Indeks PMI w górę. Są dalsze optymistyczne prognozy

Indeks PMI w górę. Są dalsze optymistyczne prognozy Toyota Motor Manufacturing Poland

Pod koniec minionego roku indeks PMI dla sektora przemysłowego odnotował nieznaczny wzrost, co może zapowiadać poprawę sytuacji w rozpoczętym właśnie 2021 r. Polscy przedsiębiorcy wciąż jednak są bardziej pesymistyczni na tle państw zachodniej Unii Europejskiej.

Grudniowy indeks PMI dla sektora przemysłowego wyniósł 51,7 pkt (poprzednio wyniósł 50,8 pkt) i był nieco powyżej mediany rynkowych prognoz (51,6 pkt). Komentarz Markit wskazuje, że najbardziej pozytywny wpływ na najnowszy odczyt miał wskaźnik nowych zamówień, następnie wskaźnik zapasów pozycji zakupionych i wskaźnik czasu dostaw.

Reklama

Szczególnie mocno wzrosło zapotrzebowanie na rynkach zagranicznych. Przedsiębiorcy raportowali wzmożony napływ nowych zamówień z Europy i z Azji, ale również niedobory surowców – głównie z Chin – oraz wąskie gardła w transporcie.

Wyniki polskiego przemysłu PMI dalej pozostają niskie na tle Niemiec (58,6 pkt) oraz pozostałych państw strefy euro (łącznie 55,5 pkt). Warto podkreślić, że niemieccy przedsiębiorcy raportują lepsze oceny bieżącej sytuacji i oczekiwań dotyczących przyszłości wśród wszystkich badań – podobne tendencje widać też w raporcie Ifo.

Reklama

Na tle Niemiec Polscy przedsiębiorcy są pesymistyczni – taki obraz potwierdzają też badania Głównego Urzędu Statystycznego. Według tego sondażu zarówno wielkość produkcji, jak i liczba zamówień są najgorsze od lipca. Niemniej ostatnie miesiące pokazały, że wyniki słabo korelują z produkcją przemysłową. Prawdopodobnie tak będzie również w grudniu – według prognoz produkcja wzrosła o 9,5% r/r.

Przemysł radzi sobie wyraźniej lepiej niż na wiosnę – bieżące restrykcje hamują aktywność w znacznie mniejszym stopniu niż w branżach usługowych. Dlatego spodziewana jest też w ciągu kwartału poprawa nastrojów przedsiębiorców, podobnie jak ma to miejsce w zachodnich gospodarkach. Produkcja przemysłowa powinna notować stabilny wzrost w całym pierwszym kwartale 2021 r.

Źródło: PIE

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę