igus opracowuje nowe, dwukomponentowe łożysko kulkowe

igus opracowuje nowe, dwukomponentowe łożysko kulkowe igus

W wyniku ciągłych badań i rozwoju, firma igus wprowadza teraz nowatorskie dwuskładnikowe (2K) łożysko kulkowe. Łożysko xiros, które nie wymaga smarowania ani konserwacji, łączy w sobie szeroki zakres właściwości: jest nie tylko odporne na zużycie, ale także pozostaje ciche i stabilne wymiarowo nawet przy wysokich prędkościach. Oznacza to, że nowe polimerowe łożysko kulkowe 2K może być używane w takich zastosowaniach jak wentylatory i dmuchawy.

Przy wysokich prędkościach łożyska kulkowe wymagają wytrzymałych materiałów, aby sprostać wysokim siłom odśrodkowym kulek. Jednak twarde materiały w połączeniu z kulkami ze stali nierdzewnej mogą powodować wibracje i stać się głośniejsze. Nowe dwukomponentowe łożysko kulkowe xiros z tworzywa sztucznego nie wymaga smarowania ani konserwacji i gwarantuje cichą pracę nawet przy stale wysokich prędkościach. Aby osiągnąć te precyzyjne właściwości, igus łączy różne projekty i materiały w innowacyjny sposób. 

Powiązane firmy

igus Polska Sp. z o.o.

W nowym łożysku kulkowym 2K niebieska warstwa wykonana z xirodur D180 tłumi hałas. Łożysko jest również połączone z twardą powłoką, co zapewnia miękkiemu, odpornemu na zużycie materiałowi wewnętrznemu wysoką stabilność wymiarową. Ponieważ miękkie komponenty są odlane w twardej bieżni, kulki zawsze poruszają się po miękkim, wysokowydajnym polimerze podczas ruchu obrotowego i są wspierane przez bieżnię zewnętrzną. Konstrukcja z podcięciami zapewnia wysoką przyczepność obu materiałów i zapewnia dodatkową stabilność. Odstęp kulek jest utrzymywany przez odporny na zużycie koszyk wykonany z materiału łożyska ślizgowego igus iglidur J3. 

Łożysko kulkowe 2K pracuje płynniej i ciszej przy wysokich prędkościach (na przykład w dmuchawach lub wentylatorach) niż standardowe łożyska kulkowe. We własnym laboratorium testowym igus, łożysko 2K wytwarzało trzy razy mniej hałasu przy wysokich prędkościach niż standardowe łożyska kulkowe xiros.

– Podczas testów nowe łożysko xiros 2K okazało się o 9 dB cichsze, czyli mniej więcej o połowę, w porównaniu z łożyskiem kulkowym B180 – mówi Monika Gawryś, menadżer produktu xiros w firmie igus. Łożysko zoptymalizowane trybologicznie nie wymaga dodatkowego smarowania, aby utrzymać płynną pracę – w przeciwieństwie do rozwiązań metalowych. Pomimo że nie jest wymagane dodatkowe smarowanie, trybo-zoptymalizowane łożysko zapewnia długą żywotność przy niskich kosztach eksploatacji. Łożysko kulkowe 2K jest dostępne z wewnętrzną średnicą 10 milimetrów, po której następuje rozszerzenie do standardowego zakresu o wewnętrznej średnicy od 5 do 12 milimetrów. Istnieje również możliwość wykonania indywidualnych rozwiązań i rozmiarów. Konfiguracja online będzie dostępna w ciągu najbliższych kilku miesięcy.

Połączenie materiału i konstrukcji zrobiło wrażenie na jurorach iF Design Awards, którzy wybrali dwukomponentowe łożysko kulkowe igus jako zwycięzcę. Konkurs projektowy trwa od 1954 i należy do największych oraz najważniejszych na świecie. W tym roku 132-osobowy panel sędziów ekspertów ocenił 11 000 zgłoszeń z 57 krajów.

Źródło: igus

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Zobacz również

MM Magazyn Przemysłowy 5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę