igus wprowadza na rynek bioniczną dłoń dla cobota ReBeL

igus wprowadza na rynek bioniczną dłoń dla cobota ReBeL igus

Roboty stały się integralną częścią przemysłu i coraz częściej trafiają do małych i średnich firm w postaci cobotów, takich jak ReBeL. Sortują, wybierają i przenoszą z wykorzystaniem kamer, ssawek oraz zwykłych chwytaków. Firma igus opracowała właśnie chwytak palcowy dla cobota ReBeL, aby mógł on również wykonywać zadania przeznaczone dla ludzi. Jest on wykonany w całości z tworzyw sztucznych niewymagających smarowania, dzięki czemu jest bardzo tani i łatwy w integracji.

Powiązane firmy

Wraz z ReBeL, igus wprowadził na rynek kompaktowego i lekkiego cobota, który pozwala w niedrogi sposób rozpocząć przygodę z robotyką. Jest idealny w zakresie zadań montażowych, kontroli jakości i prac w sektorze usług. Aby robot mógł właściwie wykonywać zadania, wymaga posiadania odpowiednich chwytaków i ssawek. Z myślą o tym, na platformie RBTX.com, igus prezentuje szeroki wybór odpowiednich efektorów końcowych różnych producentów. 

Ponieważ ReBeL jest bardzo lekki i przystępny cenowo - masa wynosi około 8 kilogramów, a jego cena zaczyna się od 3970 euro - jest często używany w zastosowaniach humanoidalnych. Właśnie z tego powodu otrzymaliśmy już kilka próśb od klientów o stworzenie robotycznej ręki, którą można łatwo podłączyć do ReBeL – wyjaśnia Radosław Sobociński, Menedżer Produktu drylin, dryspin, LCA.

Chwytak imitujący ludzką dłoń, który igus opracował dla ReBeL, jest dostępny już za około 9 600 zł. Humanoidalna dłoń jest kompatybilna ze wszystkimi modelami ReBeL. Jest sterowana za pomocą DIO, dzięki czemu jest łatwa w integracji i odpowiednia do różnych zastosowań. Szczególną cechą chwytaka jest to, że może on naśladować ruchy dłoni człowieka. 

Dzięki nowej ręce, ReBeL może wykonywać szeroki zakres prostych zadań humanoidalnych. Myślimy o takich dziedzinach jak badania i rozwój na uniwersytetach, a także zadania w branży gastronomicznej lub rozrywkowej – mówi Sobociński.

Precyzyjne ruchy dzięki wysokowydajnym tworzywom sztucznym

Wszystkie komponenty, w tym złącze, przewody i urządzenie sterownicze, są dostarczane bezpośrednio z igus w Kolonii. Dzięki temu klient otrzymuje rozwiązanie, które jest w 100% kompatybilne. Wysokowydajne tworzywa sztuczne niewymagające smarowania zapewniają niską cenę. Łożyska ślizgowe w przegubach wykonane z polimerów iglidur są nie tylko ekonomiczne i nie wymagają smarowania, ale także zapewniają płynne i precyzyjne ruchy poszczególnych palców. Szeroko zakrojone testy, we własnym laboratorium o powierzchni 3800 m2, gwarantują wysoką wytrzymałość humanoidalnej dłoni. Są one niezwykle wszechstronne i mogą być sterowane za pomocą różnych interfejsów, w tym USB, szeregowego TTL (5 V) oraz wbudowanego skryptu. Oprócz chwytaka palcowego, igus oferuje inne produkty dla środowiska ReBeL. Obejmują one, na przykład, ognioodporne osłony, siódmą oś, zestawy chwytaków, adaptery montażowe, systemy zasilania, czy też gotową stację roboczą.

Źródło: igus

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę