igus ogłasza zwycięzców nagrody vector 2024
Korki od szampana strzelają w Portugalii, a dokładniej w Instytucie Astrofizyki i Nauk Kosmicznych na Uniwersytecie Lizbońskim. Naukowcy zdobyli nagrodę złotego vectora 2024 za spektrograf MOONS. Co dwa lata firma igus przyznaje tę nagrodę najbardziej spektakularnym aplikacjom prowadnika kablowego — w tym roku spośród 328 zgłoszeń z 37 krajów. Srebrna nagroda vector przypadła firmie TDK RF Solutions, która opracowała stanowisko testowe dla systemów wspomagania kierowcy, a brązowy vector przyznano firmie MECAoctet za ruchomy sufit w klubie nocnym. Firma Bear Machines była zachwycona, gdy został im przyznany zielony vector za szczególnie zrównoważone zastosowania prowadnika kablowego dla maszyny, która automatycznie nacina opony.
Jak powstały galaktyki? Gdzie istnieją egzoplanety z warunkami sprzyjającymi życiu? Odpowiedzi dostarcza Very Large Telescope (VLT), jeden z najbardziej zaawansowanych teleskopów na świecie, znajdujący się w górach pustyni Atacama w Chile. W przyszłości może jeszcze dokładniej przyjrzeć się przestrzeni kosmicznej. Z pomocą MOONS, tak zwanego spektrografu wieloobiektowego i bliskiej podczerwieni opracowanego w Konsorcjum MOONS, którego częścią jest Instytut Astrofizyki i Nauk Kosmicznych na Uniwersytecie w Lizbonie.
Spektrograf ma pole widzenia wielkości Księżyca i może jednocześnie obserwować ponad 1000 obiektów w zakresie długości fal widzialnych i bliskiej podczerwieni. Jest to wynik długiego procesu rozwoju z różnymi wyzwaniami projektowymi. Jednym z nich było bezpieczne prowadzenie czułych światłowodów, które transportują światło z obracającego się przedniego końca do spektrografu. W tym przypadku inżynierowie zastosowali prowadniki kablowe wykonane z wysokowydajnego tworzywa sztucznego z serii triflex firmy igus. Zapewniają one, że włókna nie są narażone na żadne naprężenia podczas ruchu, które mogłyby zagrozić obserwacjom naukowym. Według inżynierów, prowadniki kablowe niezawodnie spełniają to ważne zadanie nawet na wysokości 2670 metrów i przy wysokich poziomach ozonu. Niezależne jury przyznające nagrody vector 2024 jest zatem przekonane, że spektrograf z Portugalii jest najbardziej spektakularną aplikacją prowadnika kablowego ostatnich dwóch lat. Instytut Astrofizyki i Nauk Kosmicznych na Uniwersytecie Lizbońskim otrzymuje zatem złotego vectora 2024 i nagrodę pieniężną w wysokości 5000 euro.
Srebrny vector powędrował do amerykańskiej firmy TDK RF Solutions
TDK RF Solutions nie poświęca swoich umiejętności inżynieryjnych patrzeniu w gwiazdy, ale pojazdom z systemami wspomagania kierowcy. Aby przetestować ich kompatybilność elektromagnetyczną (EMC), amerykańska firma opracowuje stanowisko testowe do testowania pojazdu w pętli (VIL). Aby umożliwić pojazdowi jazdę jak po drodze, projektanci zastosowali obrotnicę z rolkami. Jest on otoczony szeregiem anten testowych, które emitują na pojazd duże natężenia pola elektrycznego. Pięć osi ruchu umożliwia swobodne pozycjonowanie każdego zespołu anteny. Aby poprowadzić przewody sterownicze i węże sprężonego powietrza wzdłuż tych osi, inżynierowie polegają na prowadnikach kablowych z serii 1400 firmy igus, które nawijają na bębny przewodowe z serii e-spool. Dzięki wyeliminowaniu pierścieni stykowych firma była w stanie znacznie skrócić czas konserwacji. Zręczna aplikacja, która przekonała jury. TDK RF Solutions otrzymuje zatem srebrnego vectora i nagrodę pieniężną w wysokości 2500 euro.
Brązowy vector powędrował do francuskiej firmy MECAoctet
Gorące imprezowe noce gwarantowane: francuska firma MECAoctet zrealizowała ruchomy sufit dla klubu nocnego w Accor Arena w Paryżu. Sufit składa się z fragmentarycznego lustra o wymiarach 16 x 15 metrów, podzielonego na 32 trójkątne elementy, z których 16 jest ruchomych. Każdy z tych trójkątów ma dwie lustrzane powierzchnie, jedną na górze i jedną na dole, z krawędzią składającą się z paska SRU LED. W połączeniu z reflektorami punktowymi tworzy to zapierający dech w piersiach pokaz świetlny. Wyzwanie projektowe polegało na wprawianiu trójkątów w ruch i zasilaniu taśm LED. Aby to osiągnąć, inżynierowie polegali na trzech zmotoryzowanych wciągarkach w każdym rogu trójkątów. Do zasilania eksperci wykorzystali bębny przewodowe bez pierścieni stykowych z serii e-spool firmy igus, wyposażone w przewody hybrydowe i podłączone do środków ciężkości trójkątów. Według MECAoctet, rozwiązanie igus pozwoliło uniknąć skomplikowanych cewek z obracającymi się kolektorami, które byłyby bardzo drogie i zawodne. W porównaniu z systemem ślizgowym z pętlami przewodowymi, rozwiązanie to jest również bardziej estetyczne. Jury zgadza się z tym. Brązowy vector 2024 i nagroda pieniężna w wysokości 1000 euro trafiają zatem do MECAoctet.
MOŻE ZAINTERESUJE CIĘ TAKŻE
Zielony vector trafia do Bear Machines
Przyznając nagrodę zielonego vectora, jury uhonorowało szczególne zaangażowanie w bardziej ekologiczną i zrównoważoną przyszłość. Tegoroczna nagroda trafiła do Bear Machines. Firma z siedzibą w Heek opracowała półautomatyczną maszynę o nazwie Bear-Cut, która nacina opony w samochodach osobowych i ciężarowych. Jest to nie tylko przyjazne dla portfela kierowcy, ale także dla środowiska. Badania przeprowadzone przez Michelin i Continental pokazują, że ponowne nacięcie opony może zaoszczędzić do 0,5 litra paliwa na 100 km.Ponadto można uniknąć do 650 kg szkodliwych dla klimatu emisji CO2 na oponę. Wydłużenie żywotności opon prowadzi do potencjalnych oszczędności surowców w produkcji opon. Podczas budowy maszyny firma Bear Machines stanęła przed wyzwaniem znalezienia giętkich i elastycznych kabli do silników. Konwencjonalne kable okazały się nieodpowiednie i nie mogły spełnić niezbędnych wymagań. Inżynierowie zdecydowali się więc na wytrzymałe, ale elastyczne przewody z serii chainflex firmy igus, które poruszają się w e-prowadnikach z serii E2.
Informacje o dziewiątej edycji konkursu nagrody vector
Przewody zasilające, do transmisji danych i hydrauliczne to linie życia maszyn, systemów i pojazdów. Prowadzenie kabli staje się coraz bardziej wymagające, ponieważ musi sprostać wyzwaniom nowoczesnych aplikacji — czy to postępującej miniaturyzacji, złożonym sekwencjom ruchu wysoko rozwiniętych robotów z ich akrobatycznymi manewrami 3D, czy też trendom w technologii czujników, takim jak konserwacja predykcyjna. Inżynierowie z całego świata codziennie osiągają tutaj najwyższą wydajność dzięki prowadnikom kablowym wykonanym z wysokowydajnych tworzyw sztucznych firmy igus. Co czyni je wyjątkowymi: zostały dokładnie przetestowane w rzeczywistych warunkach w naszym własnym laboratorium o powierzchni 3800 metrów kwadratowych i są objęte unikalną 36-miesięczną gwarancją, którą firma igus właśnie przedłużyła do czterech lat. Konkurs nagrody vector, który odbędzie się po raz dziewiąty w 2024, honoruje najodważniejsze i najbardziej ekscytujące projekty wykorzystujące prowadniki kablowe. Konkurs jest wspólną globalną inicjatywą zapoczątkowaną przez igus. Jury składające się z ekspertów z dziedziny badań, prasy specjalistycznej i przemysłu gwarantuje rzetelną ocenę nadesłanych zgłoszeń. Do nagrody vector 2024 zgłoszono 328 wniosków z 37 krajów.
Źródło: igus