukselskich think tanków, europejskich organizacji branżowych sektora elektroenergetycznego oraz dziennikarze.

Reklama

Szeroko dyskutowane były osiągnięcia Rumunii (13,1% mocy ) Polski (13,1%) i Estonii (10,5%) w rozwijaniu energetyki wiatrowej. Prezes Marta Gajęcka przypomniała, że „nad Wisłą” w ciągu ostatnich lat przyrost mocy wiatrowej osiągnął ponad 100% czyniąc Polskę z 5,8GW 7. rynkiem Unii Europejskiej tego źródła OZE.

Kolejnym krokiem rozwoju OZE w Polsce będą farmy wiatrowe na Bałtyku. Polski sektor energetyczny zauważając duży potencjał w tych instalacjach pracuje nad konkretnym projektem, który ma bardzo duża szansę realizacji już po 2020 r. – podkreślała wiceprezes PKEE.

Reklama

Marta Gajęcka zaznaczyła, że rozwojowi odnawialnych źródeł energii musi towarzyszyć zapewnienie stabilności systemu dostaw prądu. PKEE wskazywało również na duży przyrost instalacji paneli słonecznych w ostatnich latach. Ta technologia co naturalne szybciej rozwija się w bardziej słonecznej części regionu. W Bułgarii i Czechach już ponad 9 % mocy pochodzi z zainstalowanych paneli PV.

Polski Komitet Energii Elektrycznej w czasie debaty podkreślał również kluczową rolę biomasy w transformacji miksu energetycznego w Europie. Jest to szczególnie istotne w kontekście trwających prac właśnie Parlamencie Europejskim jak i Radzie nad zmianą dyrektywy dotyczącej rozwoju OZE. Obecnie w Polsce biomasa odpowiada za prawie 25% odnawialnych źródeł energii. W ciągu ostatnich 8 lat w Polsce udział wszystkich rodzajów OZE w energetyce wzrósł z 4% do 21 %.

Źródło: PKEE

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama