Firma igus inwestuje w start-up cirplus

Firma igus inwestuje w start-up cirplus igus

Produkty z tworzyw sztucznych mają wiele zastosowań i stały się niezbędne w codziennym życiu. Kiedy jednak ich żywotność dobiega końca, często trafiają do spalarni. Ochrona cennych zasobów i środowiska wymagają zrównoważonego przemysłu tworzyw sztucznych. Specjalista w dziedzinie tworzyw sztucznych z siedzibą w Kolonii, firma igus, dąży do osiągnięcia tego celu dzięki platformie recyklingu "Chainge". Firma zainwestowała teraz w cirplus, start-up z siedzibą w Hamburgu. Firmy mają wspólną wizję zamknięcia cyklu tworzyw sztucznych i zainicjowania rewolucji w handlu materiałami pochodzącymi z recyklingu technicznych i standardowych tworzyw termoplastycznych.

Powiązane firmy

igus Polska Sp. z o.o.

Program igus "Chainge" udowodnił, że gospodarkę o obiegu zamkniętym można łatwo osiągnąć, potrzebne są tylko nowe opcje materiałów do recyklingu. Już od 2019 firma igus zauważyła te wymagania i umożliwia klientom recykling nieużywanych prowadników kablowych — niezależnie od producenta. W październiku 2022 utworzono platformę internetową "Chainge", aby zapewnić łatwy, cyfrowy dostęp do recyklingu. Platforma może być teraz wykorzystywana do dodawania technicznych tworzyw sztucznych do gospodarki o obiegu zamkniętym, które wcześniej nie były akceptowane. Umożliwia również firmom przetwórczym zakup tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu o gwarantowanych standardach jakości. Zmiana ta ułatwia osiągnięcie zapowiadanych limitów recyklingu. Aby dalej rozwijać cyfrową gospodarkę o obiegu zamkniętym, igus zainwestował w start-up cirplus.

Kształtowanie przyszłości tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu za pomocą technologii cyfrowej

Podczas gdy igus odniósł sukces w dziedzinie technicznych tworzyw sztucznych, cirplus działa głównie na rynkach standardowych tworzyw termoplastycznych. Start-up z Hamburga oferuje firmom zajmującym się utylizacją, recyklingiem i produkcją portal cyfrowy, za pośrednictwem którego mogą kupować znormalizowane recyklaty w niezawodny, identyfikowalny i opłacalny sposób — na całym świecie. Zespół ekspertów w zakresie technologii i cyfryzacji promuje zatem tworzenie sieci kontaktów w branży tworzyw sztucznych i recyklingu.

Cirplus był odpowiedzialny za zainicjowanie DIN SPEC 91446 i DIN SPEC 91481 jako pierwszych na świecie standardów recyklingu wysokiej jakości tworzyw sztucznych. Celem było zbudowanie niezawodnych, przejrzystych łańcuchów dostaw recyklatów tworzyw sztucznych poprzez połączenie cyfryzacji i standaryzacji. Norma DIN SPEC 91446 otrzymała również nagrodę DIN Prize 2022 przyznawaną przez Niemiecki Instytut Normalizacyjny e.V. w kategoriach ochrony klimatu i innowacji. Firmy igus i cirplus połączył wspólny cel, jakim jest uczynienie regeneracyjnego wykorzystania tworzyw sztucznych łatwiejszym niż kiedykolwiek wcześniej.

Inwestycja z wieloma możliwościami

Program "Chainge" oferuje klientom igus szybki i łatwy dostęp do recyklingu technicznych tworzyw sztucznych. W cirplus, igus ma teraz silnego partnera w cyfrowej branży recyklatów. W przyszłości klienci będą czerpać korzyści z sieci, która łączy handel recyklatami w zakresie technicznych i standardowych tworzyw termoplastycznych oraz umożliwia łatwe i przejrzyste uzyskanie wszystkiego z jednego źródła. Firma igus posiada 60 lat doświadczenia w branży tworzyw sztucznych, dzięki czemu rozwinęła globalną sieć i może zaoferować dostęp do regularnych dostaw materiałów. Dodajmy do tego doświadczenie cirplus i specjalistyczną wiedzę w zakresie oprogramowania, a droga do kolejnego poziomu cyfrowego handlu recyklatami jest jasna. Obie firmy z niecierpliwością czekają na możliwości strategicznego partnerstwa, które oferuje potencjał do zbudowania największej na świecie platformy AI dla obiegu zamkniętego tworzyw sztucznych. 

Wysiłki, aby rozszerzyć naszą działalność i uczynić ją użyteczną dla wszystkich, doprowadziły nas do połączenia sił z cirplus" mówi Michael Blass, dyrektor działu systemów e-prowadników w igus. Dzięki tej inwestycji dajemy przykład ludziom, aby myśleli o zrównoważonym rozwoju i tworzyli sieć, w celu zwiększenia możliwości handlowych – poiedział Christian Schiller, dyrektor generalny cirplus.W igus znaleźliśmy partnera, który podziela nasze wartości i współpracuje z nami nad postępem cyfryzacji w przemyśle tworzyw sztucznych w celu całkowitego zamknięcia cyklu. Doświadczenie igus w dziedzinie technicznych tworzyw sztucznych w połączeniu z naszą wiedzą specjalistyczną w kwestii cyfryzacji i standardowych tworzyw termoplastycznych stanowi idealny punkt wyjścia do dążenia do gospodarki o obiegu zamkniętym - we wszystkich branżach.

Źródło: igus

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Targowy METAL 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę