Gdzie w zakładzie produkcyjnym rozmieścić dozowniki
Odpowiednia higiena to podstawa bezpieczeństwa w obecnych czasach. Stąd niezwykle ważne jest przede wszystkim właściwe uświadamianie pracowników oraz zapewnienie im odpowiednich produktów higienicznych. Aby jednak dbałość o higienę nie kolidowała ze sprawnym funkcjonowaniem zakładu, istotne jest także właściwe rozmieszczenie dozowników ze środkami higieny osobistej.
Wejścia i szatnie
Środki dezynfekujące do rąk należy umieścić na pewno przy wejściu do zakładu, tak aby mogły zostać użyte zarówno przez pracowników, jak i gości. Warto też dopilnować, aby w chwili przybycia do pracy pracownicy dokładnie umyli ręce. W szatniach powinien znajdować się co najmniej jeden dozownik mydła na każde dwie umywalki. W okolicy umywalek powinny też znaleźć się dozowniki ręczników papierowych o dużej pojemności i kosze nożne.
Powierzchnie często dotykane
W przypadku, gdy mycie rąk nie jest możliwe, można stosować środki dezynfekujące pod warunkiem, że na rękach nie ma widocznych zabrudzeń. Dostępność i dobra widoczność dozowników na terenie całego zakładu będzie stanowić zachętę dla pracowników do korzystania z nich. Jeśli nie ma możliwości zamontowania dozownika na ścianie, można użyć wolnostojącego stojaka do dezynfekcji.
Strefy operacyjne
Pracownicy przez cały czas powinni zachowywać odpowiednią odległość. Strefy można wyraźnie oznaczyć, aby pomóc pracownikom zachować prawidłową odległość podczas pracy. Każda strefa powinna mieć łatwy dostęp do surowców produkcyjnych i materiałów do zadań konserwacyjnych, jak również do produktów do czyszczenia powierzchni i higieny rąk. Ustawienie dozowników z czyściwem w pobliżu zachęci do systematycznego czyszczenia często dotykanych powierzchni i ograniczy ruch pracowników.
Hala produkcyjna/linie produkcyjne
Wiele elementów maszyn, jak chociażby interfejsy obsługiwane za pomocą ekranów dotykowych, to powierzchnie często dotykane. Ekrany te powinny być regularnie poddawane dezynfekcji. Korzystanie z dozowników o elastycznych opcjach montażu, w tym na magnesy, zapewnia dostępność czyściwa,
w miejscu gdzie jest ono potrzebne. Dostępność czyściwa zachęca do regularnego czyszczenia powierzchni.
Sprzęt i narzędzia operatora/konserwatora
Ważne jest, aby w miarę możliwości personel konserwacyjny nie dzielił narzędzi ani materiałów z innymi pracownikami. Pojedyncze przenośne czyściwa pakowane w pudełku lub wiaderku można łatwo przenosić do miejsca, w którym są potrzebne i można przydzielać je poszczególnym pracownikom, ograniczając ryzyko krzyżowego przenoszenia zarazków.
Pomieszczenia socjalne
Również w pomieszczeniach socjalnych muszą znaleźć się łatwo dostępne rozwiązania higieniczne, takie jak mydło, ręczniki papierowe do rąk, środek dezynfekujący i czyściwo do czyszczenia powierzchni. Warto korzystać z dozowników o dużej pojemności dozujących po jednym odcinku, aby zapewnić dostępność produktu podczas całej zmiany i ograniczyć ryzyko krzyżowego przenoszenia bakterii dzięki temu, że użytkownicy dotykają tylko pobieranego produktu. Dozowniki należy ustwić w łatwo dostępnych miejscach na widoku, aby zachęcić do częstszego korzystania z nich.
Źródło: Tork