Innowacyjna technologia dla górnictwa w piecu Seco/Warwick

Innowacyjna technologia dla górnictwa w piecu Seco/Warwick Seco/Warwick

Piec próżniowy Vector Seco/Warwick zakupił ZDT Glimag, podmiot świadczący usługi w zakresie obróbki cieplnej w próżni, badań laboratoryjnych oraz produkcji części do maszyn górniczych.

Partner posiada już dwa piece z rodziny próżni Seco/Warwick (trzydziestoletnie urządzenia próżniowe RVFOQ marki ELTERMA). Zamówiony piec próżniowy Vector, to konstrukcja o przestrzeni roboczej, tj. 600x600x900mm, rozbudowana o liczne opcje, które pozwolą przeprowadzać szeroką gamę procesów obróbki cieplnej dużej liczby gatunków stali. Piec umożliwia lutowanie próżniowe, nawęglanie próżniowe FineCarb oraz hartowanie wysokociśnieniowe. Dzięki optymalnej wielkości komory umożliwia sprawną obróbkę cieplną dużych pakietów elementów testowych, badawczych. 

Powiązane firmy

SECO/WARWICK S.A.

Na wydajność przeprowadzanych procesów ma też wpływ możliwość chłodzenia w 15 barach (co w odróżnieniu do starych pieców, pozwala wyeliminować konieczność mycia detali po procesie). W połączeniu z falownikowym sterowaniem pomaga również zredukować tak problematyczne w dzisiejszym czasie piki poboru mocy. Dużą zaletą są też małe straty cieplne oraz odpowiedni rozkład temperatury w komorze grzejnej, odpornej na szybkie zużycie, a także prostej w eksploatacji jak i serwisie. Piec wyposażony jest w opcję nawęglania próżniowego FineCarb pozwalające przeprowadzać precyzyjne procesy zwiększenia twardości powierzchniowej stali podczas całego procesu termicznego, a także chłodzenie kierunkowe, pozwalające chłodzić w różny sposób problematyczne elementy pod względem kształtu. Dodatkową zaletą jest system ciśnienia cząstkowego, który pomaga zapobiegać sublimacji pierwiastków stopowych z powierzchni wsadu podczas procesu obróbki cieplnej w próżni lub lutowania w próżni. Kontrola ciśnienia cząstkowego jest ważna przy obróbce wielu materiałów w celu przeciwdziałania parowaniu i zanieczyszczeniu strefy gorącej. 

ZDT Glimag to wieloletni Partner o czym świadczy fakt, że już od 30 lat nasze urządzenia pracują w jego zakładach. To bardzo dobrze zorientowany w obróbce cieplnej metali ośrodek, który ciągle testuje nowe, innowacyjne rozwiązania zmieniające branżę górniczą na bardziej wydajną i lepszą. Nowy Vector wprowadzi rewolucyjne zmiany w hartowni wprowadzając innowację i bardzo szeroki zakres precyzyjnych procesów. Seco/Warwick dostarczy piec, który posiada liczne opcje i nie boi się pracy nawet w najbardziej wymagających warunkach, by przeprowadzić odpowiedni test czy skomplikowaną próbę – mówi Maciej Korecki, wiceprezes Segmentu Pieców Próżniowych w Grupie Seco/Warwick.

Vector dla branży badawczej

Piece próżniowe linii Vector, mogą być stosowane w większości standardowych procesów nawęglania próżniowego, hartowania, odpuszczania, wyżarzania, przesycania czy lutowania. Jednak każdorazowo urządzenie można przystosować do indywidualnych wymagań odbiorcy i tym samym konkretnego przemysłu. Doskonale sprawdza się także w ośrodkach badawczych, które testują innowacyjne rozwiązania dla klientów zewnętrznych. 

Cechami charakterystycznymi rozwiązania jest grzanie konwekcyjne, czyli system poprawiający efektywność transferu ciepła podczas grzania w niższych temperaturach oraz chłodzenie kierunkowe, które pozwala chłodzić w różny sposób elementy skomplikowane, wiotkie, długie minimalizując ich deformacje. Dodatkowym atutem jest opcja nawęglania próżniowego, pozwalająca przeprowadzać precyzyjne procesy zwiększenia twardości powierzchniowej (nawęglanie) stali podczas całego procesu termicznego. 

Od lat 60 zajmujemy się projektowaniem prototypów, prowadzeniem badań i prób technologicznych oraz wdrażaniem nowych technologii dla górnictwa. Aktualnie jesteśmy w trakcie materializacji projektu pt. „Wdrożenie innowacyjnego produktu będącego wynikiem prac badawczo – rozwojowych: klocka hamulcowego z kompozytową warstwą cierną o zwiększonej odporności na ścieranie” realizowanego w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) 2021-2027. FENG to program wspierający przedsiębiorców w obszarze szerokorozumianych innowacji. Duży nacisk kładzie przy tym na działalność badawczo-rozwojową (B+R). Nowy piec Seco/Warwick jak najbardziej wpisuje się w realizowaną w tym projekcie politykę szeroko rozumianej nowoczesności. Pozwoli on usprawnić i poszerzyć zakres procesów obróbki cieplnej oraz poprawić ich ekonomikę, zważywszy na oszczędność energetyczną i wydajność komory grafitowej, a także zapewni czystość i szybkość procesu. Dzięki opcji nawęglania próżniowego FineCarb zwiększa też naszą elastyczność i możliwości badawcze. Pozwoli także wykonywać trudniejsze procesy wymagające skrajnie niskiego poziomu zanieczyszczeń, dzięki możliwości uzyskiwania odpowiedniej próżni potrzebnej do tych procesów. Co jednak najważniejsze, cieszymy się, że Seco/Warwick przedstawiło swoją ofertę w odpowiedzi na nasze potrzeby i tym samym wpisało się we wspólny, pasjonujący proces tworzenia innowacji. Taka decyzja była z pewnością konsekwencją wieloletniej współpracy i wzajemnego zaufania. Z Seco/Warwick doskonale się rozumiemy, ponieważ od dziesiątek lat zajmujemy się procesami obróbki cieplnej. Wspólna pasja zaowocowała wieloletnim partnerstwem – tłumaczy Beata Kowalewska, prezes zarządu – dyrektor finansowy ZDT Glimag.

Źródło: Seco/Warwick

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 10 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę