Firma igus promuje wydarzenie Smart Green Island Makeathon

Firma igus promuje wydarzenie Smart Green Island Makeathon igus

Smart Green Island Makeathon na Gran Canarii poświęcony był projektowaniu, budowaniu i programowaniu. Odbył się on niedawno po raz szósty i został zorganizowany przez ITQ. To prototypowe wydarzenie skupia studentów, uczelnie wyższe i firmy z całego świata w celu tworzenia najnowocześniejszych, przyjaznych dla środowiska technologii przyszłości. Nacisk kładziony jest na kwestie takie jak inteligentna i zielona energia, roboty i automatyzacja oraz inteligentna mobilność. Igus z Kolonii, jeden z głównych sponsorów wydarzenia, wspierał młodych, utalentowanych ludzi wiedzą i przystępną cenowo robotyką.

Powiązane firmy

igus Polska Sp. z o.o.

Celem organizowanego przez ITQ Makeathonu, podczas którego interdyscyplinarne zespoły projektowe spędzają cztery dni na tworzeniu prototypów najnowocześniejszych, zrównoważonych technologii, jest innowacyjność wynikająca z Edukacji 4.0. Wydarzenie jest przeznaczone dla zagranicznych wykładowców i studentów kierunków technicznych, w tym programistów, inżynierów i specjalistów IT. Podczas festiwalu innowacji mają oni szansę przedyskutować pomysły z firmami i specjalistami z branży, pracować nad praktycznymi problemami i tworzyć oryginalne rozwiązania. Wyzwania mogą być ustalane przez firmy lub przez same zespoły. Uczestnicy tworzą interdyscyplinarne zespoły, aby każdy mógł zaoferować swoje unikalne talenty. Dzięki takiemu podejściu powstało już wiele innowacyjnych technicznie projektów. W tym roku w Makeathonie wzięło udział 364 uczestników z 29 krajów. W tym 227 młodych ludzi z 48 uczelni i uniwersytetów. Wspierało je 25 firm.

Przyszłość rozwiązań cyfrowych

Głównym tematem Smart Green Island Makeathon jest cyfrowa przyszłość. Obejmuje on szeroki zakres tematów, m.in. inteligentny dom, IoT, automatyka, robotyka, inteligentne rolnictwo, inteligentna produkcja, inteligentne zdrowie, inteligentną i zieloną energię, inteligentną mobilność i systemy łączności. Studenci pracują nad takimi projektami, jak inteligentne monitorowanie i regulacja ruchu drogowego lub opracowują zautomatyzowane systemy upraw miejskich, aby produkować świeżą, zrównoważoną żywność w pobliżu miasta. Mogą też głowić się nad innowacyjnymi zastosowaniami robotyki, na przykład do zagospodarowania odpadów.

Jak roboty mogą wspierać zrównoważony rozwój

Jako producent komponentów technicznych, firma igus przykłada szczególną wagę do materiałów przyjaznych dla środowiska. Przykładem może być tworzenie i produkcja łożysk ślizgowych z wykorzystaniem odpadów produkcyjnych pochodzących z recyklingu i surowców odnawialnych, a także tworzenie prowadników kablowych w całości z komponentów pochodzących z recyklingu. Ponieważ wodorosty są surowcem odnawialnym, wyzwanie branżowe, jakie firma igus postawiła przed studentami, polegało na zbudowaniu robota, który może szybko zbierać, czyścić i przygotowywać wodorosty do wykorzystania jako izolacja w przemyśle budowlanym. Specjalista od tworzyw sztucznych wspierał uczestników swoją wiedzą, a także zapewnił szeroki wybór wyposażenia z oferty Low Cost Automation: w tym cobota ReBeL, roboty typu delta, kartezjańskie, pojedyncze osie, silniki, systemy sterowania oraz produkty partnerskie z internetowej platformy RBTX, np. chwytaki i kamery. 

Wydarzenie Smart Green Island Makaethon pozwala nam rozpocząć bezpośredni dialog ze studentami. Niesamowicie jest widzieć, jak nasze nisko kosztowe rozwiązania z zakresu automatyzacji mogą zostać wykorzystane w przyjaznych dla środowiska rozwiązaniach – twierdzi Alexander Mühlens, szef działu Low Cost Automation w firmie igus. – Jednocześnie chcemy dzielić się naszą wiedzą, aby zachęcić młodych entuzjastów technologii. Dobra zabawa to nasz priorytet. Nowe koncepcje i formaty, takie jak ITQ Makeathon, oferują zupełnie nowe możliwości wymiany wiedzy, tworzenia sieci kontaktów i wspólnego rozwoju innowacyjnych technologii jutra.

Źródło: igus

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 10 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę