Seco/Warwick zwiększa możliwości produkcyjne
Urządzenia grupy Seco/Warwick zostały w 2023 r. wybrane m.in. przez Siemens, Marle, Skana, Assan Alüminyum czy PWR Australia. Seco/Warwick dostarczyło piece na pięć kontynentów, często realizując dostawy złożone do kilku lokalizacji z różnych hal produkcyjnych.
– Ten rok był dla nas kluczowy ze względu na zwiększenie możliwości produkcyjnych. Postawiliśmy na rozwój, który zapewni nam w następnych latach swobodę produkcyjną. Będziemy mogli realizować szybciej i wydajniej zamówienia z całego świata. Obecnie mamy w Europie hale produkcyjne o powierzchni 12 000 m2. W Azji przestrzeń produkcyjną powiększyliśmy do 13 500 m2, a w Stanach Zjednoczonych do 13 500 m2. Sumując, nasze zakłady to dziś 39 tys. m2, dokładnie tyle ile zajmuje 5 piłkarskich, pełnowymiarowych boisk. Skutki tych inwestycji były już widoczne w ubiegłym roku. Zwiększyliśmy produkcję o 15% i w mojej ocenie jest to dopiero początek. Mamy gotowość do realizacji większej liczby zamówień i co niezwykle ważne, jesteśmy również bardzo dobrze przygotowani logistycznie do ich obsługi – powiedział Sławomir Woźniak, prezes zarządu Grupy Seco/Warwick.
Produkcyjne fakty, które zaskakują
Grupa Seco/Warwick wyprodukowała w 2023 r. urządzenia dla czołowych przedsiębiorstw branży lotniczej, motoryzacyjnej czy komercyjnej obróbki cieplnej. Wśród historycznie zrealizowanych zamówień nie brakowało rozwiązań, które mogłyby pretendować do wpisania do Księgi Rekordów Guinnessa.
Przykładowo, jedna z komór pieca próżniowego wyprodukowana dla przedstawiciela przemysłu nuklearnego mierzyła 32 metry. Urządzenie jest wykorzystywane do obróbki cieplnej rur nierdzewnych. Długość komory tego pieca równa się najdłuższemu autobusowi świata przewożącemu aż 350 pasażerów.
Inny piec wyprodukowany przez Grupę Seco/Warwick, do oczyszczania grafitów 5G, pozwalał na osiągnięcie rekordowej temperatury 2400°C i gdyby sięgać po inne rekordy, to w eksperymentalnym reaktorze termonuklearnym marki Seco/Warwick, pojedynczy wsad (a była to cewka) ważył aż 120 ton, a to dokładnie tyle, co 40 słoni indyjskich.
– Dwa działy R&D (w Polsce i Stanach Zjednoczonych) nieustannie pracują nad doskonaleniem rozwiązań i technologii, tak by dostosowywać rozwiązania do potrzeb klienta. Mając świetnie opracowane standardy produktów, mamy doskonałą bazę i doświadczenie, które pozwala nam na nietypowe realizacje, których często nie podejmują się inni producenci – dodaje S. Woźniak.
Nowe powierzchnie, nowe możliwości
W 2023 spółki należące do Grupy Seco/Warwick wyprodukowały o 15% więcej rozwiązań niż w roku poprzednim. To efekt inwestycji w produkcję. Dotychczas Grupa dysponowała 21 tys. m2 w halach produkcyjnych, a dzięki inwestycjom w Chinach, Indiach oraz Stanach Zjednoczonych liczba ta zwiększyła się do ponad 39 tys. m2.
– To odpowiedź na potrzeby rynku i rosnącą liczbę zamówień. Poza znaczącym zwiększeniem przestrzeni na produkcji otworzyliśmy także nowe biura w Indiach, Chinach oraz Polsce. Z naszym rozwojem wiąże się także wzrost zatrudnienia. W ubiegłym roku zatrudnialiśmy na całym świecie 860 osób, o ponad 6% więcej niż w 2022 roku. Z naszych danych wynika, że po pandemii i chwilowej recesji, przemysł się odbudowuje. Jesteśmy optymistami, jeśli chodzi o prognozowaną sprzedaż i zapotrzebowanie na nasze urządzenia – skomentował S. Woźniak.
Ameryka Północna – trzy mocne filary Seco/Warwick
Do Grupy Seco/Warwick należą trzy spółki działające na amerykańskim rynku – Seco/Vacuum, Retech oraz Seco/Warwick USA. Retech (obchodzący w ubiegłym roku swoje 60-te urodziny) powiększył powierzchnię produkcyjną oraz biurową o ponad 100%.
– Nowa hala produkcyjna Retech znajduje się w Tonawanda, w stanie Nowy Jork, na przedmieściach Buffalo. To bardzo korzystna lokalizacja, zaledwie 20 minut od obecnego biura. Miejsce będzie wykorzystywane do montażu i testów fabrycznych naszych urządzeń. Niedługim czasie zainstalowane zostaną dodatkowe piece typu R&D, które pomogą testować innowacyjne rozwiązania. Proces przeprowadzki rozpoczęliśmy w grudniu ubiegłego roku, obecnie czekamy na instalację suwnic, co powinno nastąpić w nadchodzących dniach. Produkcję uruchomimy niezwłocznie. W pierwszej fazie będziemy produkować części zamienne, komponenty elektryczne do naszych urządzeń oraz piece o przeznaczeniu R&D – powiedział Earl Good, dyrektor zarządzający Retech.
Rozwój Seco/Warwick w Azji
Ubiegły rok był także bardzo istotny z punktu widzenia spółek należących do Grupy Seco/Warwick w Azji. Chiński oddział otworzył całkowicie nową halę produkcyjna w Obszarze Rozwoju Gospodarczego Xiqing (XEDA) w Tianjin. Spółka specjalizuje się w produkcji linii CAB, pieców próżniowych i rozwiązań metalurgii próżniowej.
MOŻE ZAINTERESUJE CIĘ TAKŻE
– Obecnie możemy produkować rocznie 20 linii CAB, 5 pieców próżniowych VAC oraz 2-3 piece VME. Oba nasze zakłady produkcyjne mają 10 000 m2, a zatem podwoiliśmy nasza powierzchnię. Systematycznie zwiększamy także zatrudnienie, aby sprostać wyzwaniom produkcyjnym – powiedział Yedong Liu, dyrektor zarządzający Seco/Warwick Chiny.
Dynamiczny rozwój zanotowała również spółka indyjska. Jeszcze w tym roku rozpocznie produkcję linii ciągłych do lutowania aluminium. Docelowo Seco/Warwick w Indiach będzie także producentem rozwiązań próżniowych realizując zapotrzebowanie na te urządzenia w tej części świata.
– Nowa hala montażowa w Indiach znajduje się 30 km od centrum Pune i jest zlokalizowana w bliskiej odległości od głównych naszych dostawców, Partnerów i podwykonawców. Będziemy się skupiać się w Indiach na produkcji urządzeń próżniowych, liniach CAB, a także usługach serwisowych. Wkrótce uruchomimy produkcję linii CAB. Gotowe rozwiązanie powinno opuścić naszą halę w trzecim kwartale 2024 r. Pierwszy piec VAC produkcji indyjskiej trafi natomiast to klientów na początku 2025 roku – skomentował Binoy Koshy, dyrektor zarządzający Seco/Warwick Indie.
Według raportu Interact Analysis prognozuje się, że w okresie 2023–2028 produkcja maszyn będzie rosnąć szybciej niż cały sektor produkcyjny. W obu Amerykach, tempo wzrostu produkcji pojazdów ma wynieść średnio 3,8% w porównaniu do zaledwie 2,4% w przypadku produkcji przemysłowej. W Azji oba sektory wzrosną odpowiednio o 3,9% i 2,9%, natomiast w Europie o 3,6% i 2,4%. Chociaż w 2024 roku produkcja pojazdów może wykazywać ujemną dynamikę, to w 2025 r. można spodziewać się powrotu odbicia, a następnie utrzymania trwałego wzrostu aż do 2028 roku.
To dobra perspektywa wzrostu w sektorze produkcji maszyn w nadchodzących latach. Przemysł odbudowuje się i zgłasza coraz większe zapotrzebowanie na urządzenia do obróbki cieplnej metali. Stąd decyzja o dynamicznym zwiększeniu przestrzeni, a co za tym idzie mocy produkcyjnych Seco/Warwick jest słuszna i perspektywiczna. SECO/WARWICK szacuje, że trend związany ze zwiększonym popytem na piece do obróbki cieplnej metali się utrzyma w 2024 r.
Źródło: Seco/Warwick